Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Schinz болест: симптоми и третман

Schinz болест - главните симптоми:

 • Пета болка
 • Limp
 • Зголемена температура во погодената област
 • Замор при одење
 • Ахилева болка во тетивата
 • Оток во петицата
 • Црвенило на кожата во петицата
 • Тешкотии при движење со нога
 • Неможност да се потпре на болна нога
 • Глутокна мускулна атрофија
 • Болка на палпација на петицата

Шинц-ова болест (синхронизирана болест на Хаглунд-Шинц, остеохондропатија на каканален кртулак) е еден од видовите на остеохондропатија, која се карактеризира со уништување на канцерната коска на какапниот кртулак, што се јавува во позадината на нарушувањето на локалната циркулација на крвта. Најчеста дијагноза се дава на адолесцентните девојки.

Главните провокатори на болеста се прекумерен стрес на долните екстремитети, на пример, при спортување, генетска предиспозиција за остеохондропатија, патологии на ендокриниот систем и крвните садови на нозете.

Симптоматската слика вклучува специфични знаци: оток на пета и нежност, кутрест и црвенило на кожата над погодената област, нарушување на процесот на флексија и проширување на ногата.

Дијагнозата се поставува врз основа на информациите добиени од лекарот при детален преглед и интервју на пациентот. Основата на дијагнозата е инструментални процедури, особено х-зраци.

Третман на патологија прифатени конзервативни техники - со помош на физиотерапија, лекови, курс на терапевтска масажа и вежбање терапија.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на болеста не му е доделен посебен код. Таквата лезија на каханеалната падната спаѓа во категоријата "други остеохондропатии". Од ова произлегува дека кодот МКБ-10 ќе биде М93.

Етиологија

Хаглундовата болест е група на детски и адолесцентни болести, бидејќи се дијагностицира во изолирани случаи кај возрасни. Најчесто оваа форма на остеохондропатија се развива кај девојчињата на возраст од 10 до 16 години, а кај момчињата се наоѓа многу поретко. Вреди да се спомене дека, како што човечкото тело расте, патологијата поминува спонтано, но болните сензации можат да траат долго.

Главните причини за оваа болест се сметаат за:

 • постојано преоптоварување на долните екстремитети;
 • редовно повторувани повреди на петиците, вклучувајќи ги и ситните;
 • професионален спорт.

Провокатори можат да дејствуваат:

 • хормонална нерамнотежа ;
 • патологијата на ендокрините органи;
 • прекршување на процесот на локално снабдување со крв;
 • неуро-трофични нарушувања;
 • абнормална апсорпција на калциум;
 • ирационално избрани чевли;
 • патологии на метаболизмот на калциум-фосфор;
 • нарушување на формирањето на ново коскено ткиво;
 • некои инфекции.

Лекарите не ја исклучуваат веројатноста за влијание на генетската подложност на остеохондропатијата.

Класификација

Врз основа на преваленцата на патологијата, понекогаш поразот на кафканалниот клубн:

 • еднострано - само една долна екстремитет е вклучена во болеста, се јавува најчесто;
 • двонасочен.

Хаглунд Шинц болест има неколку фази на прогресија, кои се претставени со:

 • асептична некроза - настанува неисхранетост на дел од коската, поради што се формираат фокуси на некроза или некроза;
 • фрактура на впечаток - некротичната област не може да ги издржи нормалните оптоварувања, против позадината на која "турка" кога еден дел од коската е заглавен во друг;
 • фрагментација - се развива во отсуство на навремен третман, погодената коска ќе биде поделена на фрагменти;
 • ресорпција на некротично ткиво;
 • репарација - во областа на некроза, формирање на сврзно ткиво, што како последица води до формирање на нова коска.

Симптоматологија

Првите клинички манифестации се непријатност и мала болка со локализација во петицата. Сепак, болката може да се зголеми со долга прошетка, додека се работи или скока.

Како што се развива, Хаглундовата болест ќе се изрази со следните знаци:

 • оток на погодената област;
 • појава на силна болка при палпација;
 • хиперемија на петицата;
 • проблеми со флексија и проширување на ногата;
 • зголемување на локалната температура - кожата во проблематичната област ќе биде многу потопла од остатокот од телото;
 • клаудикација и замор при одење;
 • синдром на ублажување на болката со долг торзо во хоризонтална положба;
 • ширење на болка и непријатност на Ахиловата тетива;
 • неможноста целосно да се потпира на болната нога, затоа еден човек ќе биде принуден да оди на прстите;
 • мускулна атрофија на глуждот.

Тежината на симптомите ќе биде чисто индивидуална, на пример, некои деца забележуваат помала болка и непријатност во calcaneus, додека други се жалат на неподнослива болка . Во поголемиот дел од ситуациите, пациентите не можат нормално да се движат, што во голема мера го намалува квалитетот на животот.

Шинц-овата болест кај децата може да има и слаб и брз тек. Кога ќе се појават првите клинички манифестации, потребно е да се побара квалификувана помош што е можно поскоро.

Дијагностика

Ортопедскиот хирург знае како да ја направи точната дијагноза и да препише ефективни тактики на лекување. И покрај присуството на специфичен комплекс симптом, дијагностичкиот процес треба да се интегрира.

Првата фаза на дијагностицирање има за цел да осигури дека лекарот самостојно изврши неколку манипулации:

 • ја проучувале историјата на болеста - да го идентификуваат најкарактеристичниот патолошки предизвикувачки фактор;
 • собира и анализира животна историја - да се утврди влијанието на оние фактори кои немаат патолошка основа;
 • палпираше проблемот област на долните екстремитети;
 • проценета моторна активност;
 • го испитуваше пациентот и неговите родители во детали за да се утврди сериозноста на симптомите, што може да укаже на фазата на болеста.

За да се исклучат придружните патологии, потребни се следните лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • серолошки тестови;
 • ПЦР примероци.

Точно потврди дека дијагнозата ќе има само инструментални процедури, вклучувајќи:

 • Х-зраци на нозете во странична проекција;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Хаглунд-овата болест вреди да се разликува од:

Schinz болест

Третман

Терапевтските тактики се избираат поединечно за секој пациент: клиничарот се потпира на општата состојба на пациентот, на стадиумот на болеста и на информациите што ќе ги даде х-зраците.

Првиот неопходен прием и локална употреба на лекови. Најчесто, децата се пропишани:

 • нестероидни антиинфламаторни супстанции;
 • лекови насочени кон спречување на ткивна некроза;
 • витамини и минерални комплекси;
 • вазодилататори;
 • масти со аналгетски ефект;
 • имуномодулатори.

За да се намали товарот на ногата на пациентот, се препорачува пациентите:

 • употреба на специјални перничиња за гел;
 • ортопедски табани;
 • краткотрајна фиксација на ногата со гипс долг.

Не помалку ефикасни се таквите постапки на физиотерапија:

 • медицинска електрофореза;
 • ултразвук;
 • озокерит;
 • микробранова терапија;
 • магнетна терапија;
 • ултравиолетово со апликации на хидрокортизон;
 • дијаметар;
 • ударна терапија;
 • парафински апликации.

Третман на Schinz-ова болест мора да содржи:

 • апарат или рачна терапевтска масажа;
 • ладни облоги на проблематичната област;
 • сол бањи за нозете;
 • Вежби за вежбање - гимнастиката се изведува дома.

Контролата над ефективноста на неадебабилниот третман се изведува со изведување на х-зраци.

Во ретки случаи, во отсуство на позитивна динамика од употребата на конзервативни терапевтски техники и синдром на силна болка, тие се свртуваат кон хирургија. Во такви ситуации, операцијата може да се изврши со невротомија на поткожното или тибијалниот нерв и неговите гранки. Таквиот третман не само што ќе ја ублажи болката, туку исто така ќе предизвика кожата во петицата да изгуби чувствителност.

Хируршки третман на Шинц-ова болест

Превенција и прогноза

За да се избегнат проблеми со остеохондропатијата на калцинеус, родителите треба да се осигураат дека децата ги почитуваат следниве превентивни препораки:

 • умерено активен животен стил;
 • облечен само удобно и погодно во големина чевли;
 • избегнување на повреди и микротравми;
 • здрава и хранлива храна;
 • навремена дијагноза и елиминација на оние патологии кои можат да доведат до слична болест;
 • годишен премин на таква дијагностичка процедура како рентген на долните екстремитети - особено прикажан на оние кои играат спорт;
 • редовни посети на педијатар.

Прогнозата за Shinz болест е секогаш поволна. Правилно избраниот третман целосно ја елиминира патологијата, болката и непријатността. Понекогаш болеста исчезнува само кога растот на стапалото е завршен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Schinz Disease и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ахилобургитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Achillobursitis е воспалителна болест која влијае на ахиловата тетивска синовијална кеса. Како резултат на прогресијата на патологијата, ексудат се акумулира во рамките на артикуларната артикулација, предизвикувајќи компресија во близина на голем број локализирани ткива, што доведува до оштетена моторна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и ахилодинија или Албертовата болест. Локализацијата на воспалителниот процес е поврзаноста на Ахиловата тетива и каменене. Achillodinia лесно може да се излечи, главната работа е да побарате медицинска помош од квалификуван специјалист во времето.

...
Остеохондропатија (појавување симптоми: 3 од 11)

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 11)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 2 од 11)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 2 од 11)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .