Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епикондилитис: Симптоми и третман

Епикондилитис - главните симптоми:

 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Зголемена температура во погодената област
 • Болка во зглобот на лактот
 • Слабост на мускулите на зафатениот екстремитет

Епикондилитис е патологија која влијае само на регионот на лакотниот зглоб и доведува до кршење на неговите функции. Главната причина за формирање на таква болест е физичката препресија во врска со додавањето на воспалителниот процес. Сепак, лекарите идентификуваат неколку поретки предиспонирачки фактори.

Првиот и главен симптом на болеста е интензивна болка, наспроти позадината на која се формираат други клинички манифестации.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап, а третманот најчесто се изведува со конзервативни методи.

Во меѓународната класификација на болести, болеста може да се најде под неколку кодови кои се разликуваат во форма на болеста. Така, кодот ICD-10 е M77.0 и M77.1.

Етиологија

Основниот фактор во формирањето на патологијата е преоптоварување на лакотниот зглоб на физичката природа, но дегенеративните промени претходат на воспаление.

За да се предизвика овој тип на болест:

 • тешки работни услови во кои едно лице е принудено постојано да ги затегнува мускулите на рамото и подлактицата;
 • постојани микротрави во оваа област;
 • хронично атлетско преоптоварување;
 • прекршување на локалната циркулација на крвта;
 • директна повреда на рамото или лактот;
 • остеохондроза ;
 • периартритис или остеопороза .

Оваа болест е многу честа кај лицата чија сфера на активност е директно поврзана со ист тип на движења на рацете, особено кога подлактицата се врти навнатре и дланката надолу или го завршува лакот, а дланката е насочена нагоре.

Од ова произлегува дека главните ризични групи се:

 • земјоделски работници;
 • градители и лекари;
 • спортисти, имено боксери, тенисери, тегови, голфери, како и луѓе кои се вклучени во кревање тегови и кревање тегови;
 • музичари и работници од услужниот сектор, како што се фризери.

Неопходно е да се земе во предвид дека самите горенаведени услови за работа не се фактор во формирањето на лакотниот епикондилитис. Болеста се развива против позадината на најсилното преоптоварување на мускулите на подлактицата, под услов да се појави микротраума на ткивата на зглобот. Како последица на тоа, воспалението почнува да се формира, малите лузни - тие уште повеќе влијаат на намалувањето на отпорноста на тетивите на физичкиот напор.

Поретко, болеста се развива во позадина:

 • слабост на лигаментниот апарат на лакотниот зглоб - но под услов на вродена форма;
 • еден силен мускулен преоптоварување.

Класификација

Латерален и медијален епикондилитис

Лекарите одлучија да одвојат неколку форми на болеста:

 • надворешен или страничен епикондилитис на лакотниот зглоб - формира многу почесто од спротивниот тип на патологија. Се карактеризира со побавна прогресија и посериозен тек. Често се забележува кај мажите и води кон пораз на краток радијален екстензор на раката;
 • Лактот внатрешен или медијален епикондилитис е најретко тип на болест што често се дијагностицира кај жени. Кога тоа ќе се случи, поразот на радијалниот флексор на раката.

Покрај тоа, постојат три фази на болеста:

 • субакутен - се карактеризира со појава на мала болка и слабост на мускулите;
 • акутен - се карактеризира со израз на синдром на силна болка;
 • хроничен - главниот клинички знак има досадна, но постојана манифестација. Таквиот тек на болеста е индициран кога се менува симптоми на егзацербација и ремисија повеќе од три месеци.

Симптоматологија

Надворешниот епикондилитис се изразува со следниве симптоми:

 • локализацијата на болката се наоѓа на надворешната површина на лакотниот зглоб. Зголемена болка се јавува при продолжување или ротација на раката;
 • слабост на мускулите на погодените горните екстремитети;
 • појава на болка при обидот да се подигне целосна чаша од масата;
 • непријатност што се јавува во случаи на притисок на страничниот кондил.

Внатрешниот епикондилитис се одредува со следниве симптоми:

 • центарот на болката се наоѓа на внатрешната страна на лакотниот зглоб;
 • слабост на мускулите од погодената страна за време на фаќањето;
 • зголемена болка при држење на болната рака под прав агол, како и при флексија на подлактицата;
 • присуството на пломби за време на палпација во областа на медијалниот епикондил.

Покрај тоа, таа е доста ретка со оваа болест, присуството на такви клинички манифестации:

 • капиларен спазам;
 • стекнување на кожата во погодената област на црвена нијанса;
 • зголемување на температурата во зоната од лактот до подлактицата.

Дијагностика

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да се консултирате со специјалисти како што е трауматолог или ортопед, тие знаат како да го лекуваат епикондилитисот на лакотниот зглоб.

Посебна карактеристика на болеста од други патологии е тоа што со оваа болест основата на дијагнозата е примарен преглед, кој се состои од:

 • појасни жалби на пациентот;
 • проучување на историјата на болеста и животот на пациентот;
 • објективен преглед на пациентот, кој се базира на неколку специфични тестови, на пример, на симптомите на Томсон и Велт, но само ако пациентот самиот врши физички вежби. Ако клиничарот ги извршува движењата на засегнатиот екстремитет, болката и другите симптоми на епикондилитисот на лакотниот зглоб нема да се изразат.

Вреди да се напомене дека Томсоновиот тест е дека пациентот ја стиснал раката во тупаница, а мора да биде во задниот дел. Таа брзо ќе се сврти така што дланката е насочена нагоре.

За да се идентификува симптомот на Велт, пациентот треба да ги задржи двете подлакти на ниво на брадата, а истовремено да врши флексија и проширување. Ваквите постапки што ги изведува погодената рака значително ќе заостанува зад слични процеси што ги прави здравиот.

Лабораториските испитувања имаат смисла само во случаи на сомнителен лекар за присуство на акутно воспаление во телото.

Што се однесува до инструменталните испитувања на пациентот, КТ, МРИ или Х-зраци се користат за диференцијална дијагноза.

МНР на лакотниот зглоб

Третман

Терапијата се состои од пропишување на конзервативни терапии и се спроведува на амбулантско ниво. Терапијата вклучува:

 • преклопување на гуми;
 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • гимнастички вежби - се составени од лекарот кој присуствувал поединечно за секој пациент, во зависност од формата на текот на таквото пореметување;
 • употреба на рецепти за алтернативна медицина.

Третманот на епикондилитис со лекови вклучува употреба на:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови - вреди да се напомене дека лекарите често препишуваат маст, а не супстанции во вид на таблети;
 • гликокортикостероиди - се користи како интрамускулна инјекција во погодената област. Во случај на неефикасност, повторната администрација на лекот е можна, но само по неколку дена;
 • анестетици - да ја неутрализира болката.

Меѓу физиотерапевтските процедури вреди да се истакне:

 • магнетна терапија;
 • ефектот на инфрацрвеното зрачење;
 • медицински апликации;
 • фонофореза;
 • медицинска електрофореза.

Исто така во третманот на болеста се користат:

 • хирудотерапија;
 • кал терапија;
 • масажа;
 • акупунктура.

Покрај тоа, елиминацијата на болеста дома обезбедува подготовка на лекови од билки и растенија што се користат како облоги и за триење. Најефективните природни супстанции за третман на епикондилитис на лактовите заеднички народни лекови се:

 • коњ киселица;
 • ловоров лист;
 • коприва;
 • маслиново масло;
 • зелен чај;
 • сина глина;
 • пчелин восок;
 • маст;
 • лук сок;
 • вински алкохол;
 • бреза лисја;
 • камилица и црна малина.

Во такви ситуации кога конзервативниот третман на епикондилитис бил неуспешен, пациентот има потреба од хируршка интервенција. Овој метод на терапија е исклучително редок, бидејќи постои голема веројатност за повторување на болеста, зголемена болка и формирање на лепливи процеси. Сепак, хируршкиот третман вклучува:

 • миофасцитомија;
 • тенотомија;
 • невротомија;
 • продолжување или ексцизија на екстензорната тетива на флексорскиот или флексорот на рачниот зглоб.

Превенција и прогноза

Превентивните мерки за слична болест на зглобот на лактот се засноваат на следниве правила:

 • исклучување на ист тип на вежби кои преоптоваруваат зглобот;
 • носејќи ја бравата - но само со егзацербација на болеста;
 • редовно внесување на витамински комплекси;
 • навремено отстранување на сите воспалителни процеси.

Под услов на рана комплексна терапија и во случаи на усогласеност со превентивните препораки, можно е да се постигне поволна прогноза, имено, стабилна ремисија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Епикондилитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопедски трауматолог , ортопед хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синовитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Тендонитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 2 од 4)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Флегмон (појавување симптоми: 2 од 4)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Карбункул (појавување симптоми: 2 од 4)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .