Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ревматоидна артроза: Симптоми и третман

Ревматоидна артроза - главните симптоми:

 • Интоксикација
 • Заеднички деформитет
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Црвенило на кожата над зафатениот зглоб

Ревматоидна артроза е автоимуна лезија на зглобните зглобови, како што напредува, се јавува нивниот деформитет и уништување. Дегенеративните процеси можат да влијаат врз 'рскавицата, коската, па дури и мекото ткиво, што е неповратен феномен и води кон тешки деформитети. Со силно уништување на ткивата, се формира остеоартроза, која се карактеризира со нарушени моторни функции.

Основа за развој на таков патолошки процес е несоодветна циркулација и метаболизам, како и промени во функционирањето на зглобовите. Често главната причина е ревматоиден артритис . Воспалението се случува бидејќи ткивата на зглобовите се гледа од телото како странски, што доведува до нивно уништување. Покрај тоа, предиспонирачките фактори за развој на таквото нарушување се сметаат за комплициран тек на воспалителни или заразни болести, прекумерно висока телесна тежина и тежок физички напор.

Симптомите на болеста се доста специфични. Толку многу, така што едно лице може самостојно да ја идентификува оваа конкретна болест и веднаш да побара помош од специјалисти. Карактеристични карактеристики вклучуваат неактивност на зглобовите, особено по спиење, црвенило и отекување на погодената област, постојана болка, отежнато со движења и напор. Често влијае на прстите на горните екстремитети, нозете, коленото и зглобните зглобови.

Дијагнозата на болеста се состои од интегриран пристап и се состои од лабораториски испитувања на крв и синовијална течност, како и инструментални испитувања на пациентот, особено МРИ и рентген. Третманот на болеста се темели на употреба на лекови, физиотерапија и придржување кон строга диета.

Етиологија

Ревматоидна артроза често се развива поради метаболичко нарушување во погодениот зглоб, врз основа на којшто 'рскавицата ја губи својата поранешна еластичност. Покрај тоа, предиспонирачките фактори се:

 • генетска предиспозиција;
 • хормонски нарушувања;
 • процесите на стареење во човечкото тело;
 • широк спектар на повреди, модринки, истрели и фрактури;
 • ревматоиден артритис;
 • псоријаза ;
 • оштетен проток на крв;
 • зголемен стрес на зглобовите што 'рскавицата не може да издржи;
 • дебелина ;
 • неправилна исхрана или низок квалитет на консумирана храна;
 • продолжен ефект врз телото на ниски температури;
 • автоимуни болести во кои телото ги гледа своите клетки за другите и ги напаѓа;
 • туберкулоза ;
 • сифилис и гонореја .
Здраво и артритично колено

Без оглед на факторите на формирање, болеста без ефективен третман напредува многу брзо и може да предизвика остеоартритис или хендикеп. Особено ризикот се зголемува со поразот на прстите и коленото.

Видови

Постојат неколку видови на ревматоидна артроза, во зависност од причините за појавата. Така, болеста се случува:

 • примарно - предизвикани од процесот на стареење во телото, присуството на било кој степен на дебелина, како и генетската предиспозиција;
 • секундарно - болеста се развива како резултат на разни повреди. На пример, причина за воспаление на коленото зглоб може да биде фрактура, прекин на менискусот или лигаментите.

Класификацијата на фазите на прогресија на нарушувањето:

 • првичниот остеофит не расте, а зглобниот простор малку се стеснува;
 • средни - остеофити се забележуваат, јазот е малку стеснет;
 • умерена - почнува да го деформира зглобот. Ова се должи на фактот дека се формираат голем број на остеофити, а стеснувањето на јазот е многу јасно видливо на Х-зраците;
 • се дијагностицира сериозен - значаен деформитет и недостаток на јаз.

Симптоми

Поради фактот дека симптомите на болеста се доста специфични, едно лице може самостојно да ја одреди оваа посебна болест, со цел веднаш да побара помош од специјалисти.

Главните знаци на ревматоиден артритис се:

 • синдром на болка е една од првите манифестации на ова нарушување. Болката има некои особености. Тоа се зголемува како што вршите физички напор, и за време на одмор поминува речиси веднаш. Егзацербации на болка, исто така, се случуваат откако некое лице се буди;
 • појавата на карактеристична криза - поради фактот што коските за време на движењето не се подмачкуваат со течност за зглобовите. Како што напредува болеста, станува појасно и гласно;
 • може да се забележи намалена подвижност на зглобната целосна имобилизација во областа на зафатените зглобни зглобови;
 • знаци на интоксикација ;
 • појавата на воспалителниот процес - се изразува со црвенило и оток на зафатената област;
 • деформитет на погодениот зглоб - овој симптом укажува на доцната фаза на артроза и присуството на огромен број на остеофити - патолошки раст на коскеното ткиво.

И покрај фактот дека ревматоидна артроза е неизлечиво нарушување, со помош на лекови и други видови третман е можно да се запре процесот на уништување.

Дијагностика

Дијагностички мерки за ревматоидна артроза на зглобот на коленото и зглобовите, како и прстите и прстите, се комплексни. Прво на сите, специјалист треба да ја проучува историјата на животот на пациентот, да дознае за прв пат на изгледот, локацијата на пациентот и интензитетот на симптомите.

Следно, потребни се инструментални и лабораториски дијагностички методи за да се потврди дијагнозата. Ваквите истражувања вклучуваат:

 • проучување на тестови за крвна и синовијална течност. Во крвта на оваа болест е откриена промена на бројот на тромбоцити . Синовијалната течност која го подмачкува зглобот станува подебела и повеќе заматена. Често има своја ограда од колена;
 • Х-зраци - ви овозможува да се одреди деформација на ткивата и присуство на остеофити;
 • МНР - е неопходна за поцелосно проучување на состојбата на погоденото зглобно и 'рскавично ткиво. Покрај тоа, оваа постапка се спроведува за да се исклучи остеоартритисот.

Третман

Терапијата за ревматоидна артроза е комплексна и се состои од неколку фази:

 • третман со лекови;
 • физиотерапија;
 • придржување кон специјално формулирана диета;
 • употребата на традиционалната медицина;
 • хируршка интервенција.

Терапијата со лекови е насочена кон елиминирање на воспалителниот процес, болка и други симптоми, како и хронични заболувања. Често се препишуваат пациенти:

 • нестероидни антиинфламаторни супстанции;
 • хормонски гликокортикоиди;
 • хондропротектори - со цел поддршка и подобрување на исхраната на зглобовите, особено на коленото, прстите, зглобот и нозете. Може да се користи во форма на инјекции или масти;
 • лекови за да се подигне нивото на имунитет.

Покрај терапијата со лекови, пропишани помошни методи на лекување. Таквите методи вклучуваат физиотерапија, која е неопходна за отстранување на знаци на воспаление и уништување (со користење на магнетно поле, ултразвучно зрачење, греење, компресирања на кал, особено за колената).

Третман на комплексни форми на болеста се јавува со помош на хируршки операции. Нивната суштина е да се воспостави имплант. За да се намали состојбата на пациентот и да се намали манифестацијата на симптомите, ќе им помогнете на традиционалните лекови за лекување, кои треба да се користат само по консултација со вашиот лекар.

Превенција

Со цел да се избегне ревматоидна артроза, како и нејзината главна компликација - остеоартроза, треба да ги следите едноставните правила:

 • не дозволувајте хипотермија;
 • да води активен и здрав начин на живот;
 • навремено и целосно ги третираат инфективните и воспалителните процеси;
 • не заборавајте да се консултирате со лекар со било какви повреди;
 • следете ги нормалните показатели на телесната тежина и спречете го нивното зголемување;
 • јаде право. Исхраната со оваа болест се состои од елиминирање на пушено месо, масни, зачинети и солени јадења. Треба да јадете колку што е можно повеќе свежи зеленчуци и овошје, нискокалорични пареа од месо и риба, како и млечни производи;
 • елиминирање на ефектите од стресни ситуации.

Само кога се спроведуваат сите терапевтски и превентивни мерки, може да се прекине процесот на уништување на зглобовите и на 'рскавицата, нормалната мобилност на засегнатиот екстремитет може да се врати и да се спречи формирање на остеоартроза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ревматоидна артроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , ортопед , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Деформирање на остеоартритис (појавување симптоми: 5 од 7)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Артроза (појавување симптоми: 4 од 7)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 7)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Периартритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Периартритис е болест во која се нарушени периартикуларните ткива. Ако за време на артритисот самиот зглоб станува воспален, тогаш во овој случај воспалителните процеси ја опфаќаат заедничката капсула или тетивите, лигаментите, синовилните кеси, мускулното ткиво на местото на прицврстување на зглобот кон коската. Таквата болест може да влијае на сите видови на меѓусезиски врски кои се присутни во мускулно-скелетниот систем на телото.

...
Артропатија (појавување симптоми: 4 од 7)

Артропатијата е секундарна болест која се манифестира со различни дегенеративни-дистрофични или воспалителни манифестации во погодениот зглоб. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува реактивен артритис. Најчесто болеста влијае на зглобовите на колкот, лактот и коленото. Вреди да се напомене дека патологијата може да почне да напредува и кај децата и кај возрасните. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .