Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дросопатија: Симптоми и третман

Дросопатија - главните симптоми:

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

Основна причина за формирање на такви болести е нарушување на снабдувањето со крв и исхрана на 'рбетниот столб и околните ткива. Покрај тоа, предиспонирачки фактори вклучуваат повреди, седентарен начин на живот и недостаток на витамини.

Првата клиничка манифестација е болка , карактеристична за сите форми на болеста, инаку симптоматската слика малку ќе се разликува во зависност од локализацијата на патолошкиот процес.

Точна дијагноза може да биде направена само од специјалист од областа на неврологијата, кој се потпира на податоци од инструментални процедури и информации добиени при темелно испитување на пациентот.

Во најголем дел од ситуациите, третманот на дорсопатија е ограничен на намалување на оптоварувањето на 'рбетот и употребата на конзервативни терапии. Меѓутоа, во исклучително ретки случаи, постои потреба од операција.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, ваквата група на заболувања се комбинира во посебна категорија, на која им се доделуваат сопствени шифри. Така, дозопатичниот код според МКБ-10 е М40-М54.

Етиологија

Во големо мнозинство на ситуации, дегенеративниот-дистрофичен процес во 'рбетниот столб и околните ткива се јавува во однос на позадината на остеохондрозата . Сепак, патологијата не се јавува кај секој човек - голем број на предиспонирачки фактори придонесуваат за развој на карактеристични симптоми, од кои секоја може да предизвика вакви нарушувања:

 • деформација на интервертебралните дискови;
 • менување на обликот на телата на 'рбетниците;
 • развојот на воспалителниот процес во ткивата околу рбетот;
 • грчеви на цврсти мускули;
 • прекршување на нервни завршетоци.

Така, меѓу провоцирачките извори на спинална дорсопатија, вреди да се потенцира:

 • кревање на тегови - ова доведува до истовремена прекумерна оптовареност на 'рбетот;
 • хиподинамијата или седентарен начин на живот, што може да се должи на појава на сериозни болести, специфични работни услови или банална мрзеливост на лице;
 • конгенитални аномалии, имено искривување на гребенот;
 • трајна злоупотреба на лоши навики;
 • ирационална и неурамнотежена исхрана - јадење големи количества рафинирани производи, пушено месо и слатки, богата храна и конзерванси;
 • кифоза на торакалниот 'рбет;
 • текот на сите хронични инфективни процеси;
 • несоодветен метаболизам;
 • трајно прекршување на држењето;
 • широк спектар на повреди на 'рбетниот столб;
 • недоволно внесување на калциум и витамини во човечкото тело;
 • постменопаузален период кај женскиот;
 • остеопороза и сколиоза ;
 • анкилозантен спондилитис , кој во медицинското поле е познат како Бехтерева болест;
 • артроза и артроза-артритис;
 • лордоза на цервикалниот или лумбалниот 'рбет;
 • негативни еколошки услови - ова треба да вклучува силен ветер, висока влажност и ниски температури на воздухот;
 • текот на дијабетес , тиреотоксикоза и други болести на ендокриниот систем;
 • прекумерна тежина;
 • патологија на кардиоваскуларниот систем.

Исто така, не заборавајте за генетската предиспозиција - веројатноста за појава на таква болест е многу повисока кај оние деца чии родители имале некоја болест на 'рбетот.

Класификација

Поделбата на таквата патолошка состојба според природата на промените во 'рбетниот столб подразбира постоење на следниве форми:

 • деформирана дорсопатија - таквата група ги опфаќа сите состојби за кои се карактеризира поместувањето на пршлените и структурните промени на интервертебралните дискови. Сепак, не постои повреда на интегритетот на погодениот сегмент;
 • дискогена дорсопатија - овој тип ги комбинира сите процеси што доведуваат до поместување на интервертебралниот диск и прекин на нејзиниот фиброзен прстен;
 • вертебрална дорсопатија - предизвикана од директни патолошки промени на самиот диск, кој најчесто се развива во однос на позадината на повредите, инфекциите и некои специфични заболувања.

Многу е важно да се забележи дека овие видови на болести може да се комбинираат едни со други.

Врз основа на степенот на лезијата, се разликуваат специјалисти од областа на неврологијата:

 • ограничена дорсопатија - во такви случаи, дегенеративниот-дистрофичен процес е локализиран во регионот на 1-2 пршлени и во соодветните сегменти на 'рбетниот мозок;
 • честа дорсопатија - се карактеризира со фактот што неколку пршлени се истовремено вклучени во патологијата која се наоѓа во еден дел од 'рбетниот столб, на пример, на цервикалниот, торакалниот или лумбосакралниот;
 • полисегментална дорсопатија - ова влијае на речиси сите сегменти на 'рбетот.

Според локализацијата на лезијата на патолошки манифестации, болеста е поделена на следниве видови:

 • цервикална дорсопатија или наклонетост на грлото на матката (SHOP);
 • торакална дорсопатија или торакална дорсопатија;
 • дорсопатија на лумбалниот 'рбет, кој исто така се нарекува лумбален.

Некои експерти зборуваат за постоење на акутна и хронична дорсопатија, но најчесто болеста има хронично-релапсинг курс, што укажува на промена на фазите на ремисија и егзацербација на клинички знаци.

Симптоматологија

Првиот симптом, што укажува на појава на оваа болест, е синдром на болка, кој исто така има неколку форми:

 • локално - се јавува директно во зоната на развој на дегенеративниот процес;
 • проекција - додека импулсот на болка се проширува до површината на погодените ткива;
 • радикулата е остра повреда на 'рбетниот корен, а потоа е позната како "болка во грбот";
 • мускул - предизвикан од спазам на попречните мускули.

Во прилог на болка, вообичаени знаци карактеристични за секаков вид на дорсопатија вклучуваат:

 • изречена тензија на мускулите на грбот во подрачјето на зафатената 'рбетна колона;
 • намалување на моторната функција на еден или друг дел од 'рбетот;
 • атрофија на меките ткива што води до чистење на мускулите и кожата;
 • конвулзивни напади;
 • болки во телото;
 • вкочанетост на долните екстремитети и губење на нивната чувствителност.

Дросопатијата на грлото на матката, покрај гореспоменатите знаци, ги има следните знаци:

 • силна болка во вратот;
 • зрачење на болка во рацете и рамениот појас;
 • напади на главоболка и сериозна вртоглавица;
 • гадење, што не доведува до гадење;
 • недостаток на координација на движењата.

Торакална дорсопатија (ГОП) се изразува во:

 • флуктуации на пулсот;
 • болки во градите со различна тежина;
 • ширењето на болката на грбот.

Лумбалната дорсопатија (ПОП) се карактеризира со:

 • болка во лумбалниот регион и долните екстремитети;
 • нарушување на одењето;
 • знаци на лумбална ишијас;
 • болка во проекцијата на ректумот и мочниот меур.

Во случај на појава на која било форма на таква болест наспроти позадината на други болести, симптоматската слика ќе биде надополнета со најкарактеристичните знаци на основната болест. Понекогаш дорсопатијата на 'рбетот е асимптоматска во почетната фаза.

Дросопатија на лумбалниот 'рбет

Дијагностика

Игнорирајќи го фактот дека дорсопатијата на лумбосакрал или било која друга локализација (цервикална дорсопатија исто така припаѓа тука) има изразени и прилично специфични клинички манифестации, дијагностичкиот процес нужно мора да биде интегриран пристап.

Пред сè, неврологот треба самостојно да изврши неколку манипулации, особено:

 • да ја проучува историјата на болеста, не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - тоа ќе помогне да се открие кој извор предизвика развој на дегенеративно-дистрофичниот процес;
 • да се запознаат со историјата на животот на една личност;
 • да спроведе темелен физички преглед - да ја процени чувствителноста и мобилноста на погодениот сегмент;
 • прашајте го пациентот детално - ова ќе овозможи да се утврди со каков интензитет се појавуваат симптомите на дорсопатија.

Потврди текот на оваа болест ќе им овозможи на следниве инструментални процедури:

 • Х-зраци на 'рбетниот столб;
 • рбетна ултрасонографија;
 • КТ и МРИ.

Во прилог на невролог во процесот на утврдување на точна дијагноза се вклучени и:

 • ортопед;
 • трауматолог;
 • вертебролог;
 • ревматолог.

Лабораториските студии за биолошки течности во оваа ситуација немаат дијагностичка вредност.

Третман

Веднаш по дијагнозата на дорсопатија е конечно потврдена, се прават обиди за елиминирање на болеста со конзервативни методи. Суштината на оваа терапија е:

 • намалување на интензитетот или целосно олеснување на болката;
 • елиминација на воспалителниот процес;
 • нормализација на микроциркулацијата во крвта;
 • зголемен метаболизам на 'рскавица;
 • враќање на чувствителност;
 • компензира недостатокот на витамини и минерали во телото на пациентот.

Така, цервикалната дорсопатија, како и секоја друга болест, се третира со:

 • НСАИЛ, мускулни релаксанти, аналгетици, седативи и витамински комплекси;
 • екстракти од 'рбетниот столб;
 • процедури за физиотерапија - UHF и ултразвук, електрофореза и фонофореза, акупунктура и дијадинамична терапија се најефективни во решавањето на овој проблем;
 • Дијадинамична терапија
 • рачна терапија;
 • пливање и вежбање терапија;
 • вода, хардвер и рачна масажа.

Хируршката дорсопатија на цервикалниот 'рбет, како и торакалниот и лумбалниот регион на' рбетниот столб е индицирана да се третира во случај на развој на последици, како и неефективноста на конзервативните терапии за 6 месеци.

Можни компликации

Игнорирањето на клиничките манифестации и одбивањето на квалификувана помош е опфатено со сериозни компликации, вклучувајќи:

 • хронична болка во грбот која не е подложна на медицински третман и физиотерапија;
 • слабост и парализа, и долни и горните екстремитети;
 • нарушувања на циркулацијата во 'рбетниот мозок и мозокот.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне развојот на лумбосакрална дорсопатија, како и цервикалниот и торакалниот регион на 'рбетниот столб, луѓето треба само да ги следат овие едноставни препораки:

 • до умерено активен животен стил;
 • целосна и разновидна исхрана;
 • комплетен прекин на пушењето и пиење алкохол;
 • постојана контрола на држењето на телото;
 • да се ослободиме од вишокот телесна тежина;
 • избегнете кревање тежина;
 • менување на ментална и физичка активност;
 • рано откривање и комплексен третман на сите патологии кои водат до формирање на дегенеративно-дистрофичен процес во 'рбетниот столб;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Дросопатијата на торакалниот 'рбет или било која друга локализација има поволна прогноза само ако се дијагностицира рано и третманот започна навреме. Инаку, не е исклучена веројатноста за појава на компликации, што во огромното мнозинство на состојби доведува до влошување на квалитетот на животот или инвалидитетот на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дорсопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: невролог , вертебролог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дорсалгија (појавување симптоми: 7 од 20)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Лордоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Вертебрална цервикална (симптоми на појавување: 6 од 20)

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...
Венска дисгемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...
Тумор на 'рбетниот мозок (појавување симптоми: 6 од 20)

Тумор на 'рбетниот мозок е патолошка форма на малигната или бенигната природа, која се наоѓа во регионот на' рбетниот мозок. Клиничките симптоми може да не се појават во раните фази на растот. Најчесто болеста е откриена со значително зголемување на големината на туморот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .