Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Коскена циста: симптоми и третман

Коска циста - главните симптоми:

 • Тинитус
 • Главоболка
 • Слабост во нозете
 • Вртоглавица
 • Треска
 • Limp
 • Болка во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Проблеми со дебелото црево
 • Знаци на набивање за време на палпација
 • Нарушување на мочниот меур
 • Измена на гајта
 • Патолошки фрактури
 • Делумна парализа на екстремитетите
 • Превртете ги нозете додека одите
 • Разредени вени во погодената област
 • Непријатност при ненадејни движења на рацете

Коскената циста спаѓа во групата на бенигни неоплазми. Со оваа болест, постои формирање на празнина во коскеното ткиво. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти. Основен фактор е кршењето на локалната циркулација на крвта, наспроти позадината на која погодената област на коската не добива доволно кислород и хранливи материи. Но, лекарите идентификуваат неколку други фактори.

Опасноста од патологија лежи во асимптоматскиот тек, само во некои случаи е придружен со синдром на мала болка . Често првиот клинички знак е фрактура.

Лекарот може да направи точна дијагноза врз основа на податоците од инструменталните испитувања на пациентот. Третманот на цисти на коскената срцевина обично е ограничен на конзервативни методи, но понекогаш може да се бара хируршка интервенција.

Во зависност од видот на болеста, вредноста во меѓународната класификација на болестите ќе се разликува. Цистата на коската ICD 10 е под кодовите M85, M85.5, M85.6.

Етиологија

Главниот поттик за формирање на таква патологија е нарушување на циркулацијата на крвта во ограничена област на коската. Наспроти позадината на недостатокот на кислород и хранливи материи, погодената област почнува да се распаѓа. Поради тоа, се забележува формирање на празнина која се полни со течност внатре, што предизвикува понатамошно уништување на коскеното ткиво околу неоплазмата.

Следно, постои намалување на притисокот на медиумот и активноста на ензимските супстанции. Поради тоа, цистичната формација од активна во пасивна и постепено исчезнува. Тој е заменет со ново коскено ткиво.

Покрај тоа, причините за цисти на коските може да бидат:

 • повреди кои водат до фрактура, но без раселување;
 • хронични коскени дефекти;
 • присуство на системски дистрофичен процес;
 • патологија на феталниот и феталниот развој. Често ова се должи на погрешниот начин на живот на бремената мајка, тешките работни услови и тешките болести за жената.
Коскена циста

Класификација

Во областа на медицината постојат неколку варијанти на оваа патологија:

 • осамена цистична коска - главната ризична група се состои од тинејџери од десет до петнаесет години. Вреди да се забележи дека оваа болест често се дијагностицира кај момчињата. Кај возрасните, ваквите неоплазми се исклучително ретки. Покрај тоа, постоел случај кога болеста била формирана во двемесечно бебе. Најчестата локализација на патологијата е коските на колкот и рамената;
 • аневризмална коскена циста - се смета за прилично редок вид на болеста, која обично се јавува кај девојчиња од десет до петнаесет години. Во повеќето случаи, откриена е коскена циста на 'рбетот или карлицата. Разликата од претходниот тип на неоплазма е дека овој тип се манифестира со изразена симптоматологија.

Во зависност од фазата на формирање, постојат:

 • активна коскена циста - е утврдена од прилично изразена клиника и може да се дијагностицира без проблеми со користење на Х-зраци. Времетраењето на оваа фаза на болеста е приближно една година;
 • пасивна коскена циста - се карактеризира со фактот дека формацијата е намалена во големина, без симптоми. Постои формирање на коска, која има нормална структура. Времетраењето не е подолго од осум месеци.

Во исто време, постојат две форми на аневризмална коска:

 • централно;
 • ексцентричен.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе се разликува во зависност од видот на цистата на коските и обликот на нејзиниот тек.

Така, за осамена циста, коската се карактеризира со:

 • асимптоматски почеток;
 • појавата на мал оток во погодената област, која често е подлактица и бедро;
 • Синдромот на мала болка, кој често не предизвикува непријатност кај лицето;
 • формирање на контрактури на соседниот заедниц - многу често тоа се јавува кај деца под десет години;
 • кутре - во случаи на формирање на голема феморална циста;
 • непријатност со ненадејни движења на раката - со локализација на патолошкиот процес во рамото;
 • присуството на пломби.

Сепак, првиот знак на коскена циста се смета за патолошка фрактура, која често се јавува поради мали повреди. Многу е ретко да се идентификува траумата не е можно.

Повеќе изразени симптоми манифестираат аневризмална коскена циста. Кога се забележува таква неоплазма:

 • изречен синдром на болка;
 • прогресивна подпухнатост;
 • хипертермија;
 • проширување на сафеничните вени во погодената област;
 • поддршка неуспех - во формирањето на образованието во долните екстремитети;
 • широк спектар на невролошки нарушувања - ако пршлените станаа место за формирање на цисти.

Цистата на раката често е локализирана во рамениот зглоб, но помалку е забележана во подлактицата, раката и прстите. Главниот симптом е повреда на моторните функции.

Тибијалната циста се карактеризира со бавна прогресија, но може да доведе до:

 • блага болка, која често се зголемува за време на одење, џогирање и друга физичка активност;
 • мало оток;
 • промена на одењето;
 • тешка копачка.

Развојот на цистата на феморалната глава може да укаже на:

 • мала болка во зглобот на колкот;
 • застојаност;
 • нога инверзија додека одење;
 • фрактура на феморалниот врат.

Најкарактеристичните надворешни знаци на коскената циста на 'рбетот се:

 • сериозни главоболки и вртоглавица;
 • тинитус;
 • болни сензации кои го нарушуваат човекот дури и во мирување;
 • мускули на слаби нозе;
 • дисфункција на цревата и мочниот меур;
 • пареза на рацете или нозете.

Цистата на calcaneus често е асимптоматска.

Дијагностика

Само ортопедски хирург може да направи точна дијагноза врз основа на клинички знаци и инструментални испитувања.

Примарна дијагноза сугерира:

 • спроведување темелно истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на симптомите;
 • проучување на медицинската историја и историја на животот на пациентот - да се идентификуваат тие или други фрактури, како и вродени патологии на коските;
 • спроведување на објективен преглед за палпација на погодената област, проценување на состојбата на кожата и откривање на карактеристичен печат;

Цистата на коската на нозете или која било друга локализација не обезбедува лабораториско тестирање, бидејќи нема дијагностичка вредност кај овој тип на болест.

Меѓу инструменталните методи на испитување е да се обезбеди:

 • Х-зраци;
 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • контрастна цистографија;
 • пункција.
Аневризмална циста на коските на Х-зраци

Третман

Често, третманот на цисти е ограничен на конзервативни методи кои се насочени кон:

 • олеснување на стресот на погодената област - за оваа намена, користете патерици, шалови и други уреди;
 • наметнување на гипс, за период не пократко од шест недели - ова се прави само во случај на патолошка фрактура;
 • пункција - неопходно е да се забрза процесот на созревање на туморската неоплазма. После тоа, повеќе перфорации на ѕидовите на погодената коска се потребни за да се намали притисокот во коската. Оваа постапка се изведува еднаш на секои три недели, а целиот тек на терапија може да трае една година;
 • LFK - текот на гимнастичките вежби се прави индивидуално за секој пациент.

Индикации за хирургија се:

 • неефикасност на конзервативните методи;
 • закана од компресија на 'рбетниот мозок;
 • зголемена веројатност за значајно уништување на коските.

Операциите за отстранување на солитарна или аневризмална коскена циста се изведуваат на неколку начини:

 • маргинална ресекција на погодената област;
 • алопластика формира дефект.

Можни компликации

Таквата патологија ретко води до формирање на компликации, но се смета дека е таква:

 • уништување на коските;
 • формирање на контрактури;
 • деформација или скратување на ногата.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на коскената циста, мора да ги почитувате неколку од следниве правила:

 • придржување кон здрав начин на живот и добра исхрана за време на бременоста;
 • заштита на децата од повреда;
 • редовно испитување од страна на педијатри.

Исходот од болеста е често поволен - конзервативниот или хируршки третман доведува до целосно закрепнување. Треба да се напомене дека работната способност на пациентите, дури и по операцијата, не е намалена или ограничена.

Позитивна прогноза е забележана кај 90% од случаите - кај деца, кај 70% - кај возрасни, компликациите се развиваат многу ретко.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате коскена циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемија (појавување на симптоми: 5 од 17)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Chondrosarcoma (појавување симптоми: 5 од 17)

Chondrosarcoma - е најчестата малигната неопластична формација која влијае на скелетната структура. Туморот потекнува од карциногените елементи на коските. Слична болест се јавува кај секој 4 пациент кој има дијагноза на сарком.

...
Chondroma (појавување симптоми: 4 од 17)

Chondroma е бениген тумор на зрели 'рскавични клетки. Оваа формација се карактеризира со бавен раст и отсуство на тешки симптоми. Првите знаци на хондрома обично се појавуваат кога формацијата е прилично голема и почнува да врши притисок врз околните ткива и садови. Ако зглобот се наоѓа во близина, присуството на тумор може да доведе до повреда на неговата мобилност.

...
Врие (појавување симптоми: 4 од 17)

Furuncle е пурулентна воспалителна болест на кожата која влијае на фоликулите на косата и блиските ткива. Се карактеризира со акутен тек. Патолошкото образование може да се формира на кој било дел од телото. Причината за вриење е зголемена активност на патогени микроорганизми, кои продираат во длабоките слоеви на епидермисот преку микротраума, тресење, сечење и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста, но почесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување на симптоми: 4 од 17)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .