Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хордома: Симптоми и третман

Хордома - главните симптоми:

Хордома се однесува на бенигни неоплазми, и се појавува од остатоците на хормонот на ембрионот. Вообичаено, туморот се формира во основата на черепот (40% од случаите) и во областа на сакрумот. За оваа неоплазма, како и за другите бенигни, карактеристичниот бавен раст е карактеристичен. Од сите форми на централниот нервен систем, фреквенцијата на хордомата е 1%.

И покрај бавниот развој на болеста, може да ги уништи блиските ткива, органи, коски, па дури и метастазирање. Оваа болест многу ретко се детектира кај децата, најчесто луѓето со патологија стануваат лица со зрела возраст. Кај мажите, почесто се појавува хордома сакрум.

И покрај фактот што хистологијата ја класифицира оваа неоплазма како бенигни тумори, таа често доведува до различни компликации, и, за жал, многу често се забележуваат повторувања на болеста. Меѓутоа, во нашево време, лекарите го сметаат туморот како малиген токму поради високиот процент на релапс.

Хордома е мек единечен нодул, кој се наоѓа во внатрешноста на изречената капсула. На делот, формирањето е полупровиден, со сивкава нијанса, се прикажани областите на некроза во ткивата, има лопаст структура. Јадрите клетки се прилично мали. Во клетките се прикажуваат големи вакуоли.

Прогнозата по лекувањето на болеста не е стабилна, бидејќи болеста може да се појави во различни форми. Според Меѓународната класификација на болести (ICD-10), хордомата го има шифрата C 71.

Етиологија

Во моментов, експертите не биле во можност да ја утврдат причината за развојот на хордома.

Можни причини може да бидат:

 • близок контакт со токсични супстанции и хемикалии;
 • седентарен начин на живот;
 • загадена околина;
 • изложеност на ХИВ и хепатит Б ;
 • нездрава исхрана;
 • лоши навики, како што се никотин, алкохол и зависност од дрога.

Контактот со роднините на ракот како причина за развој не е потврден. Постои претпоставка дека развојот на патологија е поттикнат од изложеност на зрачење.

Класификација

Постојат следниве видови на малигни тумори:

 • чести (се јавуваат кај 70% од пациентите);
 • хондроидна (се јавува кај 25% од пациентите);
 • дедиференциран (се јавува кај 5% од пациентите).

Вообичаено има форма на јазол во обвивката на капсулата. Неговите клетки се со различни големини, огромен број на садови се прикажани во стромата. На дел туморот е лобуларен, со сивкава нијанса. На местата на некроза, се појавува хеморагија.

Обичните хордоми имаат 3 степени на диференцијација:

 • високо;
 • просек;
 • ниско.

Кај жените, хондоидната хордома почесто се забележува, а различните големини на хондоидните зони се забележани при хистолошки преглед. Клетките триаголник, со цитоплазма на бледа сенка. Ткивото што го опкружува туморот личи на 'рскавицата во структурата.

Диференциран тумор се смета за најбрзорастечки, ги вклучува елементите на нормалниот тумор и малигниот сарком, брзо ги шири метастазите и влијае на соседните органи со молскавична брзина.

Исто така, образованието е класифицирано во зависност од локацијата:

 • хордома на основата на черепот;
 • сакрум;
 • рбетниот мозок;
 • мозок;
 • назофаринкс.

Одредувањето на типот на тумор се врши со дијагноза.

Симптоматологија

Поради бавниот раст на хордомата, симптомите не се појавуваат веднаш, но во зависност од неговиот раст и оштетување на соседните органи. Симптомите се различни, во зависност од кој орган на лицето е туморот.

Симптоми на мозочен хордома:

 • главоболки, мигрена ;
 • недостаток на координација на движењата;
 • потешкотии при голтање;
 • нарушување на видот;
 • оштетување на слухот;
 • повреда на мирис;
 • вртоглавица;
 • слаби перформанси на гласните жици.

Симптоми на хордомот на копуларно-сакралниот регион:

 • повреда на урогениталниот систем;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • вкочанетост на долните екстремитети;
 • болка на локацијата на локализацијата на неоплазмите.

Симптоми на 'рбетниот хордома:

 • нарушена еректилна функција (кај машкиот пол);
 • лумбална болка;
 • нарушување на дебелото црево;
 • парализа на екстремитетите;

Општи симптоми на различни локации:

 • недостаток на апетит;
 • општа слабост.

Во последната фаза на болеста, туморот метастазира, што доведува до уништување на внатрешните органи и коскеното ткиво. Ретки случаи на болеста во критичната фаза може да се третираат, смртта на пациентот почесто се забележува.

Дијагностика

Специјалистот мора нужно:

 • да дознае жалби на пациентот;
 • земаат анамнеза;
 • спроведе темелно испитување на пациентот.

Дополнителни студии кои се пропишани од клиничарот за потврда на дијагнозата:

 • Х-зраци испитување - јасно покажува места погодени од туморот;
 • ангиографија - одредува дали садовите се вклучени во туморот;
 • биопсија - може да ја одредите хистолошката структура на туморот;
 • ултразвук - да се опише состојбата на локалните лимфни јазли;
 • компјутерска томографија - за да се утврди метастазата;
 • Магнетна резонанца - го одредува присуството на лезија во црниот дроб.
Магнетна резонанца на мозокот

Според резултатите од дијагнозата, тактиката за третман ќе биде одредена.

Третман

Како по правило, конзервативниот третман нема висок процент на ефективност, па затоа се користат следните терапии:

 • хемотерапија;
 • терапија со зрачење;
 • хируршка интервенција.

Хемотерапијата како третман е пропишана многу ретко, бидејќи туморите не се чувствителни на цитотоксични лекови. Овој метод на третман најчесто се препишува во случаи кога туморот е метастазиран. Пациентите со присуство на тумор страдаат од хемотерапија и секогаш мора да бидат под надзор на лекар.

Хируршката интервенција е најефективниот метод за третман на хордоба, бидејќи целосното отстранување на туморот заедно со капсуларната средина придонесува за опоравување на пациентот. Врз основа на локализацијата на туморот, хируршкото лекување се изведува со традиционален метод или во форма на лапароскопија.

Радиотерапијата во повеќето ситуации се користи како последица на хируршки третман. Ако терапијата со зрачење е пропишана пред операцијата, туморот ќе се намали во големина и неговата состојба ќе стане стабилна. Ако е пропишано во постоперативниот период, тоа ќе придонесе за уништување на клетките на ракот, што ќе овозможи да се спроведе спречување на повторување на болеста.

Денес, развиени се најновите методи за третман на радио бранови, кои влијаат на формирање на гама-зрачење со тенок зрак. "Cyber ​​Knife" и "Novalis" се роботи, уреди за стереотактичка терапија, кои, благодарение на специјално развиена програма, можат самостојно да ја оптимизираат дозата и аголот на зрачење за секој пациент. Операциите од овој вид не бараат анестезија, бидејќи тие не предизвикуваат болка, а нивното времетраење е до 20 минути.

Понатамошната прогноза по лекувањето е нестабилна, бидејќи зависи од степенот на болеста. Ако имало агресивна форма на патологија, забележано е до 30% од стапката на преживување од пет години. Ако болеста има поблага форма, прогнозата за животниот век по операцијата е во просек од пет до десет години. Се разбира, исто така е важно колку добро е извршена операцијата при ексцизијата. Неопходно е да се свртиме кон искусни специјалисти во оваа област за да добиеме најефикасен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хордома и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , онколог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лордоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Васкуларна стеноза (појавување на симптоми: 5 од 18)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Сфеноидитис (појавување симптоми: 5 од 18)

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...
Chondroma (појавување симптоми: 5 од 18)

Chondroma е бениген тумор на зрели 'рскавични клетки. Оваа формација се карактеризира со бавен раст и отсуство на тешки симптоми. Првите знаци на хондрома обично се појавуваат кога формацијата е прилично голема и почнува да врши притисок врз околните ткива и садови. Ако зглобот се наоѓа во близина, присуството на тумор може да доведе до повреда на неговата мобилност.

...
Продирање на цервикалниот 'рбет (појавување на симптоми: 5 од 18)

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .