Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рабдомиолиза: Симптоми и третман

Рабдомиолиза - главните симптоми:

Рабдомиолизата е синдром кој се развива на позадината на оштетувањето на скелетните мускули, што е поврзано со појавата во крвта на голема количина на слободен миоглобин. Особеноста на оваа болест е тоа што може да се развие речиси незабележливо за луѓето.

Главната причина за развој на таква болест се смета за професионална вежба, бидејќи во исто време луѓето редовно добиваат многу повреди и микротравми. Покрај тоа, болеста се развива со екстензивни изгореници, несреќи и силен електричен шок.

Клиничката слика нема специфични знаци, а во случај на лесен тек симптомите може да бидат целосно отсутни. Честопати, пациентите имаат поплаки за замор и мускулна слабост, отекување на екстремитетите, проблеми со мокрење и зголемена брзина на срцето.

Дијагностиката бара интегриран пристап. Ова значи дека, покрај лабораториските тестови и инструментални процедури, ќе бидат потребни активности што ги презема лично лекарот.

Третманот започнува со употреба на конзервативни методи, особено со лекови. Со неефикасност се однесуваат на хируршка интервенција.

Етиологија

Главниот извор на рабдомиолиза е претставен со распаѓање на мускулните клетки, наспроти позадината на која миоглобинот влегува во крвотокот. Таквата супстанца е специфичен протеин кој носи кислород. Нејзината карактеристика е тоа што се наоѓа само во мускулите.

Во нормална состојба, не продира во крвта, туку е филтрирана од бубрезите, што му овозможува да го напушти телото природно. Слободниот миоглобин сама по себе не е токсична супстанција, но содржи некои компоненти - хидроксилни радикали, што може да предизвика ренална инсуфициенција.

Ова укажува на тоа дека присуството на миоглобин во главната биолошка течност на една личност е абнормален, но специфичен знак кој укажува на оштетување на мускулите, вклучувајќи го и срцето.

Најчесто, екстензивни или трајни повреди резултираат со таква повреда, поради што професионалните спортисти ја сочинуваат главната група за ризик.

Исто така може да се претстават причините:

 • тешки изгореници;
 • тепање и друга физичка злоупотреба;
 • сообраќајни несреќи;
 • синдром на продолжено стегање;
 • одложи долгорочна операција;
 • трауматска токсикоза;
 • електричен шок.

Нетрауматската рабдомиолиза се јавува на позадината на:

 • делириум тременс , што е забележано кај лица кои страдаат од зависност од алкохол;
 • тетанус ;
 • дијабетес ;
 • метаболички нарушувања;
 • топлотен удар;
 • продолжено влијание на ниски температури на телото;
 • продолжена имобилизација;
 • злоупотреба на супстанции;
 • преголема доза на лекови - многу често патологијата се развива кога земате статини, лекови против болки и психотропни супстанции;
 • бактериски или вирусни инфекции - го вклучуваат вирусот Епштајн-Бар , херпес , сипаница и грип А, како и ХИВ и други состојби на имунодефициенција;
 • болести на автоимуната природа, вклучувајќи полимиозитис , дерматомиозитис и српеста анемија ;
 • залак на отровни инсекти или змии;
 • малигни неоплазми.

Покрај тоа, наследни нарушувања може да предизвикаат рабдомиолиза.

Симптоматологија

Во почетните фази на прогресија на болеста, клиничките манифестации може да бидат целосно отсутни.

Меѓутоа, како што болеста напредува, се јавуваат следните симптоми:

 • болки во мускулите и слабост;
 • мускулна хиперсензитивност и оток;
 • ограничување на движењето во погодената област;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • бучава и тинитус;
 • затемнување на урината;
 • синдром на внатрешен притисок врз мускулите, кој може да влијае на вакви витални органи како срцето и белите дробови;
 • намалување на дневниот волумен на емитирана урина.

Присуството во крвта на голема количина на слободен миоглобин често доведува до ренална инсуфициенција.

Во овој случај, симптомите на рабдомиолиза ќе бидат претставени:

 • тежок отекување на горните и долните екстремитети;
 • недостаток на здив;
 • намалување на вредностите на крвниот тонус;
 • комплетен недостаток на потреба за испразнување на мочниот меур;
 • дезориентација и забавување;
 • нарушување на срцевиот ритам ;
 • вкочанетост на рацете и нозете;
 • неправилен пулс.

Игнорирањето на ваквите манифестации може да заврши во кома или шок, што често доведува до смрт.

Опасноста лежи во фактот дека болеста може да започне потполно спонтано.

Дијагностика

Дијагнозата на рабдомиолиза во најголем дел од ситуациите се прави кога пациентите бараат медицинска помош кога ќе добијат сериозна повреда или после несреќа.

Примарна дијагноза вклучува:

 • проучувајќи ја медицинската историја за да ја пронајдат причината што довела до нетрауматска рабдомиолиза;
 • собирање и анализа на животната историја, особено информации за лоши навики;
 • темелно физичко испитување;
 • мерење на пулсот, пулсот и крвниот притисок;
 • детален преглед на пациентот за да се утврди сериозноста на клиничките манифестации и за првпат да се појават.

Сеопфатен преглед на телото започнува со лабораториски студии како што се:

 • општ клинички тест за крв;
 • коагулограм;
 • крвна биохемија;
 • уринализа;
 • бубрежни тестови;
 • креатинин киназа тестови.

Инструментална дијагностика:

 • ЕКГ;
 • КТ скенирање на целото тело;
 • МНР на главата;
 • радиографија.
Електрокардиографија (ЕКГ)

Оваа болест треба да се разликува од:

 • патологии кои доведуваат до некротична промена на тубулите на бубрезите;
 • оштетување на бубрезите со хемоглобински пигменти.

Третман

Тактиката на лекување на таква болест зависи од сериозноста на нејзиното појавување.

Ако благи рабдомиолиза, тогаш терапијата вклучува:

 • комплетен одмор;
 • изобилен режим на пиење;
 • рехидратациона терапија;
 • интравенска администрација на голема количина солен раствор;
 • трансфузија на крв;
 • земање лекови насочени кон ослободување на симптомите, корегирање на нивото на калиум и калциум, нормализирање на нивоата на електролитите и балансот на киселински бас;
 • дијализа

Хируршка нега е насочена кон:

 • спроведувањето на фасциотомијата - ќе помогне да се ослободиме од силното стегање на ткивата;
 • елиминација на фрактури кои можат да дејствуваат како причина за таквата патологија.

Употребата на традиционалната медицина во овој случај е непрактична, напротив, може да го влоши проблемот и да ги зголеми шансите за формирање на несакани последици.

Можни компликации

Со целосно отсуство или одложен третман, рабдомиолизата може да доведе до развој на такви компликации како што се:

Секој од овие ефекти во голема мера го зголемува ризикот од смрт.

Превенција и прогноза

За да се избегне развој на таква болест е можно со следење на неколку едноставни правила.

Така, превенцијата ги комбинира:

 • целосно отфрлање на лошите навики - ова ќе помогне да се спречи алкохолна или наркотична рабдомиолиза;
 • води активен животен стил;
 • избегне каква било повреда или изгореници;
 • да се спречи прегревање или претерано ладење на телото;
 • земајќи ги само оние лекови кои ќе бидат препишани од лекарот што присуствува;
 • навремено откривање и лекување на било кој од горенаведените патолошки етиолошки фактори;
 • редовни лекарски прегледи.

Прогнозата на рабдомиолиза е поволна - целосна наплата е можна само со соодветен и навремен третман. Прогнозата е подобрена во случаи на дијализа и терапија со замена. Сепак, постои голема веројатност за компликации. Најчестиот фатален исход е поврзан со ДИК и ренална инсуфициенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рабдомиолиза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , ортопедски трауматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување на симптоми: 4 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Полимиозитис (појавување симптоми: 4 од 20)

Полимиозитис е системско инфламаторно нарушување кое влијае на мускулното ткиво на горните и долните екстремитети. Како резултат на тоа, болката се развива, слабоста напредува, а мускулите постепено почнуваат да атрофираат. Болеста може да влијае на срцето и на белите дробови.

...
Болест на Адисон (бронзена болест) (појавување симптоми: 4 од 20)

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...
Интерстицијална пневмонија (појавување на симптоми: 4 од 20)

Лекарите зборуваат за интерстицијална пневмонија кога едно лице има воспаление во белите дробови, влијае на интерстициумот лоциран во преградите меѓу крвните садови и алвеолите. Како резултат на воспалителниот процес и едем, размена на гасови во засегнатиот орган е нарушена, што предизвикува сериозни симптоми. Идиопатската интерстицијална пневмонија не е една болест, туку група на патологии во кои се развиваат дифузни промени во интерстицијалното ткиво.

...
Ортостатска хипотензија (појавување на симптоми: 4 од 20)

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .