Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апсорбирање на задникот: симптоми и третман

Апсолутна задникот - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Пореметување во спиењето
 • Губење на апетитот
 • Замор
 • Потење
 • Деградација на перформансите
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Појавата на фистула на кожата
 • Зголемена температура во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Болка при допирање на погодената област.
 • Иритација на кожата меѓу задникот

Апсцесот на задникот (синхронизиран апсцес) е патолошка состојба, наспроти позадината на која се забележува формирање на центарот на воспалителниот процес во областа на претходно инјектираната инјекција. Постои акумулација на гноен ексудат и топење на ткивото.

Главната причина за развојот на патологијата е предизвикана од непридржување на медицинскиот персонал од правилата за асептис и антисептиза. Формирањето на апсцес може да биде предизвикано од текот на патолошки процеси во човечкото тело.

Клиничките манифестации се специфични и повеќекратни, почнувајќи од црвенило на кожата во областа на инјектирање и завршуваат со формирање на внатрешни или надворешни фистули.

Дијагностиката, по правило, не предизвикува проблеми за искусен клиничар, поради што се прави точна дијагноза во фазата на почетниот преглед. Лабораториските и инструменталните процедури се помошни.

Третманот се состои од хируршка интервенција чија цел е отворање на апсцесот. Меѓутоа, кога се дијагностицира проблем во раните фази, терапијата може да биде ограничена на конзервативни методи.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, слично значење се доделува на слична болест. Код ICD-10 ќе биде L02.3.

Етиологија

Основна причина за формирање апсцес од инјекција на задникот е непридржување на стерилитетот од страна на медицински професионалци.

Постојат само 3 начини на пенетрација на инфективниот агенс во човечкото меко ткиво:

 • сурови раце на персоналот;
 • медицински потрошен материјал, кој е шприц, памук и супстанција за лекови;
 • кожата која не била целосно обработена пред и по инјектирањето на лекот.

Апсцесот на задникот ги има следните предиспонирачки фактори:

 • лекар грешка во воведувањето на дрога;
 • прекршување на техниката на инјектирање;
 • воведување на голема количина на лекот во истата област - овој извор на инфекција е забележан кај пациенти подложени на долготраен третман со инјекции;
 • продолжена употреба на супстанции со иритирачки ефект - магнезиум сулфат и антибиотици;
 • голем слој на поткожна маст, што е забележано кај лица со прекумерна телесна тежина;
 • оштетување на кожата со гнојни или заразни процеси;
 • игла пенетрација во крвниот сад, врз основа на која се јавува форма на хематом;
 • чешлање на местото на инјектирање со валкани раце од страна на пациентот - лицето самостојно предизвикува апсцес во областа на задникот;
 • лезии кај лежечки или имобилизирани пациенти;
 • текот на разни автоимуни болести;
 • зголемен човечки алергостатус;
 • состојби на имунодефициенција ;
 • прекумерна дебелина на кожата;
 • текот на дијабетес .

Вреди да се напомене дека често се јавува мек ткивен апсцес кај постарите лица, но тоа не значи дека патологијата не може да се појави кај луѓе од друга возрасна категорија.

Симптоматологија

Степенот на сериозноста на клиничките манифестации на апсцесот на задникот по инјектирањето е под влијание на длабочината на воспалителниот процес. Ова значи дека подлабоко проблемот, поинтензивните симптоми ќе се појават.

За болеста се карактеризира со појава на различни симптоми: знаците на инфекција може да се поделат во две групи (локални и општи).

Чести знаци на апсцес:

 • слабост;
 • замор;
 • намалување на работниот капацитет;
 • зголемување на индикаторите за температура до 40 степени;
 • зголемено потење;
 • нарушување на спиењето;
 • губење на апетитот.

Локални симптоми на апсцес:

 • црвенило на кожата на местото на инјектирање;
 • оток на проблематичната област;
 • појава на болка при притискање или допирање на апсцесот;
 • зголемување на локалната температура - кожата на задникот е жешка во споредба со остатокот од кожата;
 • флуктуација на симптомите;
 • иритација на кожата помеѓу задникот - поради истекување на гнојна инфилтрација;
 • ширењето на инфекцијата на соседните ткива - фистула служи како провокатор, кој може да биде надворешен или внатрешен;
 • акумулација на гнојна инфилтрација - за да се спречи супурација, можете со помош на навремено да побарате квалификувана помош.

Колку побрзо се започне соодветен третман, толку е помала веројатноста за компликации.

Дијагностика

Симптомите на апсцес по инјектирањето се специфични и изразени, со тоа што нема проблеми во дијагностичкиот процес. Сепак, невозможно е точно да се направи конечна дијагноза без лабораториски и инструментални испитувања.

Прво, лекарот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • проучување на историјата на болеста - да се бара патолошки етиолошки фактор;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • палпација на проблематичната област;
 • проценка на состојбата на кожата во погодената област;
 • мерење на температурата;
 • детално истражување ќе ви помогне да дознаете колку долго се појави апсцесот на задникот и колку се тешки симптомите на оваа болест.

Следните дијагностички тестови ги имаат најголемите дијагностички информации:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • бактериска култура на гноен инфилтрат секретиран од апсцесот;
 • уринализа.

За да се потврди или побие развојот на компликации, може да бидат потребни такви инструментални постапки:

 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Одлучи задникот

Третман

Во повеќето ситуации, третманот се изведува хируршки. Единствен исклучок е првото барање за медицинска помош при првите знаци.

Принципи на конзервативна терапија:

 • непосреден прекин на лекувањето во проблематичната област;
 • спроведувањето на процедурите за физиотерапија - влијанието на динамичките струи и електрофорезата со лекови;
 • орални антибиотици и анти-воспалителни агенси.

Третманот не е забранет народните лекови. И покрај фактот дека курсот е спроведен дома, таквите тактики треба да бидат целосно координирани со лекарот и да бидат следени од лекарот кој присуствувал.

Методите на алтернативна медицина вклучуваат употреба на облоги од такви средства:

 • лист од зелка;
 • леб трошка;
 • мешавина базирана на мед и рендан кромид;
 • пченка и топла вода;
 • аспирин растворен во алкохол.

Ако по 4 сесии за физиотерапија нема позитивна динамика, се посочува хируршкото отворање на апсцесот.

Сличен третман се изведува на неколку начини:

 • некротомија со ензимска некролиза, што подразбира формирање на примарна шиење и вакуумска аспирација на гноен содржина преку канализација, проследено со одводнување на проток;
 • техника на отворена рана - без формирање примарна шиење;
 • пункција на супуративен фокус.

Можни компликации

Ако не го третирате апсцесот што се појавил по инјектирање на задникот, ризикот од компликации е висок:

Превенција и прогноза

Пост-инјекциониот апсцес има специфични причини, затоа се договорени превентивни мерки насочени кон спречување на развојот на патологијата.

Превентивни мерки:

 • контрола на медицинскиот персонал - лекарите и медицинските сестри треба да користат само стерилни средства за инјекции, а пред постапката, темелно да ги мијат рацете и да ја лекуваат кожата на пациентот со антисептички раствори;
 • усогласеност со правилата за администрација на лекови и технологија за инјектирање;
 • спречување на валкани раце од допирање на местото на инјектирање, и пред и по постапката;
 • масажа на површината за инјектирање - така што лековите супстанции ќе се подобрат подобро;
 • правилно одредување на точките за вметнување на игла;
 • елиминирање на било кој од горенаведените етиолошки фактори, со што се зголемува веројатноста за чир;
 • исклучување на воведување на лекови во истата точка на задникот;
 • рано барање за квалификувана помош во случај на првите знаци.

Прогнозата на апсцесот на задникот во голема мера зависи од провокатор, но навремената дијагноза и сеопфатен третман овозможуваат целосна наплата.

Развојот на компликации не само што ја влошува прогнозата, туку исто така може да предизвика фатален исход. Сепак, апсцесот после инјектирање ретко доведува до смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Задница на абсцес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Карбункул (појавување симптоми: 6 од 13)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Панаритиум (појавување симптоми: 6 од 13)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Акутен периоститис (појавување симптоми: 6 од 13)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .