Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рајтер-ова болест: Симптоми и третман

Рајтер-ова болест - главните симптоми:

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

Најчесто провоцирачки фактор е инфекцијата на човечкото тело со кламидија. Покрај тоа, патолошкиот процес може да биде предизвикан од текот или отсуството на третман на голем број други заболувања.

Клиничката слика вклучува голем број на надворешни манифестации. Најчеста црвенило на очите и фотофобија, сечење и горење при празнење на мочниот меур и оток на болниот зглоб.

За да се направи точна дијагноза, потребна е цела низа дијагностички процедури, вклучувајќи лабораториски и инструментални испитувања, дополнети со темелен физички преглед.

Третманот на Рајтер-ов (Reiter) синдром се изведува главно со конзервативни терапевтски методи, кои се базираат на внес на антибактериски агенси и други лекови.

Етиологија

Ваквата болест е одговор на неправилното функционирање на имунолошкиот систем, поради што телото произведува антитела за борба против сопствените клетки. Наспроти ова, првенствено се засегнати сврзните ткива на зглобовите, кои се предмет на уништување од страна на циркулирачките имуни комплекси.

Патогенезата на болеста е заразен процес кој е локализиран во органите на дигестивниот или урогениталниот систем. Оваа болест најчесто се развива поради пенетрација на кламидија во човечкото тело, но патогените бактерии исто така можат да бидат:

 • шигела;
 • салмонела;
 • уреоплазма;
 • Yersinia.

Покрај тоа, Reiter-овата болест често е компликација на несоодветен третман или целосно отсуство на терапија за болест како што се колитис или ентероколитис . Исто така, многу често болеста му претходи на СИДА и ХИВ инфекција . Покрај тоа, вреди да се напомене дека синдромот, исто така, може да се појави и во позадина на генетска предиспозиција. Во некои ситуации, не е можно да се утврди причината за болеста.

Сепак, денес не е познато зошто кај некои луѓе погорените негативни фактори предизвикуваат прогресија на инфективно-воспалителен процес, додека во други тоа не го прави.

Вреди да се забележи дека во огромното мнозинство на ситуации таков синдром се дијагностицира кај мажи во возрасната група од 20 до 40 години. Во неколку пати помалку чести пациенти се жени и многу ретко деца.

Класификација

Рајтер-ов (Reiter) синдром кај деца и возрасни има неколку фази:

 • Заразни - се карактеризира со влијание на предизвикувачкиот агенс во дигестивниот тракт или урогениталниот систем. Таквата фаза започнува од моментот на инфекција и е ограничена, т.е. само во изворот на инфекција. Може да трае од 2 дена до 1 месец;
 • имунопатолошки - се изразува во имунокомплексна реакција со чекор-по-чекор оштетување на очите и зглобовите. Степенот на интензитет на автоимуни реакции е диктиран од неколку фактори, имено состојбата на имунолошкиот систем на пациентот во времето на инфекција и оптоварената наследност.

Врз основа на етиолошкиот фактор на болеста е:

 • спорадични - тоа значи дека патолошкиот процес е одговор на претходно пренесена уриногенетска инфекција;
 • епидемија - инфективно-инфламаторно оштетување на органите на видот, зглобовите и внатрешните органи се развива за време на протокот на ентероколитис, без оглед на нејзината природа.

Покрај тоа, Reiter-овата болест има неколку опции за курсот:

 • акутните - карактеристични симптоми перзистираат не повеќе од 6 месеци;
 • долготраен - патолошкиот процес трае до една година;
 • хронично -клиничките манифестации се присутни повеќе од една година.

Симптоматологија

Инкубациониот период од времето на пренесената гастроинтестинална инфекција или уринарен тракт до почетокот на првите симптоми на оваа болест варира од 3 дена до 2 месеци.

Бидејќи болеста влијае на неколку сегменти од човечкото тело, природно е дека во секој случај клиничката слика ќе биде различна. Првите знаци се промени во генитоуринарниот систем. Меѓу машките претставници најчесто се присутни:

 • мукозен исцедок од уретрата;
 • чешање и грчеви - се јавуваат при мокрење;
 • црвенило околу надворешното отворање на уретрата;
 • зголемена потреба да ја посетите тоалетот за да го испразните мочниот меур;
 • болка и непријатност при сексуален контакт;
 • болка во долниот дел на предниот ѕид на абдоминалната празнина.

Кај жените, симптомите се:

 • јасен и лош мирис на вагинален исцедок;
 • горење и болка за време на емисијата на урината;
 • непријатност што се јавува за време на секс;
 • честа мокрење;
 • непријатни сензации, локализирани во долниот дел на стомакот.

По краток временски период по појавата на симптомите од урогениталниот систем, пациентите почнуваат да развиваат знаци на воспалително оштетување на очите. Во такви случаи, Клиниката за болест на Рајтер за мажи и жени ќе вклучува:

 • зголемено кинење;
 • намалена визуелна острина;
 • зголемена чувствителност на светлина;
 • конјунктивална црвенило;
 • болка и непријатност во очите;
 • појава на исцедок слузница или гноен природата.

Треба да се напомене дека таквите манифестации само првите неколку дена може да останат незабележани, по што тие постепено го зголемуваат нивниот интензитет.

Вклученоста на зглобовите во Reiter-овата болест се чувствува по еден и пол месец од почетокот на симптомите на лезии на урогениталниот тракт. Често, со овој синдром, од 1 до 3 зглобови се вклучени во патологијата, само во ретки случаи болеста опфаќа многу сегменти. Во повеќето ситуации, долните екстремитети се подложни на воспаление, при што се појавуваат следниве симптоми:

 • синдром на болка;
 • асиметрично оштетување на зглобовите;
 • стекнување на кожата, лоцирана над зглобната, црвена или сина боја;
 • оток на кожата во областа на локализација на воспаление;
 • хипертермија ;
 • вкочанетост на движење наутро или по спиење;
 • формирање на попречно-надолжен рамнина.
Симптоми на болеста на Рајтер

Покрај манифестациите карактеристични за Рајтер-ов (Reiter) синдром, симптоматската слика може да вклучува и:

 • оток на тетива во петицата;
 • изгледот на кожата на црвени дамки или црвени нодули, кои се надуваат над кожата;
 • кожен осип;
 • консолидација и лупење на кожата на стапалата и дланките;
 • формирање на болни чирови на слузницата на устата или гениталиите;
 • воспалителни оштетувања на белите дробови, бубрезите и срцевиот мускул.

Сите горенаведени симптоми се типични и за возрасните и за децата.

Дијагностика

Процесот на утврдување на точна дијагноза се базира на лабораториски и инструментални испитувања, но не и последното место во дијагнозата се преземаат со мерки преземени директно од страна на ревматологот. Така, примарната дијагноза вклучува:

 • студија на случај - ова е потребно за да се потврди фактот на претходно пренесена уринарна или интестинална инфекција;
 • собирање и анализа на историјата на животот;
 • темелен физички преглед со цел да се процени состојбата на очите, кожата и органите на репродуктивниот систем. Ова исто така вклучува утврдување на опсегот на движење, присуство на болка и оток на зглобовите;
 • Детално истражување на пациентот - да се создаде комплетна симптоматска слика за текот на Рајтер-овата болест кај децата и возрасните.

Лабораториските тестови се ограничени на спроведување на:

 • општа клиничка анализа на крв - истовремено обрнувајќи внимание на ESR;
 • крвна биохемија;
 • Урински примероци според Нечипоренко;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови, особено ИФА, РНГА и РСК;
 • микроскопско испитување на стружење земено од мукозната мембрана на органите на видот, грлото на матката или уретрата;
 • бактериско сеење на зглобната течност на погодениот зглоб.

Инструменталната дијагноза на Рајтер-овата болест вклучува само радиографија на зглобовите, како и КТ и МРИ.

Компјутеризирана томографија

Третман

Терапијата на таков синдром е секогаш комплексна и трае околу 3 месеци до една година. Главните цели на третманот на Рајтер-овата болест се:

 • елиминација на патогенот;
 • олеснување на знаци на воспаление;
 • супресија на автоимуниот процес.

Тактиката за лекување на лекови вклучува употреба на:

 • антибактериски агенси во период од 3-8 недели;
 • хепатопротектори;
 • НСАИЛ;
 • глукокортикостероиди;
 • имуносупресиви - за да се потисне имунолошкиот одговор. Таквите лекови се користат од 4 месеци до една година, и во тешки случаи, укажана е доживотна администрација;
 • имуномодулатори;
 • интерферон лекови;
 • адаптогени;
 • мултивитамини.

Во третманот на Рајтер-ова болест исто така учествуваат и такви физиотерапевтски постапки:

 • импулсна терапија;
 • медицинска електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • кал терапија;
 • ласерска терапија;
 • дијатермија;
 • хидросулфурни и радони бањи.

Покрај тоа, пациентите со Reiter-ова болест се исто така прикажани:

 • плазма размена и криоафореза;
 • Размена на плазма
 • UHF;
 • каскадна филтрација на плазма;
 • детоксикација терапија;
 • терапевтска вежба.

Можни компликации

И покрај фактот дека таквата болест често завршува со целосна наплата, во некои ситуации може да се развие такви компликации:

Превенција и прогноза

Наспроти позадината на фактот дека во скоро сите случаи Рајтер-ов синдром се развива кај хламидија и други инфекции, главните превентивни мерки се насочени кон избегнување на инфекција. Така, патологијата подразбира усогласување со следниве превентивни мерки:

 • постојано зајакнување на имунитетот;
 • само заштитен секс;
 • усогласеност со правилата за лична хигиена;
 • навремен третман на ентероколитис и хронични воспалителни болести;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Во најголем дел од ситуациите, прогнозата на Reiter-ов синдром е поволна - патологијата завршува со обновување на пациентот. Оваа болест не претставува закана за животот на една личност, и со верно почитување на клиничките препораки, ќе биде можно да се избегне развојот на последиците. Сепак, опасноста од болеста лежи во чести рецидиви и голема веројатност за транзиција кон хроничната форма, што доведува до попреченост.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рајтер-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ревматолог , дерматовенеролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Склеритис (појавување симптоми: 6 од 20)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Уретритис кај мажи (појавување симптоми: 5 од 20)

Уретритисот кај човек (воспаление на урогениталниот канал) е патолошки процес во урогениталниот систем. Најчесто се јавува на мукозната мембрана на уретрата или урогениталниот канал. Неспецифичниот уретритис кај мажите често може да биде комплициран од циститис, што резултира со потреба од сеопфатен третман.

...
Рак на матката (појавување симптоми: 5 од 20)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Циститис (појавување симптоми: 4 од 20)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 20)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адрес : Москва, ул. Александра Солженицына, д. 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адрес : Москва, ул. Воротынская, д. 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адрес : Москва, ул. Тестовская, д. 10, 1-й подъезд
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адрес : Москва, ул. Космонавта Волкова, д. 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адрес : Москва, ул. Большая Молчановка, д. 32, стр. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Наша группа ВКонтакте
Приглашаем врачей
Приглашаем практикующих врачей для консультирования посетителей сайта medican.site - узнать подробнее .