Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сублуксација на грлото на матката: симптоми и третман

Сублуксација на грлото на матката - главните симптоми:

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

Сублуксацијата на грлото на матката кај дете или возрасен најчесто е предизвикана од повреда или остри кривини на главата. Клиничката слика во овој случај е прилично неспецифична, и затоа на првите симптоми треба да се консултирате со лекар, а не само-третман.

Дијагнозата се изведува преку физички преглед и лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот е комплексен, вклучувајќи ги и уредите за имобилизација на оштетени вратни пршлени (Schantz јака). Обезбедени навремено иницирани терапевтски мерки, и ако повредата не е комплицирана од други, посериозни механички оштетувања на 'рбетот, исходот е поволен.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "други вообичаени сублуксации на пршлените" и има свој шифрарен број. Кодот за ICD-10 е M43.5.

Етиологија

Сублуксацијата на првиот или вториот грло на грлото на матката може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • механички оштетувања на вратот или целата 'рбетот;
 • паѓа лицето надолу или на вратот;
 • остар пресврт на главата;
 • карактеристики на професионална дејност;
 • непридржување на безбедносни мерки на претпазливост при изведување на трикови, разни физички вежби.

Со други зборови, сублимацијата на цервикалниот прешум C1 или C2 може да настане само поради механички или физички ефект на зглобовите. Сите патолошки процеси не можат да доведат до оваа повреда.

Сублуксацијата на грлото на матката кај новороденчињата може да биде резултат на абнормални движења на мускулите на вратот за време на породувањето. Во овој случај, се подразбира дека главата на бебето може да биде во неприродна физиолошка положба или била отклонета од централната оска. И бидејќи детскиот лигаментозен апарат е премногу слаб, ризикот од повреда е многу висок.

Шема на сублуксација на грлото на матката

Класификација

Од природата на локализацијата, се разликуваат следниве форми на развој на овој патолошки процес:

 • Ротационата сублуксација на грлото на матката е најчестата форма. Првиот прешлен се поместува кон аксијалниот прешлен, а вториот се префрлува на страна;
 • активен - кога моторната активност на вратот има силна мускулна тензија;
 • Кинбек subluxation е една од најопасните патологии, бидејќи во овој случај нервните завршетоци и крвните садови се компресирани, што доведува до целосна неподвижност на главата и силен болен синдром ;
 • Cruvielier subluxation - повреда на положбата на зглобот помеѓу првиот и аксијалниот прешлен.

Симптоматологија

Со сублуксација на грлото на матката, може да бидат присутни и специфични и неспецифични знаци на клиниката. Покрај тоа, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со карактеристични знаци во зависност од локализацијата на патолошкиот процес.

Посебни клинички знаци вклучуваат:

 • болка во грбот, која може да се даде на долната вилица, па дури и на рамената;
 • главоболка, вртоглавица;
 • сензации на студ во прстите, "goosebumps";
 • човек не може цврсто да притисне една тупаница, слабоста може да се забележи и во долните екстремитети;
 • грчеви во рацете.

Покрај тоа, со ротациониот тип на сублуксација на 1 цервикален прешлен, клиничката слика ќе биде дополнета со следните карактеристики:

 • кога ќе се обидете да ја свртите главата, ќе почувствувате остра болка;
 • заматен вид;
 • губење на свеста, што не се должи на други етиолошки фактори.

Со сублуксација на C2-C3, возрасен или дете ќе ги има следните симптоми:

 • оток на јазикот;
 • непријатност при голтање на храна или течност;
 • болка може да се даде на градите.

Во случај на патологија во областа на C3-C4 пршлени, следниот клинички симптом ќе биде присутен во клиничката слика:

 • болката во цервикалниот дел дава на рамениците, понекогаш во областа на лопати;
 • болка во градниот регион;
 • абдоминална дистензија (сепак, овој симптом не е секогаш забележан).

Освен тоа, општата клиничка слика може да ги надополни знаците на неспецифична природа, имено:

 • болка во вратот;
 • пациентот ја зема присилната положба на главата, остар болка се појавува на секој чекор;
 • во областа на сублуксација може да има црвенило и отекување на кожата;
 • ограничено движење.

Ако има такви симптоми, треба веднаш да побарате медицинска помош, бидејќи повредата може да предизвика сериозни компликации. За да се утврди природата на штетата може да биде само лекар.

Дијагностика

Дијагнозата и, следствено, назначувањето на правилен третман се врши преку физички преглед, инструментални методи за дијагностицирање и појаснување на природата на клиничката слика.

Во овој случај, лекарот е ортопедски трауматолог или рачен терапевт. Меѓутоа, за сериозни повреди, можеби ќе треба да се консултирате со неврохирург.

Дијагнозата ги вклучува следните методи:

 • КТ скен или МНР;
 • спондилографија во две проекции;
 • коси рентгенграфија на 'рбетот.
Сублуксација на првиот цервикален пршлен на х-зраци

Стандардните лабораториски тестови во овој случај можат да се користат само кога се особено потребни, бидејќи тие генерално не се од дијагностичка вредност.

Третман

Третманот се состои од намалување на сублуксацијата и понатамошна рехабилитација. Сите овие активности се вршат само од лекарот што посетува. Сепак, веднаш по повредата, на пациентот мора да му се даде прва помош, која ги вклучува следните мерки:

 • оштетениот дел од телото мора да биде фиксиран, така што целосно е имобилизиран;
 • пациентот мора да се постави на тврда и рамна површина. Меѓутоа, ако повредата е примена за време на седницата, строго е забрането да се постават жртвите и, воопшто, да се движат;
 • ако постои болка, може да се даде лек за болка за да се спречи болка шок;
 • итно повикајте брза помош или нежно ја доставувате жртвата во просторија за итни случаи.

Намалувањето на сублуксацијата се изведува само ако не постои прекин или истегнување на лигаментите. По репозиционирањето, зглобот е имобилизиран и се спроведува рехабилитационен курс, кој вклучува:

 • Терапија за вежбање;
 • земање лекови;
 • исклучување на физичка активност;
 • физиотерапевтски процедури.

Како по правило, неопходно е да се носи јака од 30 до 90 дена, во зависност од сериозноста на повредата.

Јака ров

Медицинскиот дел од третманот вклучува земање такви лекови:

 • да се релаксираат мускулите;
 • да се подобри функционирањето на нервниот систем;
 • да се стабилизира церебралната циркулација;
 • да се стабилизира интракранијалниот притисок;
 • болка лекови;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Препишете такви физиотерапевтски постапки:

 • акупунктура;
 • ЕХФ;
 • UHF;
 • електрофореза.

Времетраењето на рехабилитацијата зависи од индивидуалните показатели на пациентот, присуството на компликации и сериозноста на повредата исто така игра улога. Сепак, со навремено започнување на третманот, прогнозата е поволна и нема компликации.

Превенција

Во овој случај, превенцијата вклучува една ефективна препорака - елиминирање на повредите како во секојдневниот живот, така и во текот на извршувањето на работните операции, вежбање и така натаму.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сублуксација на грлото на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед и трауматолог , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикална спондилоартроза (појавување симптоми: 6 од 19)

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено истребување на дисковите лоцирани помеѓу пршлените и спојувањето на зглобовите.

...
Цервикалгија (појавување симптоми: 6 од 19)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Артеритис (појавување симптоми: 6 од 19)

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 5 од 19)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Дорзалгија (појавување симптоми: 5 од 19)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
рачен терапевт прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .