Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Coccygodynia: Симптоми и третман

Coccygodynia - главните симптоми:

Coccygodynia е патолошка состојба во која се забележани пароксизмални или перзистентни болни сензации со различен степен на интензитет во кококсите, ректумот и анусот, под услов да не се оштетени од органска природа.

Главната причина за болеста е повредата на кокцисот, без оглед на статусот на ограничувања за неговото примање. Покрај тоа, други патолошки процеси и предиспонирачки фактори можат да предизвикаат болест.

Карактеристичен симптом е болка, на позадината на која се формира друг симптом, односно нарушување на спиењето, депресија, сексуална дисфункција и намалување на работната способност.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара објективен преглед и дополнителен преглед. Третманот е често конзервативен, но трае прилично долг временски период.

Во меѓународната класификација на болести коксогодинијата нема своја сопствена вредност, но спаѓа во категоријата "други дорсопатии" и е кодирана со шифра M53.3.

Етиологија

Coccygodynia coccyx спаѓа во категоријата полиетиолошки заболувања, што значи дека неколку фактори придонесуваат за неговото формирање. Така, причините за болеста можат да бидат:

 • повреда на подрачјето на овој орган - ова треба да вклучува спори, фрактури, модринки или директен удар. Таков фактор е најчестиот извор на оваа болест;
 • цистична неоплазма на кокцик - оваа болест може да биде потполно асимптоматска подолго време, но веднаш штом се инфицираат содржината на циста, се развива воспалителниот процес. Само во такви случаи, терапијата со кокгидонија е хируршка;
 • патологии на карличните органи - поради нивната анатомска близина, тие доведуваат до чувство на болка во кококсот. Овие болести вклучуваат: надворешни и внатрешни хемороиди , анален пукнатина , рак, проктитис и парапроктитис ;
 • гинеколошки заболувања - во кои постои лажно присуство на кокгидонија;
 • присуството на вишок телесна тежина кај едно лице - ова го зголемува оптоварувањето на опашката и може да се оштети, па дури и да се дислоцира.
Описот е последниот дел од човечкиот рбет, што е заблуда

Горенаведените причини се најчести. Неколку пати помала веројатност да доведе до појава на болеста може:

 • оштетување на остеохондрозата на 'рбетот, особено лумбосакралот ;
 • малигни или бенигни неоплазми на карличните коски;
 • анкилозантен спондилитис ;
 • системски патологии на сврзното ткиво, на пример, ревматоиден артритис ;
 • претходни хируршки интервенции кои доведуваат до лузни во оваа област;
 • слабост на мускулно-лигаментозниот апарат - главна причина за појава на кокгидонија кај постарите лица;
 • хроничен запек ;
 • седентарен животен стил или седечки работни услови;
 • повреди кои произлегуваат од позадината на трудовата активност. Породувањето е главен фактор во фактот дека ваквата болест е неколку пати почесто дијагностицирана кај жените отколку кај мажите.

Вреди да се напомене дека главната ризична група е составена од луѓе од четириесет до педесет и пет години.

Класификација

Лекарите одлучија да одвојат две форми на болеста, имено:

 • примарно - се карактеризира со широк спектар на штета директно на кокциксот;
 • секундарно - поради патологии на карличните органи.

Во зависност од локацијата на синдромот на болка, болеста е поделена на:

 • вистинска коксододија - фокусот на болката е во опашката;
 • синдром на аноректална болка - болки кои зрачат во зоната на анусот, перинеумот и задникот;
 • прокталгија - болка влијае на ректумот.

Симптоматологија

Првиот и главен клинички симптом на болеста се болка, која може:

 • се шири на перинеумот, анусот, внатрешниот бедро, сакрум, гениталиите и задникот;
 • носат болки, прободувачки, досаден и пароксизмален карактер. Исклучително ретко, болката е константна;
 • интензивираат за време на дефекацијата, со продолжено седење, нагло менување на положбата на телото и во текот на ноќта.

Наспроти позадината на фундаментална карактеристика може да се појави:

 • непријатност и тежина во кококс;
 • намалена ефикасност и физичка активност воопшто;
 • зголемено потење, особено со зголемен интензитет на болка;
 • бледило на кожата, имено за време на егзацербација на болниот напад;
 • депресија и депресивно расположение;
 • нарушување на спиењето или целосно отсуство;
 • неподнослива болка при палпација на кококс;
 • промена на одење - ова е поврзано со изразен синдром на болка ;
 • зголемена анксиозност и анксиозност - се развива во присуство на таква болест кај децата.

Дијагностика

Коксигодинија е синдром на аномална болка, за утврдување на причината за која е потребно лабораториско и инструментално дијагностичко испитување, но пред да се препише, клиничарот треба:

 • да ги разјасни жалбите на пациентите за степенот до кој се појавуваат симптоми на коцкигодини;
 • прочитајте ја историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - ова ќе помогне да се утврдат причините за појавата на болеста;
 • да спроведе темелен физички преглед, кој, во зависност од полот и возраста, може да вклучи дигитално испитување на ректумот, гинеколошкиот и уролошкиот преглед.

За лабораториски испитувања треба да бидат вклучени:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • уринализа;
 • копрограм.

Конечно потврди присуството на таква болест може инструментални испитувања на пациентот, вклучувајќи:

 • Ултразвук на абдоминалната празнина и мала карлицата;
 • рбетна радиографија;
 • КТ и МРИ.

Покрај тоа, можеби ќе треба совет:

 • невролог;
 • гинеколог;
 • педијатар;
 • трауматолог;
 • акушер-гинеколог;
 • андролог;
 • уролог

Третман

Како да се третира коксигодинијата може да се утврди само од клиничар, врз основа на податоците од лабораториски и инструментални дијагностички испитувања. Терапијата со болести не е насочена само кон ублажување на болката, туку и на елиминирање на провокативната болест.

Конзервативната тераписка тактика вклучува:

 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • Гимнастика за вежбање - гимнастика на кокгидонија се прави поединечно за секој пациент;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина.

Третман на лекови за оваа болест е насочен кон употреба на:

 • НСАИЛ - за да се неутрализира болката од светлина и умерена тежина;
 • блокади на лекови во нервниот плексус, лоцирани во кококс;
 • психотропни супстанции - да се подобри расположението и да се елиминира депресијата;
 • мускулни релаксанти и транквилизери;
 • анестетици.

Најефективната физиотерапија се:

 • електротерапија;
 • дијатермија;
 • Diathermy
 • ефект на ултразвучни бранови;
 • кал терапија;
 • ласерска терапија;
 • акупунктура;
 • НЛО и UHF;
 • рачна терапија;
 • дарсонвализација.

Домашен третман вклучува ингестија на исцелување на decoctions и инфузии врз основа на:

 • роза колковите;
 • алое;
 • гераниуми;
 • морето грмушки

Можете исто така да користите ректални супозитории и масти со анестетички ефект.

Посттрауматската коксигодинија често е индикација за хируршка интервенција. Покрај тоа, неопходна е медицинска интервенција со неефективноста на конзервативните терапии. Во секој случај, прашањето за хирургија се решава поединечно за секој пациент.

Компликации

Игнорирањето на клиничките манифестации и доцниот третман на кокигодинија неизбежно ќе доведат до развој на такви последици:

 • постојана депресија;
 • чести и безоблични промени во расположението;
 • дефект на карличните органи;
 • болка кај жени за време на сексуалниот однос;
 • болни ерекции кај мажјакот;
 • хроничен запек;
 • импотенција .

Превенција

Специфични превентивни мерки кои го спречуваат развојот на болеста, не постојат, но меѓу општите препораки вреди да се потенцира:

 • водејќи активен животен стил. Ако некое лице е принудено долго да седи на работното место, тогаш треба да има посебна перница што го ослободува стресот од опашката;
 • Coccyx решетка за перница
 • барајќи квалификувана помош при најмала промена во благосостојбата, особено за децата и жените во или по породувањето;
 • навремена елиминација на болести кои можат да доведат до кокигодинија;
 • спречување на разни повреди на кококс;
 • годишен медицински преглед.

Синдромот на Anokopchikovy болка е тежок за конзервативна терапија и вклучува изразен психо-емоционален отпечаток. Но, раната жалба за квалификувана помош и комплексен третман по доста долг временски период ќе доведе до олеснување на болката и враќање на квалитетот на животот.

Општо земено, коксигодинија има поволна прогноза, развојот на тешки компликации кои доведуваат до смрт, е исклучително редок. Главната работа не е да се игнорира болката во таква специфична област како што е tailbone.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Coccygodynia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , проктолог , ортопед и трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аерофобија (појавување симптоми: 5 од 16)

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 5 од 16)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 4 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 4 од 16)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Дисменореа (појавување симптоми: 4 од 16)

Дисменореата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на силна болка кај жената во предменструалниот период и периодот на менструација, додека во нормална состојба нема болка. Таквата повреда се случува многу често, особено кај млади жени од 20-25 години, како и кај жени во периодот пред менопауза. Дисменореа не само што му дава непријатност на жената, туку и го влошува квалитетот на нејзиниот живот, бидејќи чувствувајќи силна болка, расположението на жената се намалува, нејзиниот работен капацитет се влошува и сл. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за нарушувањето и да добиете соодветен третман.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .