Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тетанија: Симптоми и третман

Тетанија - главните симптоми:

Тетани е клинички синдром за време на кој се јавува невромускулна ексцитабилност. Може да се случи поради метаболички нарушувања и намалување на јонизираниот калциум во крвта. Најчесто овој синдром се манифестира со грчеви во мускулите на екстремитетите и лицето. Во некои случаи, може да манифестира конвулзии во срцевите мускули, што може да доведе до кардијален арест.

Понекогаш синдромот е забележан кај новороденчињата и исчезнува по околу 21 ден. Кај бремени жени, во текот на овој синдром може да се појави тетанија на матката, што значително го комплицира породувањето.

Етиологија

Клиничарите идентификуваат различни причини кои можат да предизвикаат појава на овој синдром. Често, тетаничната мускулна контракција се јавува поради намалувањето на калциумот во крвта. Причината за овој синдром е понекогаш дисфункција на паратироидните жлезди.

Тетански напади, исто така, може да бидат предизвикани од такви етиолошки фактори:

 • стомачна болест;
 • ендокрини патологии;
 • разни повреди кои предизвикале хеморагии во паратироидните жлезди;
 • дехидрација поради чести повраќања и лабави столици;
 • хиперпаратиреоидизам на паратироидната жлезда;
 • нервно пренапонување и стрес;
 • нарушување на киселинско-базната рамнотежа;
 • конгенитална паратиреоидна патологија.

Често, тетанија може да се случи по операцијата.

Кај новороденчињата, синдромот може да се појави поради фактот што зафаќа внес на калциум од мајката (хипокалцемична тетанија).

Нарушувањето на балансот на елементите во трагови може да доведе до фактот дека пациентот има неврогена тетанија.

Кај бремени жени, овој синдром може да се појави ако постои дисфункција на паратироидната жлезда. Метката на матката може да биде предизвикана од следните причини:

 • тежок стрес;
 • воспаление и патолошки промени во матката;
 • формирање на лузна на матката;
 • ендокрини и метаболни нарушувања;
 • тумор на карличните органи или тесна карлица.

Класификација

Клиничарите ги идентификуваат следните форми на овој патолошки процес:

 • неврогена (се манифестира како криза на хипервентилација);
 • ентероген (предизвикан од оштетена апсорпција на калциум во цревата);
 • хипервентилација;
 • хипокалцемичен;
 • латентна тетанија;
 • гастрогенски;
 • пасење;
 • тетана бремена.

Исто така, постои и тетанија на новороденчиња, која е поделена на рана и доцна хипокалцемија на новороденчиња.

Симптоматологија

Позицијата на рацете и нозете во тетанија

Симптоматологијата на овој синдром зависи од неговиот тип. Бидејќи постојат неколку форми на овој синдром, клиничката слика може да се разликува. Сепак, можеме да ги разликуваме следниве општи симптоми на овој процес:

 • пливање сензација;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • ползи сензација;
 • мускулни спазми;
 • конвулзивни контракции;
 • брзо дишење;
 • оштетување на говорот;
 • бледа кожа;
 • мускулен спазам на рацете и нозете;
 • сензација на задушување;
 • прекумерно потење;
 • заматени очи.

Дијагностика

Со цел точно да се дијагностицира тетани синдром, спроведе такви дијагностички процедури:

 • ковани нерви на екстремитетите и фацијалниот нерв;
 • помине галванската струја преку перонеалниот нерв и лакотниот зглоб;
 • повлечете ги екстремитетите на рацете или нозете со гумена лента. При спроведувањето на овој метод може да се забележи намалување на четката, вкочанетост на екстремитетот или болка. Таквите манифестации се доказ за присуството на овој синдром.

Исто така, за да се идентификува тетанијата, треба да го ставите пациентот на грб и да почне да ја свитка ногата во колкот на колкот. Сведочат за присуството на оваа болест ќе се грче во флексорот на бутот.

Понекогаш, електрокардиограм може да помогне да се идентификува болеста. Со својата крива, можете да го одредите овој тип на синдром, како латентна тетанија.

Третман

Како по правило, третманот со тетани има за цел да ги отстрани конвулзивните напади и да го спречи нивниот изглед.

Лекарската терапија вклучува лекови кои вклучуваат витамин Д. Овие лекови вклучуваат:

 • Ергокалциферол;
 • Videol;
 • Дихидротахистерол.

Исто така пропишани лекови кои содржат калциум. Таквите лекови се сметаат за најефикасни во лекувањето на тетанија.

Забрането е земање на храна и адитиви кои содржат фосфор, бидејќи го спречуваат производството на калциум.

Често, за третман, на пациентот се администрираат следниве интравенски раствори:

 • калциум хлорид;
 • магнезиум сулфат;
 • калциум глуконат.

Исто така се пропишани седативи, кои ја намалуваат емоционалната тензија и делуваат како седатив.

Со овој синдром, потребна е диета. Исхраната на пациентот треба да содржи храна што е богата со калциум. Сепак, треба да ја намалите потрошувачката на млечни производи. Иако содржат калциум, во нив има многу фосфор.

Храна која содржи калциум

Често, пациентот е пропишан процедури на вода кои добро го надополнуваат третманот на тетани синдром.

Кога е невозможна самостојна трудова активност на матката, така се врши царски рез.

Можни компликации

Тетјановиот синдром може да предизвика сериозни патолошки процеси во следниве телесни системи:

 • кардиоваскуларен систем;
 • гастроинтестинален тракт.

Исто така погодени од овој синдром е автономниот нервен систем, кој за време на болеста е во состојба на зголемена ексцитабилност, што може да доведе до компликации.

Во некои случаи, тетанијата може да влијае на менталната состојба на пациентот, што се манифестира со неврастенични или хистерични реакции.

Превенција

Нема специфични превентивни мерки против овој синдром. Можете да го намалите ризикот од развивање на таков патолошки процес ако ги следите правилата за здрав начин на живот и редовно да подлежите на медицински преглед.

Прогноза

Во повеќето случаи, прогнозата за пациенти со тетанија е поволна. Главната работа е да го започнете лекувањето на оваа болест со текот на времето. Ларингоспазмите кои се јавуваат при епилептици може да претставуваат закана за пациентот. Сепак, прогнозата е неповолна за оние пациенти кои имаат истовремени заболувања на гастроинтестиналниот тракт и органи на кардиоваскуларниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тетанија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Caisson болест (појавување симптоми: 5 од 12)

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 4 од 12)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Невропатија (појавување симптоми: 4 од 12)

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

...
Дијабетична невропатија (појавување симптоми: 4 од 12)

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...
Дијабетична полиневропатија (појавување на симптоми: 4 од 12)

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .