Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тофус: симптоми и третман

Тофус - главни симптоми:

 • Синдром на болка
 • Заеднички деформитет
 • Појава на чирови
 • Мека структура на неоплазмата
 • Неоплазма на зглобот
 • Руптура на ткива
 • Коскено уништување
 • Ерозивни коскени дефекти

Тофус - генерализирано име на центрите на консолидација во областа на хиподермична целулоза. Gouty tofus (gouty сајт) е тумор-како еластични поткожни формации кои се формираат поради акумулацијата на кристалите на уричната киселина. Постои патолошка состојба поради нарушените метаболички процеси во телото. Зголемена содржина на пурините во производите што секој ги користи секој ден, е главната причина за прогресија на гихт.

Неоплазмите не се појавуваат веднаш, во просек, по најмалку пет години по појавата на гихт . Манифестација на ушите, на лактите, на прстите, но нозете најчесто страдаат од патолошкиот процес.

Етиологија

Урична киселина е продукт на деструкција на пурините, е во телото на секое лице. Стапката на неговата содржина кај возрасни е 1000 mg. Синтезата на пурините се јавува како резултат на работата на метаболичките процеси, ги собираме заедно со храната.

Во плазмата во крвта, уричната киселина делува како слободни соли (натриум урат). Хиперурикемија , која е формирана поради прекумерно зголемување на нивото на урична киселина, ја провоцира прогресијата на гихт. Постои листа на фактори кои влијаат на формирањето на гихт:

 • наследен фактор;
 • дебелина ;
 • употребата на одредени лекови (аспирин, пиразинамид, никотинска киселина);
 • употребата на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • трансплантација на бубрези;
 • псоријаза ;
 • леукемија ;
 • лимфом .
Како е тофус

Тофус - цврсти сферични формации, со големина од 2 mm до 8 cm. Често се наоѓаат во близина на зглобот, во поткожното масно ткиво. Општо земено, тофите ја имаат следната карактеристика:

 • изречена контура;
 • грубост на кожата на местото на лезија;
 • конзистентност, потсетува на 'рскавица.

Нодули може да блесне под кожата, да имаат жолтеникава нијанса. На внатрешните органи и длабоко локализирани ткива на телото, ретко се наоѓаат тофите, честопати неуспешната локација води до појава на компликации. Може да се појави Тофуза:

 • на кожата;
 • во мускулите;
 • во поткожен слој;
 • во зглобот;
 • во коска.

Новиот раст може да се покаже како единствен и во голем број.

Симптоматологија

Локацијата на тофузните туморски неоплазми не предизвикува болка, многумина не се свесни за прогресијата на патологијата. Првите знаци можат да се појават само по неколку години.

Главната карактеристика - појавата на грануломи грануларна конзистентност. Можно е да се забележат кога формациите се развиваат на површината на кожата, која станува потенка. Кога грутка се пробива, содржината оди надвор и се јавува чир на кожата.

Карактеристики на формирањето на тофус:

 • gouty јазли се појавуваат 5 до 6 години по почетокот на гихт;
 • конуси доаѓаат во различни големини;
 • тофус грутки предизвикуваат силна болка по преголем раст, мали не се способни да предизвикаат болка;
 • за време на напад на gouty артритис, грутки имаат тенденција да пукна;
 • самоотворањето на тофус создава чир, кои имаат тенденција да растат;
 • мали gutty јазли може да се разреши, голем за да биде брзо отстранување.

Содржината на нодулите го означува текот на воспалителниот процес, кој напредува само по прекинот на тофусот. Доколку патологијата достигне голема големина, можни се следните компликации:

 • заеднички деформитет;
 • ткиво со кинење;
 • уништување на коските;
 • ерозивни коскени дефекти.

Манифестираните тофи имаат мека текстура, која се собира како што се развива.

Симптоми на gouty тофус

Дијагностика

Дијагнозата на тофус обично не им дава специјални тешкотии. Лекарот треба:

 • да се испита пациентот за присуство на тофус конуси;
 • да ја проучува историјата.

Патолошката состојба се определува со визуелни средства, меѓутоа, за да се потврди предложената дијагноза, ги пропишува следните лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • крвен тест за одредување на нивото на урична киселина;
 • уринализа.

Дијагностиката се изведува со инструментални методи:

 • магнетна резонанца;
 • радиографија;
 • ултразвучен преглед.

Диференцијални дијагностички лекари поминуваат со такви болести:

Користејќи го методот на аспирација со фино игла, можно е да се спроведе студија за добиениот материјал и да се идентификуваат кристалите на урична киселина. За да се исклучат туморите, можно е да се спроведе биопсија и хистологија.

Третман

Третманот на тофи за гихт се смета за исклучително комплексен:

 • терапија со лекови;
 • исхрана;
 • масажа;
 • физиотерапија;
 • санитарен третман;
 • хербална медицина;
 • хируршки третман (по назначување).

Терапијата со лекови е насочена кон отстранување и намалување на нивото на урична киселина во човечката крв. Се пропишуваат следниве лекови:

 • "Бензоидарон";
 • Бензбромарон;
 • "Пробенецид";
 • "Етамид";
 • Сулфинпиразон;
 • "Алопуринол".

Сите лекови се препишуваат директно од специјалист, не се препорачува да ги користите сами.

Исхраната во патолошкиот процес од ваков вид вклучува елиминација на производи со висока содржина на пурините:

 • месо;
 • месни нуспроизводи;
 • сланина
 • мешунки;
 • соли;
 • алкохолни пијалаци.

Предност им се дава на таквите производи:

 • тестенини;
 • зеленчук;
 • овошје;
 • зеленчук;
 • житарици;
 • млечни производи.

Текот на масажа е пропишан во случај на целосно отсуство на болка. Автоматизацијата е многу ефикасен третман. Карактеристики на самомасажата вклучуваат:

 • првично се одржа во форма на потези, а потоа оди во мелење;
 • движењата треба да бидат насочени кон центарот на тофусот.

Крвта почнува да циркулира подобро во зглобовите, што придонесува за ослободување на натриум урат во крвта. За време на масажа е потребно да се елиминира остра и интензивна притискање.

Целта на одредена физиотерапија е директно зависна од формата, степенот и фазата на развој на болеста. Предност се дава на следниве постапки:

 • ултравиолетово зрачење;
 • електростимулација;
 • ултрафореза;
 • фонофореза.
Електрофореза

Во фазата на ремисија, постои место за санитарна и одморална терапија. Се поттикнуваат следниве постапки:

 • третман со радонни води;
 • третман на кал;
 • третман со водород сулфид вода;
 • третман со јодид-бром;
 • третман на азотно-силициумска соленска вода.

Третман на народни лекови во непосредна близина и може да се препише во дополнение на главната. Тофуса со гихт може да се одржува со употреба на декорации од:

 • коприва;
 • црна боровинка;
 • бобинки и лисја од боровинки;
 • диви рузмарин;
 • ленено семе;
 • стигма на пченка.

Бреза сок има корисен ефект врз текот на болеста.

Хируршкото отстранување на тофи за гихт е можно, но оваа терапија е индицирана само во случаи кога:

 • неоплазмите имаат негативен ефект врз зглобовите;
 • конуси достигне големи големини;
 • gouty јазли предизвикуваат некроза и чиреви на кожата;
 • тофи стискаат нерви, ткива;
 • ртење во најблиското ткиво;
 • конусите имаат неестестичен изглед.

Отстранување на тофи за гихт се врши:

 • ласер;
 • ексцизија со скалпел.

Отстранувањето на тофус често се практикува, но болеста може да се повтори. За жал, докторите сеуште не знаат како да се отстранат тофусите засекогаш загарантирани.

Превенција

Превентивните мерки вклучуваат:

 • целосно напуштање на алкохолни пијалоци;
 • диета;
 • внес на додатоци во исхраната и витаминско-минерални комплекси;
 • пиење два литра вода дневно.

Со цел да се откријат тофус нодули во времето, неопходно е редовно да се консултирате со вашиот лекар и да ги следите неговите препораки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тофус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопедски хирург , ортопед хирург , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на коскена срцевина (појавување на симптоми: 2 од 8)

Ракот на коските (или коскениот тумор или коскениот тумор) е генерализирана дефиниција која се користи за да се одговори на бенигните (со можност за повторно раѓање) и малигни неоплазми. Ракот на коските, чиишто симптоми се манифестираат поинаку, во зависност од специфичниот тип на рак, може да бидат придружени со мали симптоми во раните фази и затоа често се игнорираат од страна на пациентите. Неверојатно, самата коскена онкопатологија ретко е дијагностицирана (околу 1% од туморите), но поради формирање на тумор во специфичен орган или систем и метастази на коските, одредени видови на рак се однесуваат конкретно на рак на коските.

...
Невритис на тригеминалниот нерв (појавување симптоми: 1 од 8)

Тригеминалниот нерв е еден од најголемите кранијални нерви кои се протегаат на површината на забите и лицето. Како невритис на тригеминалниот нерв, вообичаено е да се дефинира ништо друго освен воспаление на овој нерв, што е придружено со карактеристични сензации на болка долж неговите гранки. Покрај оваа манифестација, парезата (т.е. нецелосната парализа), комплетната парализа, како и општата загуба на чувствителност, исто така стануваат актуелни. Во овој случај, невритисот на тригеминалниот нерв, симптомите на главниот тип на кои што укажавме, можат да бидат предизвикани од изложеност на различни фактори.

...
Неврофиброматоза (појавување на симптоми: 1 од 8)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Аденомиоза (појавување симптоми: 1 од 8)

Аденомиозата (или внатрешната ендометриоза) е болест на матката, при што ендометриумот, дејствувајќи како внатрешна мукозна мембрана на нејзината обвивка, почнува да расте во други слоеви на органот. Во својата специфичност, аденомиоза, чии симптоми лежат во пролиферацијата на ендометријалните клетки надвор од матката, е бенигна системска болест.

...
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 1 од 8)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .