Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиски артритис: симптоми и третман

Алергиски артритис - главните симптоми се:

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

Оваа болест ги зафаќа луѓето од средна возраст и од двата пола, но често се среќаваат кај жени. Често, болеста напредува кај деца, поради неформиран имунолошки систем. Причините за појавата се нарушувања на имунитетот, што резултира со поединечен имунитет и чувствителност кон одредени видови на храна, лекови, животинска коса, полен, итн. Инфективно-алергискиот тип се манифестира поради развојот на заразен процес во назофаринксот.

Кај децата и возрасните, алергискиот артритис се изразува со инстант отекување на зглобовите, почеток на болка при движење на екстремитетите, појава на алергиски осип и пруритус. Со инфективно-алергиски тип, постојат речиси слични знаци, на кои можете да додадете вкочанетост, зголемена брзина на срцето и тешкотии при дишењето.

Дијагнозата на двата нарушувања е комплексна и се состои од детален преглед на пациентот, откривање на причините за развој на болеста, испитување на пациентот, лабораториски тестови на крвни тестови и инструментален преглед - ултразвук. Третманот се состои од ограничен контакт со алергенот, земање лекови кои го намалуваат интензитетот на симптомите, обложени со масти со аналгетски ефект.

Етиологија

Појавата на алергиски артритис е директно поврзана со зголемената подложност на телото на странски протеини, како и сите производи со нивната содржина. Ова значи дека може да се изрази во било кој тип на алергија или да биде дел од серумска болест, во која се случува сличен имунолошки одговор со воведување на серуми. Алергиски артритис може да се појави ако поединецот е алергичен на:

 • прехранбен производ;
 • лекови;
 • долу и пердуви;
 • животинска коса;
 • разни мириси;
 • прашина и полен;
 • козметика или хемикалии за домаќинство.

Ако алергерите постојано влегуваат во телото, тогаш произведува антитела кон нив, кои можат да се соберат во различни ткива. Кога таквите супстанции се акумулираат на зглобовите, започнува развојот на воспалителниот процес. Често болеста се дијагностицира кај деца, бидејќи тие се многу поподложни на алергии, поради неформиран имунитет. Со еден хит на патогенот, болеста нема да биде изразена.

Алергени

Фактори на прогресија на инфективен алергиски артритис се разни инфекции предизвикани од патолошки микроорганизми кои се движат со протокот на крв во зглобовите. Екстремно ретка инфекција се јавува после медицинска операција. Децата често се дијагностицираат со таква болест предизвикана од гонококна инфекција, која се пренесува на бебето од мајката. Покрај тоа, постојат неколку групи кои претставуваат зголемен ризик за развој на таква болест:

 • оние кои биле инјектирани или биле подложени на операција на зглобовите;
 • луѓе кои имаат симптоми на хроничен артритис, онкологија, дијабетес , гонореја или ХИВ ;
 • лица со неконвенционални сексуални преференци, како и прекумерно пиење и никотин.

Симптоми

Алергискиот артритис исто така се изразува како синовитис . Болеста може да се развие веднаш откако патогенот влегува во човечкото тело, но често изразувањето на симптомите се јавува неколку дена по пенетрацијата. Значи, знаци на овој тип на болест се:

 • општа слабост на телото и слабост;
 • зголемена брзина на срцето;
 • зголемено кинење;
 • зголемување на телесната температура;
 • појава на мал осип на црвеникава боја, што предизвикува чувство на чешање и горење;
 • зголемување на големината на регионалните лимфни јазли, во зависност од локацијата на болеста;
 • воспаление на големи зглобови, нивно оток и болка при движење.

Алергискиот артритис кај децата се манифестира со такви симптоми како што се:

 • напади на гадење, кои често завршуваат со повраќање;
 • дијареа;
 • срцеви палпитации;
 • бронхоспазам ;
 • треска
 • оток на зафатените зглобови;
 • интензивна болка при движење и по долг одмор.

Манифестациите на инфективно-алергиски артритис често потсетуваат на знаци на обичен артритис , кои не се поврзани со инфекции или алергии. Симптоми на болеста се:

 • болка и отекување на кожата во зафатениот зглоб;
 • кожата црвена боја;
 • зголемување на температурата околу погодената област;
 • респираторна инсуфициенција ;
 • брз пулс;
 • тешкотија на подвижност и вкочанетост на зглобовите.
Манифестација на алергиски артритис

Покрај горенаведените симптоми, инфективно-алергискиот артритис кај децата се изразува со следниве симптоми:

 • намалување или целосно губење на апетитот;
 • постојана нервоза и каприциозност;
 • хрчање;
 • кога врши дневни задолженија, тој се обидува да ги искористи горните екстремитети што е можно помалку;
 • постојани поплаки за болка во рацете и нозете.

Од моментот на првите симптоми за комплетно закрепнување, трае околу еден месец. Колку побрзо започнува третманот, толку е поголема веројатноста за целосно опоравување.

Дијагностика

Дијагностичките мерки за алергиски артритис вклучуваат детална студија за животната историја на пациентот, детална студија за присуство на алергии, за кои лицето знае, проценка на присуството и степен на симптоми. Покрај тоа, лекарот мора да спроведе инспекција за присуство на лезии, оток и црвенило на кожата на местото на зафатениот зглоб. Исто така важни се лабораториските анализи на крвта. Кога алергиите ја зголемуваат концентрацијата на еозинофилите и забрзаниот ESR. Оштетување на зглобот може да се открие за време на ултразвук. Ако дијагнозата не е одобрена по ова, потребна е биопсија. За инфективен и алергиски артритис, исто така, се вршат горенаведените процедури.

Третман

Елиминацијата на алергискиот артритис кај пациент, без оглед на возраста, е сложена и се состои од:

 • целосна заштита на лице од изложеност на алерген;
 • рецепт на антихистамински лекови. Со нивното неактивност се потребни внесување на хормони;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови - за ублажување на интензивна болка;
 • обезбедувајќи комплетен одмор на погодените зглобови.

Често, по почетокот на лекувањето, сите симптоми исчезнуваат, па затоа потребата за физиотерапија е исклучително ретка. Прогнозата на болеста во повеќето случаи е поволна. Превенцијата се состои од избегнување во иднина за ингестија на алергиски патоген.

Третманот на инфективно-алергиски полиартритис е користење на вакви средства:

 • воведување на гликокортикоиди директно во зглобовите;
 • антиинфламаторни лекови;
 • инхибиција на развојот на алергиски реакции;
 • антимикробни лекови;
 • антибиотици за не повеќе од десет дена.

Покрај тоа, неопходно е да се обезбеди мир на пациентот и строго придржување кон индивидуалната исхрана е важно. Со цел да се спречи ваков вид на болест, неопходно е целосно и брзо лекување на заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиски артритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни инфекции (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Ентеропатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Ентеропатија е колективен концепт кој подразбира развој на хроничен патолошки процес на не-воспалителна генеза. Како по правило, развојот на таквата болест кај возрасните или кај децата се должи на повреда или комплетен недостаток на производство на одредени ензими кои се вклучени во апсорпцијата и преработката на хранливи материи.

...
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 7 од 20)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .