Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикална спондилоартроза: симптоми и третман

Спондилоартроза на цервикалниот 'рбет - главните симптоми:

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено истребување на дисковите лоцирани помеѓу пршлените и спојувањето на зглобовите.

Главната причина за формирање на болеста е интензивен физички напор, што доведува до намалување на функционалноста на целата 'рбетот и особено на нејзиниот грб.

Патологијата има доста специфични симптоми кои не можат да се игнорираат. Најизразени се болка во окципиталната зона, нарушена подвижност на рамениот појас и влошување на визуелната острина.

За да се направи точна дијагноза, пациентите се препишуваат со широк спектар на инструментални испитувања. Сепак, последното место не е зафатено со информациите добиени за време на почетната дијагноза.

Болеста може да се излечи со помош на конзервативни методи, меѓу кои физиотерапијата и гимнастичките вежби го заземаат првото место.

Етиологија

Грлото на спондилоартрозата е хронична болест која влијае на сите компоненти на зглобот, кои се претставени со:

 • 'рскавица и капсула;
 • субхондрална коска;
 • лигаментите и мускулите.

Ова доведува до ограничување или комплетен недостаток на мобилност на зглоб, кој, ако не се лекува, го намалува квалитетот на животот на пациентот и е полн со хендикеп.

Така, причините за болеста можат да бидат:

 • конгенитални малформации на цервикалниот 'рбет, имено во областа на првиот или вториот пршлен;
 • единечни тешки повреди или редовни микротраума на цервикалниот 'рбет;
 • присуство на лице од било која фаза на дебелина ;
 • широк спектар на деформации на 'рбетниот столб;
 • тежок физички напор;
 • текот на остеохондрозата или други патолошки процеси во 'рбетниот столб;
 • остеоартритис на аксијалните зглобови, кои се зглобови на колкот и коленото;
 • сколиоза и рамни нозе ;
 • метаболички нарушувања;
 • ендокринолошки заболувања што доведуваат до хормонална нерамнотежа ;
 • долгорочен ефект врз телото на ниски температури;
 • поместување на грлото на матката ;
 • формирање на интервертебрална хернија ;
 • долг врат во непријатна положба - ова може да се забележи или во текот на спиењето, или под одредени работни услови;
 • генетска предиспозиција;
 • професионални спортови;
 • текот на секој инфективен или воспалителен процес во зглобовите;
 • патолошка фрактура или дислокација на коската на колкот;
 • претходно дијагностициран дијабетес ;
 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • зависноста од лошите навики - клиничарите ја следат директната врска помеѓу пушењето цигари и формирањето на израстоци на пршлените.

Се смета дека главната група за ризик е составена од луѓе над 50 години, но денес повеќе и повеќе луѓе на работоспособна возраст се изложени на болеста, имено од дваесет и пет години.

Треба да се има на ум дека кај лицата од прва категорија болеста се формира поради природниот процес - стареењето на телото, а кај младите овие фактори го предизвикуваат развојот на болеста порано.

Посебна карактеристика е и фактот дека цервикалната спондилоартроза се дијагностицира многу почесто од дегенеративно-дистрофичните процеси во торакалната или лумбалната 'рбетна колона.

Спондилоартроза на цервикалниот 'рбет

Класификација

Специјалисти од областа на вертебрологија и ортопедија одлучија да делат слична патологија во зависност од тежината на нејзиниот тек:

 • спондилоартроза на 1-ви степен - се карактеризира со првични промени на зглобните зглобови. Во овој случај, клиничките знаци може да бидат целосно отсутни. Понекогаш пациентите се жалат на појава на карактеристична криза при движење на главата;
 • спондилоартроза 2 степени - во оваа фаза, израз на болка. Мобилноста е малку оштетена и не доведува до губење на ефикасноста;
 • степен 3 спондилоартроза - манифестира во влошување на моторните функции. Доколку во оваа фаза не се започне со третман, на лицето ќе му биде доделена третата група за попреченост;
 • Спондилоартроза од 4 одделение - покрај болката и деформитетот на пршлените, се развиваат нивните дислокации и субликсации. Во овој случај, постои остра ограничување на мобилноста и значително намалување на перформансите. Често, луѓето не можат целосно да се справат со нивните професионални обврски и се принудени да ги менуваат работните места. Недостатокот на терапија е полн со фактот дека пациентот ќе ја добие првата или втората група на хендикеп.

Симптоматологија

Во почетната фаза на појава на таква дегенеративно-дистрофична болест на цервикалниот 'рбет, клиничките манифестации може да бидат целосно отсутни. Карактеристичните знаци почнуваат да се појавуваат од моментот на транзиција на хроничната болест до втората фаза.

Првиот знак на деформирање на спондилоартрозата на грлото на матката е болка која постои во две форми:

 • цервикалгија - е неуспех на хронична болка, изразена на трајна основа и со ниска или умерена сила. Локализацијата на болката се забележува во вратот, но тие често се шират на вратот и на рамениот појас;
 • цервикаго - се одликува со фактот дека болката се појавува сосема одеднаш како лумбаго. Тежината е многу висока. Времетраењето на таков напад е неколку минути, но ненадејните движења, вртења или нагон на главата можат да предизвикаат зголемување. Ретко зрачи на еден од горните екстремитети.

Наспроти позадината на главниот клинички знак, се појавуваат следниве симптоми:

 • намалување или целосно губење на чувствителноста на кожата во вратот и рацете;
 • го намали мускулниот тонус во горните екстремитети;
 • парализа на некои мускули на раката;
 • постојани главоболки;
 • сериозна вртоглавица;
 • појавата на бучава и ѕвонење во ушите;
 • нерамнотежа;
 • појава на притисна за време на движењата на главата;
 • нарушена концентрација и оштетување на меморијата;
 • општа слабост и намалени перформанси;
 • усогласување на лордоза во оваа област на 'рбетот;
 • заматен вид;
 • вкочанетост на движењата на главите, особено по спиење;
 • формирање на "грпка";
 • напади на несвесност.

Вреди да се напомене дека ако цервикалната спондилоартроза е предизвикана од појава на различна болест и не се развива како независна патолошка единица, тогаш горенаведените знаци сигурно ќе бидат надополнети со симптоми на провокативна болест.

Дијагностика

Во случај на еден или повеќе од гореспоменатите симптоми на неконвертебрална спондилоартроза (второто име на цервикалната спондилоартроза деформиан), треба да се консултирате:

 • вертебролог;
 • трауматолог;
 • невролог;
 • ортопед.

Секој од овие специјалисти ќе може да ја дијагностицира болеста и да утврди како да се лекува болеста.

Воспоставувањето на точна дијагноза треба да биде интегриран пристап и, пред сè, да има за цел изведување на некои од манипулациите директно од страна на лекарот. Така, примарната дијагноза вклучува:

 • проучување на медицинската историја на пациентот не само за утврдување на фактот на патолошката природа на заедничко уништување во цервикалниот регион;
 • запознавање со историјата на животот на една личност;
 • физичкиот преглед е палпација и перкусија на проблематичниот сегмент на 'рбетниот столб;
 • спроведување на невролошки преглед - за евалуација на рефлексите, мобилноста и сензитивноста на проблематичната област;
 • Детално истражување на пациентот - да се добие комплетна симптоматска слика, во случаи каде што болеста била предизвикана од некоја друга патологија.

Лабораториските дијагностички мерки не се користат, бидејќи тие немаат вредност во процесот на утврдување на точна дијагноза.

Конечната дијагноза на спондилоартроза на цервикалниот 'рбет е можна само по извршување на вакви инструментални процедури:

 • КТ и МРИ на погодениот сегмент;
 • радиографија;
 • електромиографија;
 • миелографија.
Електромиографија

Третман

Можно е да се елиминира болеста преку употреба на конзервативни терапевтски методи, имено:

 • земање лекови;
 • физиотерапевтски третман;
 • термотерапија и терапија со кал;
 • терапевтска масажа;
 • акупунктура и хирудотерапија;
 • Терапија за вежбање - изометрична гимнастика се користи за спондилоартроза . Ова е збир на вежби во кои мускулот е затегнат, но не е продолжен.

Терапијата со лекови вклучува употреба на:

 • нестероидни антиинфламаторни супстанции;
 • антиспазмодии;
 • лекови насочени кон зајакнување на ѕидовите на крвните садови;
 • анестетици;
 • хондропротектори;
 • витамински комплекси;
 • масти за затоплување за локална употреба.

Спондилоартрозата може да се третира со помош на такви физиотерапевтски постапки:

 • лек електрофореза - елиминира воспаление;
 • магнетна терапија - ја намалува отежнатост;
 • електроаналегија - ја ублажува болката;
 • ултразвук и лековита фонофореза - влијае на обновување на ткивото;
 • ласерска терапија - влијае на подобрување на протокот на крв.

Термотерапијата, имено парафинската терапија, озокериототерапијата и криотерапијата, ги има следните позитивни ефекти:

 • аналгетик и анти-воспалителни;
 • вазодилататор и метаболички;
 • трофичен.

Терапијата со народни лекови вклучува подготовка на лековити масти дома базирани на:

 • мед и аналгин;
 • прополис;
 • кралски желе;
 • пчелин восок;
 • пчелен отров.

Примена на овој третман треба да биде само по консултација со вашиот лекар.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за дијагностицирање на таква болест, нема конкретни превентивни мерки, тоа значи дека луѓето треба само да ги извршуваат следните мерки:

 • целосно да се ослободиме од лошите навики;
 • да водат активен животен стил, и со седечки работни услови, еднаш на секои неколку часа вршат гимнастика за вратот;
 • да ја задржите телесната тежина во нормален опсег;
 • избегне траума на 'рбетот;
 • да се вклучат во навремена дијагноза и третман на болести кои можат да предизвикаат развој на дегенеративни-дистрофични процеси во цервикалниот регион;
 • редовно се подложени на целосен преглед на клиниката со посети на сите лекари.

Што се однесува до прогнозата, цервикалната спондилоартроза не е опасна за животот на пациентот, бидејќи може да биде целосно елиминирана, предмет на рана детекција. Симптомите и третманот на спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет се два фактора кои влијаат не само на оштетената мобилност, туку и на формирањето на такви компликации како хендикеп.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спондилоартроза на грлото на матката и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: вертебролог , ортопед и трауматолог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 7 од 20)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Цервикална спондилоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...
Субуктација на грлото на матката (симптоми на појавување: 6 од 20)

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

...
Есенцијална хипертензија (појавување симптоми: 6 од 20)

Есенцијалната хипертензија е патолошки процес кој се карактеризира со хронично зголемување на крвниот притисок. Треба да се напомене дека со оваа болест, истовремено зголемување на систолниот и дијастолниот индекс е можно.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .