Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хернија на Шмол: симптоми и третман

Хернија на Шмол - главните симптоми:

Шерловата хернија (синдром Шмолловиот јазол, Шорловиот мозочен јазол, узуривните дефекти) - болест која се карактеризира со внесување на 'рбетниот диск директно во телото на рбетниот столб, проследено со формирање дефект. Вреди да се забележи дека проблемот почесто се дијагностицира кај децата за време на брзиот раст на коскеното ткиво.

Главните причини за болеста се генетска предиспозиција, чести повреди на кој било дел од 'рбетниот столб, текот на остеопорозата, недоволен внес на калциум во човечкото тело.

Особеноста на таквата болест во асимптоматскиот курс, па дијагнозата е направена сосема случајно. Меѓу најчестите знаци се 'рбетниот искривување, синдромот на болка (особено ако Шрлол-овата хернија се јавува кај телата на' рбетниците).

Спиналната хернија се дијагностицира само со помош на резултатите добиени при спроведувањето на инструменталните процедури. Лабораториските тестови немаат дијагностичка вредност.

Третманот на Schmorl-ова хернија често се изведува со помош на конзервативни методи - кај пациентите се прикажува придржување кон специјална диета, физиотерапија, масажа итн. Хируршката интервенција се однесува само ако се развијат компликации.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на хернијата на Шморл во цервикалниот регион има посебен код. МКД-10 кодот ќе биде M51.4.

Етиологија

Штетровата хернија на Шмол може да биде предизвикана од апсолутно секој фактор што води кон намалување на коскената густина на пршлените. Најчестиот провокатор е нерамниот раст на 'рскавицата или коскеното ткиво. Наспроти ова, во неа се формираат областите за делот на простирање и празнината.

Можни причини за болеста:

 • генетска предиспозиција, односно индивидуални карактеристики на структурата на краевите на еден или друг прешлен;
 • редовни микрофракции на 'рбетот;
 • прекумерно физичко оптоварување на гребенот;
 • остар кревање тежина;
 • брзиот раст на детето во раното детство или адолесценцијата (приближно 15 години);
 • професионални спортови - атлетика и кревање тегови, нуркање, танцување, гимнастика и ритмичка гимнастика, танцување, обликување, аеробик и коњски спортови;
 • текот на остеопорозата ;
 • прекршување на процесот на снабдување со крв на пршлените;
 • Scheuermann-Mau болест;
 • седентарен животен стил или седечки работни услови;
 • недостаток на калциум во човечкото тело;
 • нарушување на метаболичките процеси во 'рбетот;
 • проблеми со апсорпцијата на калциум во однос на позадината на присуството на гастроентеролошки патологии, особено ентеритис и ентероколитис во хроничната форма на истекување - доведува до омекнување на коскените ткива;
 • лоша положба;
 • вродени карактеристики на структурата на пршлените - ова е индицирано од повеќекратни и мали Schmorl хернии;
 • период на пренесување на дете.

Хернијата на интервертебралната шмола има карактеристики кои ја разликуваат од другите видови на вертебрални деформитети:

 • локализација;
 • недостаток на инволвираност во патолошкиот процес на невроваскуларните снопови;
 • не доведува до компресија на 'рбетниот корен или' рбетниот мозок;
 • претежно асимптоматски или лесни клинички знаци;
 • најголемиот дел од пациентите се деца и адолесценти.

Забележано е дека за секој месец на текот на болеста (на пример, Шмирлевата хернија L2 или друг сегмент на гребенот), коскеното ткиво ја намалува густината за 5%.

Формирање на Хром на Шмол

Класификација

Во однос на нивниот број, патолошки протези и празнини се:

 • повеќе хернија на Шмол - имаат најизразени симптоми;
 • единечни дефекти - продолжи без манифестација на какви било знаци.

Во зависност од локацијата, постојат:

 • Штрумловата хернија на цервикалниот 'рбет - најретко се дијагностицира, второто име е интравертебралната хернија;
 • Шмолловата хернија на градниот кош - често локализиран од 8 до L3 пршлен, второто име - интракорпорална;
 • Шмолловата хернија на лумбалниот 'рбет - се јавува на ниво 1 преку пршлем L5.

Лекарите користат друга класификација според локацијата на проблемот. Постојат следниве видови патологија:

 • назад;
 • напред;
 • странични;
 • централна хернија на Шморл.

Последните два типа не доведуваат до деформација на гребенот, па затоа ретко имаат изразена клиничка слика.

Симптоматологија

Клиничките манифестации може да бидат мали, но почесто целосно отсутни.

Исклучително ретко (со предни или повеќекратни дефекти), симптомите во хернијата на Шмол може да го имаат следново:

 • зголемен замор на погоденото одделение;
 • синдром на благи болки;
 • зголемување на болката во исправениот торзо;
 • појава на сензорни и моторни нарушувања;
 • криза при вртење на главата - се забележува само ако Шромловата хернија на грлото на матката е формирана;
 • мускулен спазам - се наоѓа само со палпација на грбот;
 • недостаток на здив;
 • зголемена брзина на срцето;
 • зрачење на болка во горните екстремитети;
 • стоп;
 • намалување на работниот капацитет;
 • оштетување на мобилноста.

Хернија на ШОРМЛ на торакалниот регион може да доведе до закривување на држењето на телото (кифоза) и, ако е локализирано во лумбалниот регион, доведува до лордоза .

Дијагностика

Еден од таквите специјалисти може да направи точна дијагноза и да одлучи како да излечи болест како Шерловиот хернија:

 • ортопед;
 • невролог;
 • вертебролог.

Примарна дијагноза вклучува такви манипулации кои лично ги врши лекарот:

 • проучување на медицинската историја на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - да се утврди фактот на генетска подложност или влијание на изворите со патолошка основа;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • палпација на грбот долж целата должина на гребенот;
 • Детално истражување на пациентот - да се состави комплетна симптоматска слика (во присуство на) на болеста.

Со точна дијагноза на Шмолловата хернија во торакалниот 'рбет, користејќи ги следните инструментални процедури:

 • радиографија во неколку проекции;
 • КТ скенирање;
 • МНР - откриен е L1 овчар или друг пршлен.
Хернија на Шморл на Х-зраци

Испитите ќе помогнат да се идентификуваат компликациите од патологијата.

За лабораториски студии во овој случај не се применуваат.

Третман

И покрај тоа што хернијата на Шморл во цервикалниот регион, како и секоја друга област, има безопасен почеток, патологијата може да предизвика неповратни последици. Затоа, потребно е да се започне со терапија што е можно поскоро, кое се спроведува или конзервативно или хируршко.

Прво, третманот на Шмолловата хернија во лумбалниот 'рбет треба да биде конзервативен. Со секаков тек на болеста се прикажани:

 • рефлексологија;
 • рачна терапија;
 • пливање;
 • Терапија за вежбање - вежби за Шмолловата хернија се избираат на индивидуална основа, во зависност од изворот на дефектот;
 • подводна 'рбетна влеча;
 • терапевтски курс за масажа.

Лекот е индициран само за изразен синдром на болка. Третманот со лекови е да се употребуваат лекови против болки, калциумски додатоци, витаминско-минерални комплекси.

Сите пациенти покажуваат придржување кон специјална диета, која вклучува јадење големи количини на храна збогатена со калциум. Овие состојки вклучуваат:

 • тврди сирења;
 • млечни производи;
 • урда;
 • цреша
 • зеленчук;
 • печурки;
 • сусам;
 • persimmon;
 • соја;
 • грав;
 • риба со малку масти;
 • ореви;
 • лук;
 • семки од сончоглед;
 • маслинки;
 • јајца;
 • праз;
 • зелка;
 • кајсии;
 • портокали;
 • грозје;
 • рибизла;
 • морски плодови;
 • ѓумбир;
 • компири;
 • леќа, јачмен и овес.

Вреди да се напомене дека како третман дома треба да се договорат со вашиот лекар.

Третманот на Шмирловата хернија во торакалниот 'рбет со хируршка интервенција е индициран во следниве случаи:

 • формирање на компликации;
 • неефективноста на конзервативната терапија.

Можни компликации

Ако ги игнорирате симптомите и не ја лекувате хронијата на Шморл во времето, веројатноста за такви последици е исклучително висока:

Компликациите може да бидат предизвикани дури и од терапијата што се бара кога се формира Шмолловата хернија на торакалниот дел:

 • калиумско таложење во лигаментите;
 • дисфункција на уринарниот систем, што е забележано при предозирање со калциум.

Превенција и прогноза

Развојот на хронија на Шморл во грлото на грлото на матката или во кој било друг сегмент може да се спречи со почитување на едноставни превентивни правила, вклучувајќи:

 • до умерено активен животен стил;
 • избегнување на повреда и микротравми на 'рбетот;
 • правилно држење;
 • отфрлање на ненадејно кревање на тежината;
 • целосна и здрава храна;
 • рано откривање и елиминација на сите патологии кои делуваат како причина за појава на интравертебрални или интракорпоративни шерлови хернии;
 • годишен сеопфатен медицински преглед на клиниката со посети на сите лекари.

Хернијата на Шморл често има поволна прогноза и за животот и за професионалните активности.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хернија на Шморл и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , невролог , вертебролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тендонитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 3 од 12)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Пневмоторакс (појавување симптоми: 3 од 12)

Пневмотораксот на белите дробови е опасна патологија во која воздухот продира до местото каде што не треба да биде физиолошки лоциран - во плевралната празнина. Оваа состојба е вообичаена. Оштетеното лице треба да започне да обезбедува итна медицинска помош што е можно поскоро, бидејќи пнеумотораксот може да биде фатален.

...
Спондилолистеза (појавување симптоми: 3 од 12)

Спондилолистезата е патолошка состојба која се карактеризира со присуство на поместување на пршлените во 'рбетниот столб во однос на едни со други. Вреди да се напомене дека оваа состојба не е посебна болест, туку последица на вродени или стекнати патологии на 'рбетниот столб.

...
Панкреатонекроза (појавување симптоми: 3 од 12)

Панкреатичната некроза на панкреасот е опасна и тешка патологија во која самиот орган почнува активно да ги вари своите сопствени клетки. Ова, пак, води до фактот дека одредени области на жлездата се некротични. Овој патолошки процес може да предизвика прогресија на гноен апсцес. Панкреатонекрозата, исто така, негативно влијае на функционирањето на другите витални органи. Ако не се спроведе навремено и целосно лекување, тогаш болеста често доведува до смрт на пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .