Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеосклероза: Симптоми и третман

Остеосклероза - главните симптоми:

 • Болка во нозете
 • Синдром на болка
 • Limp
 • Пелвична болка
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Деформација на нозете
 • Зголемен замор на нозете
 • Болка при одење
 • Повреда на моторната функција на нозете
 • Промена на фаланги
 • Рамни нозе

Остеосклерозата е патолошки процес во кој коскеното ткиво е зафатено, коскени трабекули, кои се карактеризираат со зголемување на густината на ткивата, но големината на самата коска не се менува. Треба да се забележи дека остеосклерозата на артикуларните површини, пршлените и другите локални делови на мускулно-скелетниот систем најчесто се развива токму во позадина на веќе постоечките болести на коскеното ткиво. Одделно, се разгледува физиолошка остеосклероза, која се развива само кај деца и адолесценти во процесот на раст.

Дијагнозата се изведува со физички преглед и инструментални методи на испитување. Елиминацијата на болеста може да биде конзервативна и радикална, во зависност од зафатениот зглоб и фазата на развој на патолошкиот процес. Испитување и понатамошно лекување се изведува од страна на ортопед и трауматолог.

Етиологија

Остеосклерозата може да биде компликација по одредени болести и да дејствува како примарен патолошки процес.

Следниве етиолошки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест:

 • долги статични оптоварувања;
 • седентарен начин на живот;
 • нездрава исхрана (брза храна, погодност храна и слично доминираат во исхраната);
 • дебелина ;
 • чести повреди на коските;
 • неразвиеност на мускулниот корсет;
 • вродени или стекнати заболувања на мускулно-скелетниот систем;
 • претходно претрпеле ревматолошки или васкуларни заболувања;
 • нарушувања на размена;
 • ендокрини заболувања;
 • старост

Исто така, треба да ги потенцирате болестите во кои остеосклерозата на рацете или другите зглобови е компликација:

Паџетовата болест е можна причина за остеосклероза

Во некои случаи, болеста останува со нејасна етиологија.

Класификација

Остеосклерозата ги разликува следниве типови:

 • физиолошки - се јавува само кај деца за време на растот, не се смета за патологија, ако не доведе до нарушување на природниот развој на детето;
 • патолошки - се развива поради влијанието на одредени етиолошки фактори или како компликација на други болести.

Во зависност од времето на манифестацијата на патолошкиот процес, се разликуваат следниве:

 • вродени
 • стекнати.

Имајќи ја предвид локализацијата на патолошкиот процес, постојат такви форми на болеста:

 • локални или фокални;
 • локален;
 • заеднички;
 • системски - најтешка форма, бидејќи целата коскена маса е засегната.

Исто така, разгледајте ја класификацијата врз основа на причините за почетокот на овој патолошки процес:

 • пост - трауматски - се развива против позадината на честите повреди на мускулно-скелетниот систем;
 • токсични - како резултат на изложеност на тешки тешки метали и токсични супстанции;
 • идиопатска - етиологија не е утврдена;
 • реактивен ;
 • дегенеративно-дистрофичен - во овој случај се подразбира остеосклероза на крајните плочи на артикуларните површини;
 • наследни - најчесто оваа форма на болест е компликација на генетските болести.

Болеста може да влијае на речиси секој зглоб, но најчесто се дијагностицираат следниве видови патолошки процес:

 • остеосклероза на коленото (се јавува кај луѓе кои професионално се вклучени во спортот или се предмет на продолжени статични оптоварувања);
 • пораз на карличните коски;
 • илијачна лезија;
 • остеосклероза на глуждот и нозете;
 • лезија на рамениот зглоб.

Клиничката слика ќе зависи од формата на патолошкиот процес и нејзината локализација.

Симптоматологија

Без оглед на тоа која форма на болеста се одвива, и која локализација, синдромот на болка ќе биде присутен во клиничката слика. Во почетната фаза на развој, болката ќе биде периодична, манифестира само со зголемен физички напор. Како што патолошкиот процес се влошува, синдромот на болка ќе биде хроничен.

Значи, остеосклерозата на камениот и ногата ќе се карактеризира како што следува:

 • искривување на ногата;
 • деформитети на фалангите на прстите;
 • замор во нозете, дури и со мала физичка активност;
 • нога болка;
 • рамни нозе ;
 • повреда на моторната функција.

Треба да се забележи дека оваа форма на патологија е најчеста кај децата. Хируршкото лекување ретко се користи, конзервативниот метод е доста ефикасен.

Остеосклерозата на зглобот на колкот ќе се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • болка во карличниот регион, која само се зголемува со пешачење;
 • како што патолошкиот процес се влошува, болката во колкот ќе биде хронична;
 • ограничена мобилност;
 • лап.

Развојот на оваа форма на патологија е особено опасен, бидејќи постои висок ризик од фрактура на вратот и почеток на асептична некроза на феморалната глава. Таквите компликации доведуваат до инвалидност на лице, смртта не е исклучена.

Спиналните лезии обично се компликации на други болести на мускулно-скелетниот систем. Во овој случај, нема специфична симптоматологија, ќе се појави клиниката на кореновната болест.

Опасноста од овој тип на патологија е тоа што дисковите стануваат премногу кревки и може да се појави фрактура на компресија дури и по мало физичко влијание. Субхондралната остеосклероза на 'рбетот почесто од другите форми доведува до попреченост на лицето.

Во некои локализации, болеста може да биде асимптоматска за долго време - ако е зафатена иајачката коска и рамениот зглоб.

Клиничката слика за болеста како целина е неспецифична, затоа, за болка во зглобовите, треба веднаш да се побара лекарска помош, а не само-третман. Третманот на народни лекови, во овој случај, е несоодветен.

Дијагностика

Ако постои сомневање за остеосклероза, потребен е ортопедски и трауматолошки преглед. Покрај тоа, можеби ќе треба да ги консултирате следниве специјалисти:

 • хирург;
 • специјалист за заразни болести;
 • имунолог;
 • онколог;
 • генетичар.

Пред се, потребен е физички преглед, при што лекарот мора да воспостави комплетна клиничка слика, да собира лична и семејна историја на пациентот.

Исто така, користете ги следниве дијагностички методи:

 • клинички испитувања на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • генетски истражувања;
 • мерење на коскената густина;
 • тест за тумор маркери;
 • МРИ или КТ;
 • рентген испит.
Радиографија со физиолошка остеосклероза

Според резултатите од студијата, лекарот може да ја утврди формата и локализацијата на болеста и да ја утврди најефикасната стратегија за третман.

Третман

Третман на остеосклероза може да биде и конзервативен (лекови, терапија за вежби и мануелна терапија), и радикални (трансплантација на коскена срцевина со спинални лезии, протетски зглобови).

Без оглед на тоа како ќе се лекува болеста, на пациентот му се препишува постапка за диета и физиотерапија.

Лекот може да вклучува:

 • глукокортикоиди;
 • хондропротектори;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки.

Исхрана подразбира исклучување од исхраната на масна, груба храна, конзерванси и алкохолни пијалоци. Точната диетална маса ја одредува лекар, имајќи ја предвид сегашната клиничка слика, дијагнозата и возраста на пациентот.

Физиотераписките процедури вклучуваат:

 • електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • UHF;
 • третман на кал;
 • масажа

Во некои случаи, лекарот може да препорача курс на терапија за вежбање за да го спречи развојот на други болести на мускулно-скелетниот систем. Тоа е невозможно да го направите сами.

Хируршката интервенција се користи во случаи кога конзервативните терапии не даваат соодветни резултати или воопшто не се соодветни.

Бидејќи остеосклерозата, во повеќето случаи, е секундарна болест, прогнозата во голема мера ќе зависи од основната причина. Во секој случај, колку што е можно побрзо лекување, толку подобро ќе биде прогнозата.

Превенција

Како превентивна мерка треба да се следат следниве рецепти:

 • задржи телесна тежина нормално;
 • почитувајте го начинот на работа и одмор;
 • со зголемена физичка активност користете специјален завој;
 • јадат добро;
 • навремено ги елиминираат сите болести на воспалителна и заразна природа.

Во случај да постои генетска предиспозиција за такви болести, треба систематски да се подложите на рутински преглед со лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Остеосклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматолошкиот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Flatfoot (појавување симптоми: 3 од 11)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Дијабетична стапало (појавување симптоми: 3 од 11)

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...
Остеоартритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 3 од 11)

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...
Болка со болка (појавување симптоми: 3 од 11)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Атеросклероза облитеранс (појавување симптоми: 3 од 11)

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .