Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хламидијален артритис: симптоми и третман

Хламидијален артритис - главните симптоми се:

Хламидијалниот артритис е патолошка состојба на автоимун тип кој напредува како резултат на хламидија која влегува во човечкото тело. Главниот пат на пренесување на патогенот е сексуален (од инфициран партнер до здрав). На болеста се дијагностицира главно кај претставниците на двата пола, кои се во сексуално активна возраст - од 20 до 45 години.

Симптомите на хламидијален артритис се поизразени кај мажите. Кај жените, клиничката слика е ретка. Почесто, тие дејствуваат како асимптоматски носител. Патолошката дијагностика се изведува со лабораториски и инструментални техники. Третманот е пропишан земајќи ги предвид многу индикатори - фазата на патолошкиот процес, интензитетот на симптомите, областа на оштетување, општата состојба на пациентот и така натаму. Лекарот го опишува планот за лекување за секој пациент строго поединечно.

Не се препорачува лекување на болеста со помош на народните терапии, бидејќи ова може само да ја влоши клиничката слика и да предизвика прогресија на реактивен артритис . Во некои случаи, традиционалната медицина може да се препише како адјувантна терапија, но само истовремено со методите на традиционалната медицина.

Причини

Главната причина за манифестација на симптоми на хламидијален артритис кај едно лице е пенетрацијата на инфективните агенси - кламидија во телото на пациентот. Ова се случува за време на сексуален контакт помеѓу здраво лице и заразено лице. Исто така вреди да се напомене дека не се само овие микроорганизми кои можат да предизвикаат развој на патологија. Како предизвикувач на хламидијален артритис се:

Оваа болест често се нарекува "стерилна" лезија на артикуларната артикулација. Воспалителниот процес не продира во зглобната шуплина, но истовремено ги зафаќа структурите на 'рскавицата, синовијалната мембрана, артикуларната капсула и меките ткива кои се локализирани околу него. Патогенот на патологијата предизвикува автоимуна лезија на анатомските структури на артикуларната артикулација.

Хламидија под микроскоп

Симптоматски комплекс

Артритис од овој тип напредува 30-45 дена откако кламидија продира во човечкото тело. Вреди да се напомене дека кламидија првенствено влијае на визуелниот апарат и уринарниот систем и само тогаш предизвикува воспаление во мускулно-скелетниот систем (ако целосната болест не била третирана во првите две фази). Најчесто, болеста влијае на зглобот на зглобовите, колена и мали зглобови на ногата. Ако не ја третирате патологијата, тогаш наскоро процесот ќе вклучи и други анатомски структури - 'рбетниот столб, рацете, темпоромандибуларниот зглоб и така натаму.

Типични симптоми на мускулно-скелетниот систем кај хламидијален артритис:

 • воспаление во погодената област. Ткивата над артрикуларната артикулација отече, станува хиперемична и постои локално зголемување на температурата;
 • зглобовите се асиметрично погодени;
 • болка во воспалителниот процес. Во исто време, тие дури се појавуваат во состојба на целосен одмор и за време на остварувањето на активните движења се засилени;
 • ексудат (излив) се појавува во артикуларната празнина;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • хипертермија ;
 • слабост;
 • зголемен замор.

Воспалителниот процес често влијае на еден или два зглобови, но оштетувањето на три или повеќе зглобни зглобови не е исклучено (тоа е поретко во медицинската пракса).

Дијагностика

Веднаш штом ќе се појават првите симптоми на инфекција со кламидија, неопходно е веднаш да се контактира со квалификуван лекар за да се дијагностицира и да се направи точната дијагноза. Колку побрзо се третира, толку поефикасно ќе биде, а прогнозата на болеста е поповолна. На првиот прием, лекарот собира историја на болест, го одредува времето на првите симптоми, дали имало незаштитен секс и други важни поени. Дијагнозата се потврдува врз основа на податоците добиени од инструментална и лабораториска дијагностика.

Лабораториски дијагностички методи:

 • клинички тест за крв;
 • клиничка анализа на урина;
 • крвна биохемија;
 • земање за проучување на синовијалната течност од воспалениот зглоб;
 • земање вагинална лигавица и размаска од уретрата за да се потврди или одбие присуството на кламидија;
 • ПЦР метод.

Инструменталната дијагностика вклучува радиографија, компјутеризирана томографија и артроскопија. Артроскопијата е една од најинформативните техники, бидејќи со помош на специјална ендоскопска опрема е можно да се испита заедничката празнина и да се идентификуваат какви било промени во него. Покрај тоа, за време на манипулацијата, лекарот ќе може да го земе ткивото за понатамошна лабораториска студија.

Третман

Лекарот може да го спроведе третманот на болеста како во амбулантски така и во амбулантски услови. Како по правило, ако се манифестираат симптомите на хламидијален артритис, кај пациентот се вклучени неколку лекари - ревматолог, гинеколог, офталмолог и уролог. Покрај тоа, многу е важно да се спроведе лекувањето на кламидија и вториот сексуален партнер, дури и ако тој нема симптоми на болеста.

Со прогресијата на артритисот на хламидијална природа, докторите се прибегнуваат кон методи на конзервативна терапија. Особено, пропишани лекови и физиотерапија. Стандардниот курс се состои од:

 • антибактериски лекови. Во третманот на хламидијален артритис им се дава посебно место, бидејќи со помош на овие лекови патогенот е уништен;
 • стероидни хормони. Тие се пропишани ако симптомите на болеста се многу изразени, особено синдромот на болка;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови. Текот на третманот е дополнет со нив за да се елиминира воспалителниот процес;
 • лекови пропишани за автоимуни лезии - плакенил, метотрексат, сулфасалазин и други;
 • физиотерапија и физиотерапија.

Со навремен третман, прогнозата е поволна. Ако терапијата не се спроведе, тогаш болеста ќе стане хронична и ќе се манифестира во периоди на егзацербација и ремисија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артритис од кламидија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пурпурентен артритис (појавување симптоми: 6 од 10)

Глутавиот артритис е болест од акутна природа, во која влијае на одредени зглобови во човечкото тело. Развојот на болеста предизвикува пиогени бактерии. Инфекцијата може да продира во артикуларната празнина на различни начини, но најчесто тоа се должи на трауматизирано оштетување на кожата. Во повеќето клинички случаи, патогените бактерии "ги напаѓаат" зглобовите, кои се најмногу подложни на стрес.

...
Синузитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 4 од 10)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Не-Хочкинов лимфом (појавување симптоми: 4 од 10)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof болест) (појавување симптоми: 4 од 10)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .