Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фрактура на рамото на вратот: симптоми и третман

Фрактура на вратот - главните симптоми:

 • Болка во рамо
 • Зголемена температура во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Моторна дисфункција
 • Делумна парализа

Фрактура на вратот на рамото - нарушување на интегритетот на коската како резултат на механички ефекти на оваа област. Најкомплексната форма е фрактура со поместување на фрагменти, бидејќи ова доведува до дополнителна траума во ткивата.

Клиничката слика се изговара, па дијагнозата не е тешка. Програмата за третман ќе зависи од видот на фрактура и неговата сериозност. Важно е да се обезбеди прва помош на жртвата, што дополнително го исклучува развојот на компликации во форма на поместување, болка шок и ткиво траума со коскени фрагменти. Ако не е можно да се отстрани фрактурата на вратот на вратот со конзервативни мерки, се спроведува операција за споредување на коскените фрагменти.

Оваа повреда може да се случи на која било возраст, меѓутоа, најчеста е кај фрактура на рамо кај постарите лица. Во овој случај, зголемен ризик од траума поради физиолошкото стареење на телото.

Прогнозата ќе зависи од точноста на прва помош и понатамошен третман. Ако сето тоа е направено правилно, а самиот пациент точно ги следи препораките на лекарот, тогаш може да се избегнат компликации.

Етиологија

Фрактурата на вратот на рамената може да биде предизвикана само од индиректна повреда или со намерни механички ефекти врз коските. Што се однесува до индиректната повреда, тоа значи паѓање на лактот, раката или целото рамо.

Ризичната група ги вклучува постарите лица. Најчесто, овој тип на фрактура се дијагностицира кај жени.

Предвидните фактори за таква повреда на токму оваа возраст се следниве:

 • развој на остеопороза , која главно се јавува после менопаузата ;
 • намалување на количината на коскените протеини;
 • реструктуирање на химералната метафиза.

Исто така се изложени на ризик оние луѓе кои имаат коскена болест, во која коската станува потенка и најмногу подложна на механички стрес.

Класификација

Фрактура на анатомскиот врат на рамената е класифицирана според типот на повреда:

 • Повредена фрактура на вратот на рамото - централната големина оди и се врти навнатре, а периферниот фрагмент е повлечен напред и нагоре.
 • Влијателна фрактура на вратот на рамото - е воведувањето на периферниот фрагмент во главата.
 • Придружна фрактура кога едно лице паѓа на свиткан лактот (раката се движи напред во исто време).

Во повеќето случаи, фрактурата на хируршкиот врат на рамото добро се вклопува, формирањето на понатамошни лажни зглобови е исклучително ретко.

Аддукциони и киднапирани фрактури на вратот

Симптоматологија

Да не се забележи дека повредата е многу тешка, бидејќи првиот и најверојатен знак е остра болка во областа на оштетување. Фрактура на вратот од рамото со офсет ќе биде уште потешка ако екстремитетот не е анестезиран и не е фиксиран во стационарна состојба, поради што жртвата може да добие болен шок.

Општо земено, клиничката слика со таква повреда е како што следува:

 • тешка, остра болка, која е елиминирана само со администрирање на анестетикска инјекција;
 • раката целосно ја губи својата функција, иако во некои случаи остануваат флексибилните движења во лактот;
 • означени оток на местото на повреда, можеби локално зголемување на температурата;
 • повреда на чувствителност во целата рака, ако повредата е оштетен нерв.

Треба да се напомене дека со типот на повредени повреди, болката синдром не е многу изразена, па пациентот можеби дури и не е свесен за повредата за неколку дена.

Најтешко е фрактура на вратот на рамото со поместување.

Во овој случај, покрај општите симптоми, ќе бидат присутни и следните клинички знаци:

 • парализа;
 • пареза на ногата;
 • аневризма;
 • некроза на ткивото на повредената рака.

Ваквите компликации се должат на фактот дека фрактурата го притиска васкуларниот пакет.

Дијагностика

Како по правило, клиничката слика е доста информативна, така што нема проблеми со дијагнозата. Сепак, дијагнозата се уште е потребна за да се утврди видот на оштетувањето и нејзината точна локализација.

Главниот метод е да се спроведе радиографија во две проекции - во аксијална (со киднапирање на рамо) и во права линија. Доколку анализата не е информативна, тогаш се вршат дополнителни КТ и ултразвук.

Прва помош

Соодветната прва помош значително ги подобрува понатамошните предвидувања, бидејќи е многу важно правилно да се поправи оштетениот екстремитет.

Прва помош е како што следува:

 • се врши фиксирање на оштетениот екстремитет - користи гума, и ако фрактурата е отворена, тогаш стерилниот завој се става под гумата;
 • нанесете ролери со студ на местото на подпухнатост;
 • даде лекови против болки;
 • доставува до болница.

За правилно утврдување на ногата, неопходно е да се стави завој во форма на шамија.

Техниката е како што следува:

 • подлактицата "се вклопува" во шамијата, а главниот агол на шамијата е превртен на работ на лакотниот зглоб;
 • лабавите рабови на шалот се врзани околу вратот на пациентот;
 • аголот во близина на лактот е малку свиткан и фиксиран во рамениот појас.

Ваквиот завој ќе ја спречи мобилноста на зглобовите и влошувањето на повредата.

Скратена шема

Третман

Третманот вклучува:

 • воведување на анестетик;
 • наметнување на гипс лента и правилна фиксација на коската;
 • специјален валјак може да се вметне во областа на пазувите со цел да се спречи развојот на контрактура.

Неопходно е да се носат штит од гипс 3-4 недели. Доколку коската расте правилно, следат следните мерки: терапија за вежбање и физиотерапија.

Активна рехабилитација по фрактура на вратот на рамото вклучува:

 • ласерска терапија;
 • масажа;
 • ултразвук;
 • балнеотерапија;
 • ритмичка галванизација на мускулите.

За конечно обнова на раката, се препорачува третман со санаториум.

Обнова време, во просек 2-2,5 месеци. Но, во секој случај, сè е индивидуално, бидејќи зависи од сериозноста на фрактурата и на акцесијата на коската.

Ако конзервативниот третман не даде соодветен резултат, тогаш се изведува операција - ендопротетика на рамениот зглоб. Сепак, ова е екстремна мерка, која се применува само со развој на сериозни компликации.

Прогнозата често е позитивна. Не постои специфична превенција, бидејќи е речиси невозможно да се спречи повреда.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фрактура на вратот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматолошкиот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пара-енефритис (појавување симптоми: 2 од 5)

Перинефритис - пурулентно-деструктивно топење на влакна, лоцирано околу бубрезите. Овој патолошки процес се развива поради ширењето на воспалението од бубрежниот паренхим. По потекло на пиелонефритис, лекарите се поделени на примарно и секундарно. Во првиот случај, воспалението почнува директно во влакната, а во вториот случај, гноен процес се шири од бубрегот. Етиологија Симптоматологија Дијагноза Превенција на третман Во 80% од клиничките случаи, пациентите доживуваат секундарен перинефрит. Како по правило, болеста ги погодува луѓето од работоспособна возраст - од 16 до 50 години. Кај постарите лица и малите деца, болеста се дијагностицира во исклучително ретки случаи. Патолошкиот процес обично влијае на левиот бубрег, поретко двапати одеднаш.

...
Тендонитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...
Флегмон (појавување симптоми: 2 од 5)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Карбункул (појавување симптоми: 2 од 5)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Тендовагинитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Тендовагинитис - болест на воспалителна природа, која ги зафаќа тетивните ткива, како и мембраните што го покриваат (во медицината тие се нарекуваат обвивка од тетива). Оваа болест се разликува од тендинитис затоа што воспалителниот процес се јавува исклучиво во оние анатомски места каде што тетива е покриена со специфична обвивка - зглобот на зглобовите, подлогата, ногата, раката и зглобниот зглоб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .