Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикален миозитис: симптоми и третман

Цервикален миозитис - главните симптоми:

Цервикалниот миозитис е честа нарушување во кое воспалението започнува да се развива во мускулите лоцирани во вратот и рамениот појас. И еден и неколку сегменти можат да бидат вклучени во патолошкиот процес. Причините за формирање на болеста се многу и далеку од сите се поврзани со текот на инфективните болести. Најчесто, ова е олеснето со прекумерна вежба и хипотермија на човечкото тело.

Главната клиничка манифестација е постепено зголемување на синдромот на болка ширење во околните области. Наспроти позадината на главниот симптом, може да има ограничување на моторната функција, локалниот едем и хипертермијата .

Можно е да се направи дијагноза врз основа на податоците од клиниката и објективниот преглед. Сепак, дијагнозата вклучува и неколку инструментални испитувања на пациентот.

Третманот се изведува само со помош на конзервативни методи, особено постапки за физиотерапија и техники на рачна терапија. Често, сите симптоми исчезнуваат една недела по почетокот на третманот.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, оваа патологија има неколку значења. Шифрата за ICD-10 ќе биде - M60-M63.3.

Етиологија

Како што споменавме погоре, миозитисот на цервикалниот 'рбет се формира наспроти позадината на голем број многу различни причини, зошто тие обично се поделени на патолошки и физиолошки, кои немаат никаква врска со текот на други заболувања.

Првата категорија на предиспонирачки фактори вклучува:

Сепак, воспалителното оштетување на мускулите на вратот и на рамениот појас не секогаш дејствува како компликација на горенаведените болести. Доста често, се развива во совршено здрави луѓе - во такви ситуации, етиолошките фактори можат да бидат:

 • продолжено претерано ладење на човечкото тело;
 • непријатно држење за спиење;
 • особини на работа - возачи, пијанисти, виолинисти, како и оние кои се принудени да поминуваат многу време пред компјутерскиот монитор, најчесто страдаат од претерано ширење на мускулите на вратот.
 • продолжено влијание на стресни ситуации и пренатрупаност на нервите;
 • зависност од дрога и зависност од алкохолни пијалоци;
 • несоодветна употреба на лекови - доведува до краткотраен цервикален миозитис;
 • професионален спорт.

Патологијата влијае врз луѓето без оглед на возраста и полот.

Класификација

Лекарите се свесни за неколку типови на цервикален миозитис, кои се разликуваат во нивните причини и природата на нивното појавување. Така, воспалителниот процес во мускулите на вратот е поделен на:

 • гноен миозит - покрај вродените симптоми на болеста, неколку дена по почетокот на прогресијата, присуството на гној се забележува при палпација;
 • неинфективен непурулентен миозитис - се одликува со фактот дека клиничката слика е претставена само со болни сензации и форми на болни пломби, кои имаат мали количини и можат да ја менуваат формата кога физички се засегнати од нив;
 • невромиозитис - покрај цервикалните мускули, патологијата влијае на периферните нервни влакна;
 • заразен миозитис - слаб симптом е белег;
 • полифибромиозитис - има тежок курс, при што е обележана замена на здравото мускулно ткиво со фиброзно или сврзно дејство. Главниот симптом е нарушување на моторната активност;
 • дерматомиозитис - кога се воспалува во раните фази, воспалението влијае само на површинските мускули и кожа, што резултира со промена на неговата боја и појава на осип. Тешките форми се карактеризираат со мускулна слабост и болка, како и проблеми со дишењето и голтањето;
 • полимиозитис - во најголем дел од ситуациите се дијагностицира кај жени и се смета за една од најтешките варијанти на воспалението. Често се комплицира со кршење на функционирањето на внатрешните органи и пристапот на секундарниот гноен процес;
 • Осинирањето на прогресивниот миозитис, кој во медицинското поле се нарекува Мункерерова болест, е прилично сериозна, генетски утврдена болест, најчеста во машката или детската возрасна група. Опасноста од болеста е дека постои бавна, но прогресивна осификација на мускулите и тетивите на вратот. Покрај тоа, воспалителниот процес може да се прошири и на мускулите на абдоминалната празнина и на долните екстремитети.

Симптоматологија

Болка поени во миозитис

Главен симптом на миозитис е болка, која се манифестира во рок од неколку часа по влијанието на една или друга од предиспонирачките причини. Првата е локална болка, која ја покрива задниот или задниот дел на вратот. Вреди да се забележи дека често нејзиниот центар се наоѓа на едната страна. Зголемувањето на интензитетот на болката може да влијае на вртење или свиткување на главата.

Синдром на озрачување на болката постепено се случува на:

 • зона на заби и круна;
 • горниот грб;
 • област на рамениот појас;
 • градите;
 • јазик и уши;
 • областа помеѓу рамениците;
 • еден од горните екстремитети.

Пациентот се обидува да ги избегне движењата на главата и вратот, со цел да не предизвика нов напад на болка. Понекогаш човек е принуден да ја држи главата во непријатна положба.

Наспроти позадината на главниот клинички знак кај возрасните, се изразуваат следниве симптоми:

 • мускулна тензија во вратот и рамениот појас;
 • оток и црвенило на кожата во проблематичната област;
 • појава на осип на вратот, рамената и горните екстремитети;
 • зголемување на локалната температура;
 • ограничување на движењето;
 • зголемување на обемот на регионалните лимфни јазли;
 • тешка главоболка;
 • бран во храмови и заби;
 • егзацербација на болката во текот на ноќта, што доведува до нарушување на спиењето или целосно отсуство.

Во случаи на развој на таква болест, детето има потежок курс и жива манифестација на горенаведените симптоми. Клиниката е често придружена со зголемување на температурата, до треска.

Многу ретко, миозитисот со локализација во грлото на грлото на матката влегува во хроничен тек, за кој е карактеристичен бран-курс со наизменични фази на егзацербација и задушување на симптоми. Во такви ситуации, симптомите ќе бидат презентирани:

 • рекурентни тешки болки кои се појавуваат дури и со мал напор, краток престој во непријатна положба или по секоја студена состојба;
 • постојано претерување на мускулите;
 • значително ограничување на моторните функции;
 • прогресивна мускулна слабост;
 • атрофија на оштетените мускули.

Дијагностика

За да се дијагностицира - воспаление на мускулите на вратот, се чини дека е можно веќе на сцената на ортопедскиот хирург на примарната дијагноза, која вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста - за да се утврди основниот етиолошки фактор со патолошка основа;
 • анализа на животната историја на пациентот - ова е неопходно во оние ситуации кога миозитис се развива во здрава личност;
 • испитување и палпација на погодената област;
 • детален преглед на пациентот - да се утврди степенот на интензитет на изразување на симптоми.

Во некои случаи, неопходно е да се спроведат дополнителни дијагностички мерки, имено инструментални процедури, вклучувајќи:

 • Ултразвук;
 • радиографија;
 • електромиографија;
 • биопсија.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со такви експерти:

 • ревматолог;
 • специјалист за заразни болести;
 • хирургот.

Лабораториските студии за човечките биолошки течности во овој случај се ограничени на спроведување на општа клиничка и биохемиска анализа на крв, што може да укаже на појава на било која основна болест.

Третман

Без оглед на етиолошкиот фактор, начинот на лекување на миозитисот секогаш ќе биде конзервативен. Терапијата со лекови вклучува употреба на:

 • антибактериски и антипаразитски агенси;
 • антиинфламаторни супстанции;
 • антихистамински и антипиретични лекови;
 • гликокортикоиди и антиспазмодици;
 • витамински комплекси и имуномодулатори.

Другите методи на конзервативна миозитис терапија вклучуваат:

 • администрација на Новокапен блокади со висока концентрација на кортикостероиди;
 • физиотерапија, имено греење и UHF;
 • терапевтски масажа;
 • манипулација со рачна терапија - прикажана само во случаи каде што пациентот нема контраиндикации.
Масажа со цервикален миозитис

Со развојот на гноен тип на болеста, третманот на цервикалниот миозитис кај децата и возрасните е насочен кон отворање на апсцесот. После тоа, празнината се мие со антисептички раствори и дренажата се изведува со газа. Пациентите треба да се сетат на потребата за преврски. Веднаш штом раната е исчистена од патолошки содржини, завои се применуваат со лековити масти кои промовираат регенерација на ткивата.

Во прилог на главните методи на третман, можете да ги елиминирате симптомите на миозитис дома:

 • одмор во кревет;
 • усогласеност со рационална диета составена од лекарот што посетува;
 • врши терапија за вежбање.

Превенција и прогноза

Превентивните мерки за спречување на развојот на миозитис на грлото на матката, се насочени кон:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • избегнувајте хипотермија;
 • води активен животен стил;
 • обезбедување целосен сон;
 • земање лекови во строга согласност со барањата на лекарот;
 • спречување на развојот на емоционална препресија;
 • рана идентификација и елиминација на патологиите што доведува до развој на воспалителен процес во мускулите на вратот;
 • редовен целосен преглед во здравствена установа.

Навременото и сеопфатно лекување на цервикалниот миозит обезбедува поволна прогноза. Меѓутоа, во случаи на комплетен недостаток на терапија, може да се јави воспалително оштетување на други мускули, хронични заболувања и атрофија, при што лицето не може да ја задржи главата самостојно. Сепак, формирањето на компликации е исклучително ретко.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикален миозитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикална спондилоза (појавување на симптоми: 5 од 14)

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...
Вертебрални цервикалии (појавување симптоми: 5 од 14)

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...
Листериоза (појавување на симптоми: 4 од 14)

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 3 од 14)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Тифус (појавување симптоми: 3 од 14)

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .