Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лумбална спондилоза: симптоми и третман

Лумбална спондилоза - главни симптоми:

Лумбална спондилоза - е една од најчестите сорти на таков патолошки процес, кој во отсуство на терапија води до непоправливи последици. Основниот извор на болеста се повредите на долниот дел од грбот и прекумерните оптоварувања на 'рбетот. Постои помалку безопасен фактор - природниот процес на стареење.

Првиот симптом, наспроти позадината на кој се развиваат други симптоми, е синдром на болка , дополнет со нарушување на моторната функција и појава на куцање при одење.

За да се направи точна дијагноза, потребни се податоци од инструментални испитувања и информации добиени за време на почетниот преглед. Вреди да се забележи дека лабораториските тестови не се вклучени во дијагностицирањето на таквата болест.

Постојат неколку начини за лекување на спондилоза со локализација во лумбалниот регион и сите тие се базираат на конзервативни методи.

Етиологија

Лумбалната спондилоза е класифицирана како полиетиолошка патологија, бидејќи неколку фактори истовремено влијаат на нејзиниот развој. Покрај тоа, болеста се нарекува идиопатска. Ова се должи на фактот дека во огромното мнозинство на случаи тоа е предизвикано од индивидуалните карактеристики на човечкото тело.

Главните ризични групи се оние кои:

 • достигна старост;
 • професионално вклучени во спортот;
 • принудени да бидат во непријатна положба долго време - често тоа се должи на специфични работни услови.
Главните причини за спондилоза

Другите предиспонирачки фактори се сметаат за:

 • вродена или стекната слабост на мускуло-лигаментозниот апарат - поради оваа причина, физичката терапија не е последно место во третманот на болеста;
 • оптоварена наследност;
 • текот на која било инфективна или воспалителна болест која има негативен ефект врз коскеното ткиво или на 'рбетниот столб;
 • чести трауматски лезии на лумбалниот регион;
 • нездрава храна - тука вреди да се спомене фактот дека основата на менито на една личност е составена од масти и непослушен јагленохидрати
 • васкуларно оштетување со атеросклероза ;
 • чести спинални микротраума;
 • текот на дијабетес ;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • нарушување на метаболичките процеси;
 • продолжен престој на телото во непријатна положба, особено во исправена положба;
 • формирање на малигни тумори директно во 'рбетниот регион, или метастази на канцерозна неоплазма од друга локализација;
 • силен физички напор кој го врши слаб човек;
 • хиподинамијата е состојба во која едно лице не се движи доволно;
 • честа хипотермија на телото.

Во првата фаза на текот на болеста, се развива реакција на компензација на организмот - ова значи дека преголемиот дел од коските се случуваат во места на прекумерно преоптоварување. Слични промени често се јавуваат во човечкото тело во однос на позадината на природниот процес на стареење, што доведува до компактирање на дисковите лоцирани помеѓу пршлените. Ова го објаснува постепениот развој на оваа патологија.

Стареењето на интервертебралните дискови е сосема нормално, бидејќи не можат да се опорават самостојно. Покрај тоа, вертикалната позиција на телото предизвикува зголемен товар на лумбалниот 'рбет.

Класификација

Главните сорти на оваа болест се претставени со степените на сериозноста на нејзиниот тек:

 • Спондилоза од прв степен е најлесната фаза на дегенеративниот процес, бидејќи нема да има промени во благосостојбата и Х-зраците;
 • степен 2 спондилоза - не постои само израз на синдром на болка, туку и остра ограниченост на мобилноста. Во некои случаи, ова го принудува лицето да ги менува работните места, бидејќи не може целосно да се справи со своите должности;
 • Спондилоза од трето одделение - работниот капацитет на пациентот е намален до тој степен што може да му се додели инвалидитет
Томограми на лумбалниот 'рбет во различни фази на спондилоза

Поделба на лумбална спондилоза со радиографски промени:

 • почетна фаза - има голем број на остеофити, кои често се локализирани на предната страна на пршлените и постепено го стеснуваат вертебралниот канал. Сепак, тие не се прошируваат на соседните пршлени;
 • втората фаза е патолошкиот раст на коскеното ткиво околу интервертебралниот диск. Повремено, соседните остеофити растат заедно, предизвикувајќи деформитет на пршлените и формирање на лажен зглоб;
 • третата фаза е таква, кога се забележува комплетна фузија на остеофити и формирање на коскени спојки. Ова е извор на ограничување на движењето. Оваа фаза на прогресија на болеста често се комплицира со спондилоартроза. Во овој случај, интервертебралниот диск е срамнети со земја помеѓу два пршлени.

Во зависност од степенот на развој, лумбалната спондилоза може да се подели на:

 • полека прогресивна;
 • умерено прогресивна;
 • брзо прогресивна;
 • фулминант - оваа форма се дијагностицира исклучително ретко и само во оние ситуации кога формирањето на остеофити беше предизвикано од друга болест.

Симптоматологија

Првиот клинички знак на болеста е болката во лумбалниот регион, која се карактеризира со:

 • периодична појава;
 • врвна тежина во вечерните часови;
 • зајакнување со остра промена во положбата на телото;
 • егзацербација со менување на временските услови - таква манифестација е забележана многу ретко;
 • спонтано подобрување или слабеење исто така е ретка.

Наспроти позадината на болката, развиваат следниве симптоми на деформирачка спондилоза на лумбалниот 'рбет:

 • зрачење на болка во подрачјето на задникот и долните екстремитети;
 • слабост на нозете, што се изразува во замор при одење или со кратка исправена положба на телото;
 • слабеење на болката додека се навалува напред или се движи нагоре, на пример, по скала;
 • болки кои не поминуваат по одмор;
 • развојот на лажна хромотеност;
 • постепено ограничување на моторната функција - лицето не може да се превиткува, да се седне или да се сврти;
 • појава на болки во грбот со продолжено отсуство на физичка активност;
 • појава на знаци на плекситис .

Во случај на една или повеќе од горенаведените клинички манифестации, вреди да се консултира вертебролог, таков специјалист не само што ќе дијагностицира, туку и ќе пропише соодветен третман за спондилоза на лумбална спондилоза.

Дијагностика

При утврдувањето на точната дијагноза заземаат посебно место инструментални дијагностички мерки. Сепак, на нив мора да им претходат манипулации со примарната дијагноза, имено:

 • проучување на медицинската историја на пациентот и неговото потесно семејство - да се потврди патолошката или наследна природа на појавата на таквата болест;
 • собирање на животна историја на пациентот - за да се утврди присуството на предиспонирачки фактори кои не се поврзани со текот на секоја болест;
 • темелно физичко испитување, кое задолжително мора да вклучува палпација на проблематичната област и проценка на моторните способности на пациентот;
 • Детален преглед на пациентот - за да се утврди сериозноста на карактеристичните симптоми кои укажуваат на фазата на болеста.

Изведба на лабораториски тестови на крв, урина и фецес во овој случај нема смисла, бидејќи тие немаат дијагностичка вредност.

Основата на инструменталните испитувања се:

 • Х-зраци на 'рбетниот столб;
 • електронеуромиографија;
 • КТ и МРИ на лумбалниот 'рбет.

Третман

Во моментов, нема кардинални начини за лекување на спондилоза, но конзервативните методи се успешно користени за подобрување на состојбата на 'рбетот и олеснување на симптомите. Тие вклучуваат:

 • третман со лекови;
 • физиотерапија;
 • вежби за спондилоза;
 • рачна терапија;
 • курс за масажа.

Можете да ја третирате деформираната спондилоза со користење на овие лекови:

 • НСАИЛ;
 • мускулни релаксанти;
 • антиспазмодии и анестетици;
 • витамински комплекси;
 • антидепресиви.

За подобрување на локалната циркулација, користете ги следниве постапки:

 • ултразвук;
 • медицинска електрофореза;
 • кал терапија;
 • акупунктура;
 • УХФ-терапија.
Лекови електрофореза

Терапевтската гимнастика за лумбална спондилоза може да се понуди на пациентите како индивидуален збир на вежби, јога или гимнастика.

Најефикасната терапија за лекување на лумбална спондилоза се такви класи:

 • лежи на грб, мора да ги свитка колената и да ги подигнете во градите, а потоа да се вратите на почетната позиција;
 • на колена треба да се одморите на дланката на твојата рака, подигнете ја главата и се наведнувајте колку што е можно;
 • почетната позиција е слична на претходната, но рацете треба да се свиткани и да се обидат да стигнат до подот со вашите лактите;
 • лежејќи на грб, рацете се повлекуваат зад главата, долните екстремитети се свиткани на колена и се повлекуваат до стомакот. Рацете треба да ги зграпчи вашите колена и да ги притиснете нивните глави против нив.

Треба да се напомене дека позитивниот резултат од секоја вежба ќе дојде под услов за нивно секојдневно извршување.

Што се однесува до операциите, тие не се вршат за време на лумбалната спондилоза.

Превенција и прогноза

За да ги спречите луѓето да имаат проблеми со спондилоза, треба да следите неколку едноставни правила:

 • чувајте го грбот од хипотермија и нацрти;
 • води активен животен стил, особено физичката активност е важна за луѓето кои се принудени да седат или да се залагаат за работа подолго време;
 • јаде право и избалансиран;
 • спречување на прекумерно оптоварување на 'рбетот;
 • ја следи телесната тежина и го чува во нормален опсег;
 • рано лекување на оние болести кои дејствуваат како етиолошки фактор;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Многу пациенти со слична дијагноза го поставуваат прашањето - дали е можно да се излечи лумбална спондилоза? Одговорот е често позитивен - може да се ослободите од болеста, особено со рана дијагноза и комплексна терапија. Покрај тоа, тоа не е опасно за животот на пациентот, но може да доведе до попреченост.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лумбална спондилоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , вертебролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дорсалгија (појавување симптоми: 5 од 9)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Интервертебрална хернија (појавување симптоми: 3 од 9)

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Дијабетична стапало (појавување симптоми: 3 од 9)

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...
Остеоартритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 3 од 9)

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .