Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леиомиома: Симптоми и третман

Леиомиома - главните симптоми:

Леиомиома е бенигна формација на мутираните мазни мускулни влакна. Во повеќето случаи, таков тумор не се претвори во малигнен, меѓутоа, ако постои предиспозиција за рак, трансформацијата во малигната форма не треба да се исклучи.

Леомиомот практично нема ограничувања во однос на локализацијата - туморот може да се формира во матката (најчеста опција за жени), во цревата, во хранопроводникот, во белите дробови, а кожата на окото не е исклучена. Иако формирањето се карактеризира со бениген тек, ексцизијата е неопходна. Меѓутоа, во овој случај, повторувањето не е исклучено.

Клиничката слика на патолошкиот процес зависи од тоа каде туморот се формира во телото. Затоа, симптомите во овој случај не се специфични. Третманот е избран поединечно, но во повеќето случаи, операцијата се изведува за да се отстрани туморот.

Прогнозата често е релативно поволна. Многу зависи од одделот во кој се формира туморот и колку брзо се започнува терапијата. Исто така, земени се предвид целокупното здравје и возраста на пациентот.

Етиологија

Точните причини за развојот на таков патолошки процес сè уште не се утврдени.

Сепак, лекарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • претходно пренесени онколошки болести;
 • присуство на системски болести, хронични со чести рецидиви;
 • болести на тироидната жлезда и други патолошки процеси кои доведуваат до неуспех во хормоналната позадина;
 • дијабетес мелитус ;
 • офталмолошки заболувања, повреди на очите;
 • намален имунитет поради пролонгирани заразни патологии или ХИВ ;
 • хронични гастроентеролошки заболувања со чести рецидиви;
 • претходни операции на абдоминалната празнина;
 • дебелина ;
 • седентарен начин на живот во комбинација со чест стрес ;
 • неконтролирани хормонски лекови, антибиотици, кортикостероиди;
 • повреди во мозокот, имено во областите кои се одговорни за производство на хормони;
 • хронични уролошки болести, доцен почеток на сексуална активност.

Поради фактот што специфичните етиолошки фактори не се утврдени, за жал, не постои специфична профилакса.

Класификација

Овој патолошки процес е класифициран според два критериуми: бројот на туморски нодули и нивната локација во телото.

На квантитативна основа, се разликуваат следниве форми:

 • осамен или осамен леомиом;
 • повеќекратно.

На локализацијата на формирањето на туморот се разгледуваат такви форми:

 • Ремко се дијагностицира субмукозален или субмукозен леомиом (субмукосален леомиом), не може да тече асимптоматски, особено ако се наоѓа во матката или во тенкото црево. Туморот изгледа како полип - тело со нога прикачена на подмуколошкиот слој.
 • Интермускуларниот или интрамуралниот леомиом е една од најчестите форми на патолошкиот процес. Во прилог на општите симптоми, доведува до оштетена циркулација на крвта.
 • Суперитонеалниот или подземен леомиом (ретроперитонеален леомиом) - во некои случаи, може да се регресира без специфичен третман.
 • Ураглигаторни леомиома - туморски нодули обично се формираат помеѓу матката лигаментите. Оваа форма на болеста е ретка.
 • Грлото на нодуларен леомиом е ретка форма на патолошкиот процес. Ако тумор на овој тип се формира во матката, тоа може да доведе до неплодност.
Материјален леомиом

Класификацијата се користи и во однос на хистолошката структура на оваа формација:

 • клеточен леомиом;
 • миотички
 • хеморагичен - најчесто се манифестира по хормонски препарати, карактеризирани со едем и хеморагија;
 • леомиолипом - образованието се карактеризира со висока содржина на маснотии;
 • Мексоид - во внатрешноста на туморот содржи слуз, може да се дегенерира во малигната неоплазма;
 • васкуларни - постојат крвни садови во внатрешноста на туморот, што го отежнува неговото отстранување;
 • епителиоид ("бизарен") - се состои од кружни, епителиоидни клетки.

Најчестиот леомиом на матката, кожата, гастроинтестиналниот тракт, белите дробови. Сепак, развојот на патологија кај други органи (на пример, бубрежна леомиома) не е исклучен, иако е редок.

За да се утврди природата на текот на болеста, хистолошката структура на туморот е можна само со дијагноза. Само на клинички причини невозможно е да се претпостави.

Симптоматологија

Во почетната фаза на формирање на образование, симптомите, како по правило, не. Како што туморот расте, клиничката слика исто така ќе се појави. Симптоматскиот комплекс ќе зависи точно од каде се одвива развојот на патолошкиот процес.

Стоматолошкиот леомиом ќе се карактеризира со следната клиничка слика:

 • "Гладни" болки - болката во стомакот е присутна кога едно лице не јаде ништо за 2-3 часа. По јадењето болката исчезнува.
 • Гадење и повраќање. Едемските маси во исто време ја имаат конзистентноста на кафето.
 • Акутните болки се локализирани не само во стомакот, туку и во карличниот регион. Манифестацијата на таков симптом ќе го покаже растот на туморот.
 • Повреда на фреквенцијата и конзистентноста на столчето. Фекалните маси стануваат црни поради внатрешно крварење.
 • Бледило на кожата.
 • Губење на тежината.
 • Намален апетит.
 • Ако има хронични гастроентеролошки болести, тогаш може да се појави релапс во однос на позадината на намалувањето на заштитните функции на телото.

Поради фактот што леомиомот на хранопроводот е локализиран, по правило, не се јавува транзиција кон други органи. Затоа, симптомите се однесуваат само на областа во која се формира тумор.

Леукемијата на ректумот има слична клиничка слика, но исто така ќе има и такви симптоми како што се:

 • болка во анусот за време на столицата;
 • можно крварење од анусот;
 • чувство дека има туѓо тело во ректумот.

Определе точно што предизвика појава на таква клиничка слика - хранопроводот леомиом или било која друга болест на цревата, може да биде само лекар преку дијагностички мерки. Затоа, ако имате слична клиничка слика, треба да контактирате со гастроентеролог.

Леомиома на кожата е исто така доста честа појава, па затоа ќе биде соодветно да ја претстави својата клиничка слика:

 • образованието се наоѓа во дебелината на дермисот, големината не е поголема од 1,5 см;
 • на кожата се појавува розова туберкулоза, понекогаш со кафеава нијанса;
 • границата на туморот е јасна, конзистентноста е густа;
 • болна палпација;
 • во ладна болка се зголемува;
 • може да има интензивни болки кои поминуваат независно во 1,5-2 часа.

Треба да се напомене дека туморот од овој тип може да се наоѓа не само на видливите делови на телото, туку и на кожата во гениталијата.

Леомиом во белите дробови се карактеризира со следниов симптоматски комплекс:

 • кашлица;
 • зголемување на температурата;
 • општо влошување на здравјето;
 • плитки, отежнато дишење;
 • честа пневмонија .

Леиомиомот на ирисот на окото може да биде проследен со следната клиничка слика:

 • локална промена во бојата на ирисот, што не беше претходно;
 • крварење во окото може да се појави периодично;
 • зголемен интраокуларен притисок;
 • замаглување на леќата, што може да доведе до развој на катаракта ;
 • заматен вид, зголемено кинење.

Ако третманот не се започне навремено, тогаш на крајот тоа ќе доведе до целосно уништување на окото како орган на визија. Слепило во овој случај е неповратно.

Во принцип, симптомите во овој патолошки процес често се неспецифични, затоа, ако има некои симптоми, треба да се консултирате со лекар кој ќе препише преглед и ефикасен третман.

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот со собирање на лична и семејна историја, проучување на целосната клиничка слика.

Исто така се доделуваат следните лабораториски и инструментални анализи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крвта - хемоглобин и хематокрит се земени предвид;
 • тест за тумор маркери;
 • Ултразвук;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • биопсија на неоплазмата за понатамошно хистолошко испитување (се користи микропрепарација).
КТ со контраст

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди тактиката на лекување.

Третман

Во третманот на овој тип на патологија, се користи само интегриран пристап - хируршкото отстранување на туморот се комбинира со лекови. Хемотерапијата се одвива само ако туморот станува малигнен.

Лекот може да се администрира и пред и по операцијата.

Користете лекови како фармаколошки групи:

 • блокатори на калциумовите канали;
 • инхибитори на алфа адренергичните рецептори;
 • витамини и минерални комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем.

Ако се дијагностицира стомачен леомиом, исто така е пропишана диета. Специфичната диетална маса ја одредува лекар врз основа на моменталната клиничка слика.

Прогнозата во повеќето случаи е релативно поволна доколку третманот се започне навремено. Исклучок е миксоидниот тумор, кој има тенденција да се дегенерира во малигните.

Не постојат специфични превентивни методи. Единственото соодветно решение би било превентивниот медицински преглед на секои шест месеци за рана дијагноза на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Леомиома и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , дерматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof болест) (појавување симптоми: 6 од 20)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадината на намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Рак на езофагусот (појавување симптоми: 6 од 20)

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .