Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артритис на глуждот: симптоми и третман

Артритис на глуждот - главни симптоми:

Артритис на глуждот е воспалителна болест која влијае на глуждот. Треба да се забележи дека како независна болест е исклучително ретка. Најчесто деформирачкиот артритис на глуждот се развива во позадината на системските заболувања, имено системски лупус еритематозус, гихт, анкилозен спондилитис.

Клиничарите забележуваат дека многу често текот на акутниот артритис е комплициран од развојот на инфективен процес - патогените организми од оштетениот зглоб влегуваат во крвта и лимфата, што предизвикува развој на сериозни компликации.

Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот на оваа болест. Сепак, најчесто се дијагностицира кај луѓе постари од 60 години.

Дијагнозата на патолошкиот процес се базира на физичкиот преглед и спроведувањето на потребните лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот се базира на лекови, физиотерапевтски процедури и протетика, исто така, може да се прикаже.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, болеста спаѓа во делот "Други артритис" и има посебно значење. Кодот за МКБ-10 е М13.

Етиологија

Акутен артритис на зглобот на зглобовите може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • системски лупус еритематозус ;
 • ревматоиден артритис ;
 • гихт ;
 • истегнување, кинење и други видови механички оштетувања на зглобовите;
 • нарушен метаболизам;
 • претходно префрлени заразни болести на урогениталниот систем, ENT органи, гастроинтестиналниот тракт;
 • воспалителни процеси во ткивата што го опкружуваат зглобот;
 • генетска предиспозиција.

Покрај тоа, посебна група треба да бидат распределени фактори кои предиспонираат за развој на оваа болест:

 • слаб имунолошки систем;
 • носи непријатни чевли - премногу тесни, во високи потпетици;
 • дебелината , како во овој случај постои неоправдано оптоварување на мускулно-скелетниот систем;
 • карактеристики на професионална активност или спортување (фудбалери, хокеј играчи, фигуристки);
 • рамни нозе ;
 • присуство на лоши навики - пушење, алкохолизам, земање дрога;
 • честа хипотермија;
 • живеат во исклучително неповолни услови - висока влажност, лоша санитација;
 • хормонски нарушувања.

Во поретки случаи, не е можно да се утврди природата на оваа болест.

Кај децата, артритисот на глуждот е често предизвикан од акутни респираторни инфекции и алергиски реакции на компоненти на храна, производи за домаќинство и производи за лична нега, животински тапан и одредени лекови.

Класификација

Според морфолошки и клинички знаци, се разликуваат следниве форми на оваа болест:

 • ревматоиден артритис на зглобот на зглобовите;
 • реактивен артритис на зглобот на зглобовите;
 • артритичен артритис;
 • gouty артритис на глуждот;
 • гноен артритис ;
 • пост-трауматски.

Што се однесува до посттрауматскиот артритис на глуждот, оваа форма нема патолошка основа во форма на други болести на органите или на телесните системи. Се развива против позадината на честите механички оштетувања на глуждот.

За да се утврди точно која форма на болеста се одвива, само квалификуван лекар може, врз основа на кој третман ќе биде пропишан. Затоа, невозможно е самостојно да се спроведуваат терапевтски активности.

Со природата на развојот на патолошкиот процес може да биде акутен или хроничен. Акутната форма е многу подобра да се излечи, додека хроничната се карактеризира со чести рецидиви и развој на придружни компликации.

Симптоматологија

Опасноста од оваа болест лежи не толку во високиот ризик од компликации, како во асимптоматскиот тек веќе долго време. Затоа раниот третман е исклучително редок.

Општо земено, артритисот на глуждот кај деца и возрасни се карактеризира со следната клиничка слика:

 • секојдневните чевли стануваат тесни и непријатни;
 • флексија и проширување на зглобот дава болка и непријатност, често пациентот не може целосно да го свитка;
 • во областа на погодениот зглоб, кожата станува црвена, постои локално зголемување на температурата;
 • болка во глуждот - во почетните фази на манифестацијата на клиничката слика само за време на физичката активност, па дури и во мирување;
 • оток на нозете, додека кожата станува напнат;
 • ограничена мобилност;
 • општо влошување на здравјето - треска, слабост, гадење, главоболка. Ваквите симптоми може да укажуваат на пристапување на секундарна инфекција или развој на гноен артритис на зглобот на зглобовите.

Клиничката слика на болеста е иста кај децата и возрасните. Сепак, детето, поради неговата возраст, не секогаш може точно да ја опише природата на симптомите, па затоа родителите треба да бидат внимателни за децата и да одговорат на било какви поплаки во врска со здравствената состојба на детето.

Ако акутната форма на артритис на глуждот е предизвикана од примарна болест, тогаш севкупната клиничка слика може да биде дополнета со специфични клинички знаци на коренот.

Дијагностика

Симптомите на артритис на зглобот на зглобовите на многу начини се слични на други болести на мускулно-скелетниот систем, па затоа е потребен збир на лабораториски и инструментални мерки за да се направи дијагноза.

Примарната дијагноза се базира на анкетата на пациентот, темелниот физички преглед, појаснувањето на тековната клиничка слика и личната историја. Покрај тоа, лекарот мора да ја земе предвид фамилијарната историја, бидејќи болеста има генетска предиспозиција во етиологијата.

Исто така ги спроведува следните лабораториски и инструментални методи за истражување:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • имунолошки крвен тест;
 • артроскопија;
 • КТ и МРИ;
 • рендгенско испитување на глуждот;
 • Ултразвук за да се процени патолошкиот процес во самиот зглоб и соседните ткива.
Глуждот: нормален и артритис

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да ја одреди фазата на развој на болеста и да го избере најефективниот третман.

Третман

Лекарот може да утврди како да го излечи артритисот на зглобот на зглобот само по точна дијагноза и утврдување на етиологијата. Општо земено, терапевтските мерки подразбираат интегриран пристап кон третман, со диета. Исто така, хируршката интервенција не е исклучена - во некои случаи, пациентот може да има потреба од протези.

Лекот дел од третманот вклучува земање такви лекови:

 • аналгетици;
 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • хондропротектори;
 • кортикостероиди;
 • лекови против болки;
 • антипиретик;
 • диуретици;
 • витамини Б, Ц, Е;
 • фолна киселина.

Антибиотиците за артритис, како и за било која друга болест, строго се пропишуваат од лекарот присутен врз основа на индивидуалната чувствителност на лекот од оваа фармаколошка група и етиологијата на болеста.

За да се ублажат акутните симптоми, лекарот може да пропише и локални лекови. Креми и масти за артритис на зглобот на зглобовите помагаат да се намали отежнатост и да се намали болката.

Хируршки третман се користи во случаи кога лекувањето со лекови не дава соодветен резултат или воопшто не е препорачливо. Во овој случај, може да се користат следниве методи:

 • остеотомија;
 • протетика;
 • артродеза.
Артродеза на глуждот

Без оглед на тоа каква тактика на третман ќе се случи, на пациентите дефинитивно им е доделена специјална диета. Храна за артритис на глуждот треба да биде нискокалорична.

Исхраната во третманот на таква болест вклучува исклучување на следната храна:

 • зачинета, зачинета, солена јадења;
 • алкохол и сурогати;
 • силен чај и кафе;
 • масна и груба храна.

Сепак, исхраната за оваа болест не ја забранува употребата на следново:

 • ако не постојат контраиндикации - масни сорти на морска риба;
 • масло од ленено семе;
 • ѓумбир корен;
 • куркума;
 • компири;
 • домати;
 • слатка пиперка и модри патлиџани.

Исхраната на пациентот мора да биде структурирана на таков начин што исхраната е лесна, но ги вклучува потребните витамини и минерали.

Специфичната диетална маса е пропишана од лекарот кој присуствува, препораките наведени погоре се општи.

Исто така, третманот може да ги вклучува следните активности:

 • Терапија за вежбање, која ја пропишува само лекар;
 • исклучување на физичка активност и прекумерна моторна активност.

Третманот со народни лекови во овој случај може да се смета само како дополнителен и мора да се договори со лекарот кој го посетува. За домашно лекување, можете да го користите следново:

 • пареа облоги;
 • ресни лисја за завиткување на болки во зглобовите;
 • лосиони од билни декоки или тинктури.

Прогнозата ќе зависи не само од времето кога започнуваат терапевтските мерки, туку и од формата на болката. Генерално, оваа болест е склона кон долготраен курс со чести рецидиви. Ситуацијата е значително отежнато ако е хронична форма.

Најповолна прогноза за реактивната форма на болеста. Други клинички форми на патологија може да доведат до сериозни компликации, тешки деформитети на зглобовите, што доведува до попреченост на лицето.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • отстранување на прекумерна физичка активност;
 • не треба да се дозволи хипотермија на зглобовите или продолжен престој во влага;
 • добра исхрана, која му дава на телото сите потребни витамини и минерали;
 • правилна елиминација на инфективни и воспалителни болести;
 • за болести од системска природа, мора внимателно да ги следите сите препораки на лекарот;
 • елиминирање на повреди на зглобовите;
 • носат само удобни чевли, во кои ногата ќе биде лоцирана правилно од анатомска гледна точка;
 • се држи до оптимална телесна тежина.

Во присуство на фактор на генетска предиспозиција за такви болести, потребно е систематски да се спроведе превентивен медицински преглед. Треба исто така целосно да го исклучите факторот на само-третман без точна дијагноза и рецепт. Спречувањето на болеста е многу полесно отколку елиминирање на нејзините последици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артритис на глуждот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ортопед и трауматолог може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 5 од 11)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Бубрежна дистопија (појавување на симптоми: 5 од 11)

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 5 од 11)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Некариоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...
Емпиема (појавување симптоми: 5 од 11)

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .