Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хематоген остеомиелитис: симптоми и третман

Хематоген остеомиелитис - главните симптоми:

Хематогениот остеомиелитис е болест на инфламаторно-пустуларен карактер кој влијае на коскеното ткиво. Како по правило, ваквата болест е компликација на воспалителните фокуси во различни органи. Патогенезата на самата болест - запоставениот воспалителен процес се претвора во пурулентен и како резултат на тоа, микробите се пренесуваат преку телото со крв. Како резултат на тоа, ова доведува до остеомиелитис на вилицата и другите коски.

Болеста се карактеризира со изразена клиничка слика, симптомите се појавуваат одеднаш, а состојбата на детето или возрасните се влошува во првите 24 часа. Дијагностиката се базира на физички преглед и извршување на потребните лабораториски и инструментални методи на истражување.

Третманот вклучува земање лекови, физиотерапија. Во покомплексни случаи, се врши оперативна интервенција. Треба да се забележи дека акутниот хематоген остеомиелитис кај децата може да се развие во кој било дел од коскеното ткиво, но најчест е поразот на тубуларните коски.

Етиологија

Главната причина за развојот на таков патолошки процес кај децата и возрасните е пробивање во коскената срцевина на патогени бактерии, што го предизвикува почетокот на гноен процес. Во 80% од случаите овој патоген организам е Staphylococcus aureus .

Треба да се напомене дека, и покрај фактот дека во ризичната група деца од предучилишна возраст, во ретки случаи, болеста се уште е дијагностицирана кај адолесцентите и постарите лица. Сепак, најчесто веќе во хронична форма.

Остеомиелитисот може да биде последица на таквите патолошки процеси во телото:

 • кај новороденчиња, воспаление на папочната врвца;
 • воспалителни заболувања на мукозните мембрани и кожата со последователна транзиција кон гноен процес;
 • хронични отоларинголошки инфекции;
 • гноен отитис медиум ;
 • гнојни заболувања на кожата и поткожни маснотии;
 • инфективни процеси во телото.

Покрај тоа, неопходно е да се идентификува група на етиолошки фактори кои предиспонираат за развој на гноен-воспалителен процес во коскеното ткиво:

 • ослабен имунолошки систем;
 • хронични инфекции;
 • нездрава исхрана;
 • физичка исцрпеност;
 • недостаток на витамини и минерали во телото;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • историја на неизлечиви болести.

Оваа болест е полн со развој на сериозни компликации, што е крајно опасно во детството. Затоа, веднаш треба да се консултирате со вашиот лекар, на првите клинички знаци.

Класификација

Клинички и морфолошки, постојат три форми на развој на оваа болест:

 • септичка-пемичанска - се карактеризира со ненадеен почеток на клиничката слика, нагло влошување на здравјето. Често компликувани од артритис на околните зглобови;
 • токсичен или адинамичен - локалниот симптом комплекс е благ, но клиничкиот тек на болеста е молскав. Се карактеризира со исклучително тежок курс, но ретко се дијагностицира;
 • локално - општата состојба на пациентот не се влошува значително, локалната манифестација на клиничката слика преовладува.

Според природата на развојот на патолошкиот процес, постојат две нејзини форми:

 • остар
 • хроничен хематоген остеомиелитис.

Што се однесува до локализацијата на болеста, таа може да се развие насекаде во коскеното ткиво, но најчесто се дијагностицира лезијата:

 • humerus;
 • тибија;
 • бедрен

Во поретки случаи, се јавува хематоген остеомиелитис на вилицата.

Симптоматологија

Во врска со оваа болест, невозможно е да се изолира целокупната клиничка слика, бидејќи симптомите целосно ќе зависат од формата на болеста.

Така, септико-пеимичната форма на болеста се карактеризира како што следува:

 • зголемување на температурата до 40 степени;
 • треска и треска се почитуваат во позадината на високата телесна температура;
 • гадење со повраќање;
 • лажна состојба, звучни и визуелни халуцинации;
 • губење на свеста;
 • хемолитична жолтица;
 • на вториот ден има силен болен синдром во областа на погодената коска;
 • отекување на меко ткиво;
 • кожата во областа на погодените коскени црвени, локалната температура се зголемува;
 • движењата на пациентот се невозможни поради силна болка.

Оваа форма на болеста е често придружена со сериозни компликации, со соодветен симптоматски комплекс. Компликациите од хематоген остеомиелитис од оваа форма се следните патолошки процеси:

 • го нарушува функционирањето на црниот дроб и бубрезите;
 • гнојните фоки може да формираат и други органи;
 • постои повеќекратна лезија на коскеното ткиво, вклучувајќи го и остеомиелитисот на вилицата .

Постои висок ризик од смрт во однос на позадината на развиениот гноен перикардитис или деструктивна пневмонија .

Адинамичната или токсичната форма на болеста се карактеризира со следната клиничка слика:

 • состојбата на пациентот драматично се влошува;
 • нема локални манифестации на болеста;
 • зголемување на гадење, повторено повраќање;
 • може да манифестира симптоми на менингитис ;
 • остар пад на крвниот притисок;
 • симптом комплекс на акутна срцева слабост ;
 • конвулзии;
 • несвесност и делириум;
 • остар пораст на температурата.

Поради фактот што локалните симптоми во почетната фаза на развојот на оваа болест се отсутни, нема можност да се направи дијагноза и да се започне со третман навремено, што води кон развој на компликации кои се опасни по живот. Покрај тоа, треба да се забележи дека оваа форма на болест се карактеризира не само со тешкиот тек, туку и од молња-брзиот развој на клиничката слика.

Локалната форма на хематоген остеомиелитис се манифестира со следниве симптоми:

 • општото здравје на пациентот не се влошува;
 • во областа на погодениот зглоб, се појави црвенило на кожата и отекување на меките ткива;
 • со поразот на движењето на тибијата е невозможно, лицето е принудено да заземе лажна позиција.

Поради фактот што иницијалната клиничка слика за која било форма на болеста е неспецифична, многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, што доведува до развој на сериозни, исклучително опасни по живот компликации.

Симптоми на хематоген остеомиелитис

Дијагностика

Преддијагнозата се поставува само преку лабораториски тестови, што ќе укаже на развојот на патолошкиот процес во телото и земајќи ги предвид податоците собрани за време на физичкиот преглед.

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

 • ортопед;
 • хирург;
 • неврохирург;
 • заразни болести

Ако се сомневате дека инволвираноста во воспалителниот процес на внатрешните органи на третманот вклучувала доктор на соодветната специјализација.

Видливи прекршувања на структурата на коскеното ткиво се јавуваат две недели по почетокот на првите симптоми, па затоа, радиографијата на погодената област исто така се изведува во ова време.

Општо земено, програмата за дијагностички мерки ги опфаќа следните методи за испитување:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • тест за тумор маркери, со сомнителен онколошки процес;
 • МНР на коската;
 • Ултразвук на погодениот сегмент;
 • фистулографија;
 • Х-зраци испитување на погодената коска.

Спроведувањето на темелна дијагностичка програма ви овозможува прецизно да ја утврдите преваленцата на патолошкиот процес и да го одберете најефективниот третман.

Третман

Пациентите со дијагноза на акутен или хроничен остеомиелитис треба да бидат хоспитализирани во одделот за жртви. Во овој случај се користи и општ и локален третман. Доколку терапевтските мерки ќе бидат иницирани во рана фаза на развојот на болеста, може да добиете со земање на лекови.

Третманот со лекови вклучува земање на следниве лекови:

 • инјекции на полусинтетички пеницилини интрамускулно или интравенозно;
 • антибиотици, кои се избрани строго индивидуално за секој пациент. Тие можат да се администрираат интрамускулно, интравенски и интраозично, во зависност од фазата и формата на болеста;
 • витамин и минерален комплекс;
 • лекови против болки;
 • кортикостероиди;
 • имуномодулатори;
 • антихистаминици;
 • кардиотропни и вазоотропни супстанции (доколку е потребно);
 • антипиретик.

Во некои случаи, со помош на антибиотска терапија, можно е да се запре гноен-воспалителниот процес и да се спречи уништувањето на коските.

Третман на хематоген остеомиелитис

По патот, лекувањето се врши со детоксикациона терапија со помош на крвни замени, плазма и кристалоидни супстанции.

Локалниот третман вклучува имобилизација на екстремитетот, употреба на локални антисептици за ублажување на акутните симптоми. Треба да се напомене дека имобилизацијата на погодената коска мора да се изврши до целосно опоравување, бидејќи најмалата повреда може да доведе до повторување на болеста во покомплексна форма.

Во случај гноен процес да се прошири во областа на перистоумот, тогаш се врши нежна хируршка интервенција - дренажата се изведува преку мали засеци. Ако гноен артритис има развиено на позадината на хематоген остеомиелитис, тогаш со помош на специјална игла се врши пункција - евакуација на гноен ексудат.

Прогноза

Хематогениот остеомиелитис, ако не е започнат на време, може да доведе не само до развој на компликации од други органи, туку и до смрт. Меѓутоа, ако терапевтските мерки се започнати во рана фаза на развој и се точни, прогнозата ќе биде позитивна.

Можни компликации

Хематогениот остеомиелитис може да доведе до развој на такви компликации:

Покрај тоа, човековата попреченост не е исклучена во позадината на проблемите во развој со функционирањето на мускулно-скелетниот систем.

Исто така треба да изберете група локални компликации:

 • контрактура;
 • формирање на лажен зглоб;
 • заеднички деформитет со последователна хипоплазија;
 • патолошки фрактури и дислокации на коските;
 • нарушување на развојот на мускулно-скелетниот систем, што може да доведе до проблеми од страна на некои внатрешни органи.

За да се спречи развојот на такви екстремно опасни за човечки живот, може да се јават компликации, ако обрнете внимание на првите клинички знаци и навремено се консултирате со доктор, а не самите да го лекувате.

Превенција

Превенција на акутен хематоген остеомиелитис е како што следува:

 • навремено и правилно лекување на инфективни и воспалителни процеси;
 • зајакнување на имунолошкиот систем на детето;
 • усогласеност со правилата за здрав живот за време на бременоста;
 • во присуство на неизлечиви болести, неопходно е строго да се следат сите препораки на лекарот во врска со внесот на лекови и начин на живот;
 • избалансирана исхрана;
 • Откажување од пушењето (не само тутун) и пиење алкохол само во дозволениот износ;
 • кај новороденчињата, неопходно е редовно и правилно да се процени папочната рана за да се спречи инфекцијата и да дојде до патогени бактерии во телото;
 • третман на отоларинголошки болести и нивна превенција во иднина;
 • ако е можно, повредите - модринки, фрактури и дислокации треба да се исклучат.

Покрај тоа, мора да се запомни дека ефективниот третман е невозможен без да се прави точна дијагноза и затоа е невозможно само-лекување. Ако се чувствувате добро, треба да се обратите за лекар. Народни лекови не се ефективни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хематоген остеомиелитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: ортопедски хирург , ортопед хирург , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 8 од 16)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Серузен менингитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Менингитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Ремвентен менингитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .