Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен периотит: симптоми и третман

Акутен периотит - главните симптоми:

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

Поради фактот што перистомот е тесно поврзан со коските и околните ткива, честопати овој патолошки процес е комплициран од воспалението на коскеното ткиво.

Клиничарите забележуваат дека акутен периотит на трупот и екстремитетите во изолирана форма е прилично редок. Во случај на оваа форма на патологија, ортопеди и хирурзи се занимаваат со третман.

Во повеќето случаи, се дијагностицира периоститис на долната или горната вилица, што со обичните луѓе се нарекува флукс . Во овој случај, треба да се консултирате со стоматолог, кој ќе спроведе испитување и ќе пропише ефективен третман.

Третманот го пропишува лекар само откако се земени сите потребни дијагностички мерки, кои може да вклучуваат лабораториски и инструментални методи на испитување. Елиминацијата на патологијата може да се спроведе и конзервативно и радикално.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, акутниот периотит има свој посебен код, според ICD-10 K10.2.

Етиологија

Акутен периотит

Етиологијата на оваа болест ќе зависи од локализацијата на патолошкиот процес, па затоа е рационално да се одделат фактори за лезијата на коските на телото и вилицата.

Во првиот случај, следните фактори се провоцирачки фактори:

 • повреди во областа на оние места кои не се "опфатени" со меките ткива. Ова го вклучува регионот на радијалната коска, рамото, улна и тибија;
 • стилоидитис;
 • епикондилитис ;
 • директна повреда на периодот;
 • еризипели , гнојни рани, абсцеси - во овој случај, патолошкиот процес ќе биде предизвикан од трансферот на инфекција од соседните засегнати ткива;
 • компликација по заеднички гноен процес.

Сепак, забележано е дека оваа форма на болеста е исклучително ретка.

Најчесто дијагностициран периотит на горната вилица или акутен одонтоген периоститис, што може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • компликација на периодонтитис , што е најчеста причина за патологија;
 • влез на инфективни микроорганизми во рани на усната шуплина;
 • занемарени заболувања на забите;
 • несоодветно почетнички;
 • компликации по неправилно извршени стоматолошки операции;
 • пулпит ;
 • отворени фрактури на горната или долната вилица;
 • компликација по екстракција на забите, ако пред лицето претрпело акутна респираторна инфекција, болно грло од вирусна етиологија.

Треба исто така да изберете предиспонирачки фактори за развој на акутен периотит:

 • слаб имунитет;
 • честа и продолжена хипотермија;
 • акутен недостаток на витамини и минерали во телото;
 • чест стрес .

Треба да се забележи дека најчесто причина за флуксот е прецизно воспалителни заболувања на забите, забоболка во занемарена форма.

Класификација

Се разликуваат следните форми на развој на овој акутен воспалителен процес:

 • влакнести;
 • акутен серозен периотит;
 • едноставно;
 • акутен гноен периотит на вилицата;
 • ossifying перистотис во акутна форма.

Утврдете точно каква форма на болеста се одвива, може да биде само квалификуван лекар по сите потребни дијагностички мерки. Само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од областа во која се развива акутниот воспалителен процес. Ако се зафатени коските на телото, може да бидат присутни следните клинички слики:

 • фокална височина на погодената коска;
 • на местото на локализација на болеста, кожата може да се воспалени - се појави црвенило, оток, локална температура се зголемува;
 • спонтана болка;
 • болка во палпација само се зголемува.

Ако воспалителниот процес поминал во гноен, тогаш следните симптоми ќе се приклучат на целокупната клиничка слика:

 • остри болки во забите што може да го нарушат пациентот дури и во состојба на комплетен одмор;
 • значително отекување на меките ткива во локализацијата на патолошкиот процес;
 • треска;
 • знаци на општа интоксикација на телото, кои се изразени во слабост, гадење и повраќање, поспаност и главоболка;
 • ќе се почувствува непријатност во погодената област;
 • со палпација, болката драматично се зголемува.

Покрај тоа, без оглед на точната форма на болеста, ќе има ограничувања во движењето и намалување на физичката активност.

Акутен одонтоген периоститис се карактеризира со почеток на воспалителниот процес во коренот на забот. Ако во оваа фаза терапевтските мерки не се започнати, тогаш болеста се претвора во гнојна форма.

Клиничката слика на акутен гноен одонтоген периотит на горната или долната вилица се карактеризира како што следува:

 • болка од интензивна, пулсирачка природа, која може да зрачи во окото, увото, темпоралниот лобус;
 • при контакт со топла храна, болката се зголемува, е остра, пирсинг. Кога пие ладна течност, напротив, болката се смирува;
 • како што болката се влошува, пациентот може да биде вознемирен дури и во состојба на комплетен одмор;
 • ниска одделна телесна температура;
 • слабост, генерална слабост;
 • полошо или без апетит;
 • едем на меките ткива.

Метално ткиво подпухнатост е локализирано врз основа на следниве фактори:

 • во воспалителниот процес во полето на премостници - подпухнатост на долниот дел на образот;
 • патологија во областа на катници - едем е забележана во областа на горниот дел од образот, со поместување поблиску до јагочката и увото;
 • со пораз на горните секачи - отекување на горната усна со ширење во носот.

Вознемиреноста на меките ткива може да укаже на тоа дека започнал гноен процес. Оваа компликација е крајно опасна, бидејќи гноен ексудат може да се шири преку рани или чирови низ телото.

Акутен периотит кај деца

Во некои случаи спонтано се отвора капсула со гноен ексудат, што подразбира подобрување на благосостојбата на пациентот и елиминирање на акутните симптоми. Сепак, ова не треба да се смета за целосно опоравување, бидејќи продолжува воспалителниот процес во самиот заб, што значи дека во секое време може да се појави повторување на болеста со поинтензивна клиничка слика.

Дијагностика

Програмата за дијагностички мерки ќе зависи од локализацијата на воспалителниот процес. Ако постои акутен периотит на коските на телото, тогаш консултации со такви тесно квалификувани специјалисти како што се:

 • ортопед;
 • специјалист за заразни болести;
 • хирургот.

Ако во усната празнина е забележан акутен периотит, тогаш ќе се бара консултација со стоматолог и максилофацијален хирург.

Дијагнозата на болеста се заснова на клинички манифестации и се собира за време на првичниот преглед на анамнезата. Основата на дијагнозата е радиографија, но можноста за такво испитување се одвива само две недели по почетокот на воспалителниот процес. Ова се должи на фактот дека до овој период, испитувањето на Х-зраци нема да покаже какви било патолошки промени.

Третман

Третманот може да се спроведе како конзервативни така и радикални методи. Треба да се напомене дека конзервативната терапија може да се користи само ако гноен процес не започнал. Во вториот случај, потребна е итна медицинска интервенција.

Кај акутен периотит на коските на телото, терапијата со лекови може да вклучува употреба на такви лекови:

 • антибиотици ако се утврди инфективната природа на болеста;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • хидрокортизон;
 • лекови против болки.

Покрај лекот, лекарот може да ги пропише следните процедури за физиотерапија:

 • електрофореза на калциум хлорид;
 • Електрофореза
 • UHF;
 • магнетна терапија;
 • загревање компреси.

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа. Меѓутоа, ако операцијата не е потребна, третманот може да се спроведе дома.

Во случај на воспалителен процес на одонтогенскиот тип, терапијата со лекови ќе вклучува лекови од таков спектар на дејство:

 • антибактериски;
 • тоник;
 • антиалергични.

Ако се дијагностицира сериозна форма на воспалителниот процес, медицинските мерки се како што следува:

 • отстранување на нервите;
 • перење на раната со специјални антисептички раствори за да се спречи развојот на заразен процес;
 • антибиотска терапија - ако е потребно.

Во гнојната форма на болеста, терапевтските мерки се идентични, меѓутоа, докторот може дополнително да препише физиотерапевтски процедури. Ако постои прогресија на болеста, забот е отстранет, а самата рана се мие и се врши дренажа.

Прогноза

Доколку се преземат терапевтски мерки навремено, тогаш може да се избегнат сериозни компликации, прогнозата е поволна. Во спротивен случај, овој воспалителен процес може да доведе до сериозни компликации.

Превенција

Како превенција, соодветно е да се применат следниве препораки во пракса:

 • навремено отстранување на сите стоматолошки заболувања и инфекции во телото;
 • зајакнување на имунитетот;
 • превенција на забни заболувања од инфективна природа;
 • исклучување на само-третман, особено во присуство на едем на меките ткива.

Покрај тоа, треба систематски да се подложите на рутински преглед со тесно квалификувани лекари.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен периотит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: стоматолог , хирург , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Карбункул (појавување симптоми: 8 од 16)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Флегмон (појавување симптоми: 7 од 16)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Аклиматизација (појавување на симптоми: 7 од 16)

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...
Паникулитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 7 од 16)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .