Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кениг болест: симптоми и третман

Коениг болест - главните симптоми:

 • Деградација на перформансите
 • Ниво на тешкотија одење
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Непријатност при одење

Коениг болест е смрт на ограничена површина на коските. Второто име на патологијата е дисекција на остеохондритот. Ваквото нарушување често се дијагностицира во зглобовите на коленото и лактот, поретко во зглобовите на зглобовите и колкот. Поради прогресивната некроза, погодената област се дели од површината на 'рскавицата, формирајќи лумен. Оваа болест често влијае на мажите, на возраст од петнаесет до триесет години. Вклучување на случаи може да предизвика инвалидност на лицето. Кај жените оваа болест е многу поретка.

Причините за ова нарушување може да послужат и надворешни и внатрешни фактори. Болеста е бавна. Во почетните фази, лицето чувствува мала периодична болка во коленото, но како што болеста напредува, болката станува постојана, се зголемува со одење, но исчезнува целосно во мирување. Дијагнозата на нарушувањето се врши со помош на хардверскиот преглед на пациентот - Х-зраци, КТ и МРИ. За лекување на болеста може да се направи само хируршки - отстранување на погодената област на 'рскавица. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10), Коениг болест има свој код - М 93.2.

Етиологија

Факторите на развој на некроза на коленото не се целосно разбрани. Познато е дека таквата состојба произлегува поради нарушување на нормалната циркулација на крв во областа на одвојувањето на 'рскавицата. Ова може да се должи на следниве предиспонирачки фактори:

 • блокада на крвниот сад на артикуларна артикулација - често тоа се случува поради минатите болести кои се придружени со промени во крвниот притисок;
 • редовни повреди или дислокација на колената. Овие процеси предизвикуваат воспаление, што предизвикува оток на меките ткива. Вознемиреност води кон стеснување на луменот на крвните садови, кои со долго стеснување може да умрат;
 • наследна предиспозиција - во медицината постојат неколку спорови во врска со припаѓањето на оваа причина за формирање на дисектен остеохондротис;
 • болести на ендокриниот систем;
 • нарушување на формирањето на коскеното ткиво и 'рскавицата за време на растот на децата;
 • нездраво животен стил - злоупотреба на алкохол и тутун;
 • претерано висока телесна тежина;
 • лоша исхрана - недостаток на одредени хранливи материи во телото, кои лицето ги добива од производите;
 • штетни работни услови - работа со хемикалии или зрачење може да има штетен ефект врз зглобовите и 'рскавицата. Покрај тоа, ризичната група се состои од луѓе кои се принудени да стојат на нозе цели денови;
 • инфективни процеси, кои често даваат компликации на коскеното ткиво;
 • професионален спорт.

Но, ова се само претпоставки базирани на присуство на слични проблеми кај регистрирани пациенти со оваа болест. Кај децата, причината за болеста може да биде прекумерна активност.

Видови

Во зависност од тоа што покажува Х-зракот, постојат четири фази од оваа болест:

 • не се почитуваат иницијални карактеристични знаци на рентгенограмот. Патолошкиот процес почнува да се формира - ткивата на `рскавицата на колената омекнуваат;
 • Средни - мали пломби видливи во сликите, одвоени од зглобот. Во тоа време постои значајно омекнување и издолжување на зглобниот зглоб;
 • умерено тешка - делумно одвојување на погоденото ткиво на `рскавицата е јасно видливо на рендгенскиот зглоб. Ова се должи на нејзиното топење и олабавување;
 • тешка - комплетна сепарација на некротичната 'рскавица на колен зглоб.
Фази на болеста König

Според степенот на симптоми и возрасна група на пациенти, постојат неколку форми на Коениг-ова болест:

 • расадник - се разликува со експресија на карактеристични карактеристики во мала мера. Болеста има позитивен исход со навремен третман. Детската форма се карактеризира со тоа што често се забележува билатерален развој на болеста, како и чести случаи на спонтано закрепнување;
 • малолетничка - исто како и претходната форма може да се елиминира без проблеми со помош на терапија со лекови. Ова се должи на фактот дека ткивата на коленото не се целосно формирани, што овозможува да се влијае на нив со лекови;
 • возрасна форма - симптомите на ова нарушување се изразени во зависност од нејзината фаза. Колку повеќе болеста напредува, толку повеќе се манифестира болката. Третманот е само хируршки, бидејќи земањето на лекови не го дава очекуваниот ефект.

Симптоми

Главниот симптом на Коениг-овата болест е болката, која е локализирана на предната или предната внатрешна површина на колената. Со ширењето на ткивна некроза, постои зголемување на болката и други симптоми:

 • непријатност во областа на повреденото колено при одење;
 • оток на зглобовите - погодената област се изговара и е видлива со голо око;
 • ограничувајќи ја подвижноста на екстремитетот - се вели за почетокот на процесот на некротизиране и поделбата на 'рскавицата од коската;
 • значително намалување на перформансите - поради целосната неподвижност на зглобот. Едно лице е доста тешко да се оди и да издржи помал физички напор.

И покрај игнорирањето на горенаведените знаци на дисекција на остеохондритот, едно лице се пренесува во медицинска установа на носила, бидејќи целосно ја губи способноста за движење самостојно. Раниот третман во почетните фази на манифестацијата на симптомите овозможува да се спаси пациентот од сериозни последици, особено артроза .

Дијагностика

Дијагнозата на Коениг-овата болест е комплицирана од фактот дека ова нарушување има многу слични симптоми со други болести, на пример, синовитис или прекин на менискусот. Студијата за историјата на пациентот нема дијагностичка вредност, бидејќи списокот на поплаки не секогаш му дозволува на специјалистот да разбере која одредена болест е неопходна за да се пропише третман. Поради оваа причина, предноста се дава на хардверските испитувања на пациентот, кои вклучуваат:

 • Х-зраци - постапката е информативна само во подоцнежните фази на болеста;
 • КТ скен овозможува да се дијагностицира оваа болест во умерена до умерена фаза;
 • МНР на зглобот, во зависност од локацијата на воспаление - информативна техника која овозможува да се идентификува дисектен остеохондротис на почетокот на неговиот развој;
 • Артроскопија е најсигурен начин за дијагностицирање. Ви овозможува да извршите не само проценка на површината на зглобот, туку исто така овозможува истовремено да извршите терапевтски мерки.

По добивањето на сите резултати од испитувањето на пациентот, специјалист пропишува индивидуални методи за третман на Коениг-овата болест.

Терапија

Терапијата за оваа болест на колената е комплексна и се состои од:

 • лекови на рецепт;
 • хируршка интервенција;
 • физиотерапија;
 • текот на терапијата за вежбање.

Лекот третман е ефикасен само во детството или во адолесценцијата. Често пропишани да примаат антинестероидни антиинфламаторни лекови, како и лекови и витамински комплекси, чија цел е подобрување на циркулацијата на крвта. Кај возрасни пациенти, ваквата терапија обично не го носи очекуваниот резултат.

Хирургијата се изведува во раните фази на болеста. Во такви случаи, операцијата е насочена кон елиминација на мртвото ткиво. Во подоцнежните фази на текот на болеста се врши комплетно отстранување на оштетениот фрагмент на зглобот од зглобот. Во моментов, се вршат неколку видови операции:

 • фиксирање на погодената површина на 'рскавицата директно на коската;
 • отстранување на фрагмент од 'рскавица и нејзина последователна протетика;
 • дупчење на некротичната површина пар мали дупки кои ќе го поддржат растот на нови садови.

Терапијата за физиотерапија и терапија за вежбање е пропишана само од лекар врз основа на проценката на состојбата на артикуларната артикулација.

Превенција

Оваа заедничка болест може да се избегне ако следите неколку едноставни правила, вклучувајќи:

 • избегнување на тешки товари на долните екстремитети;
 • одржување на здрав начин на живот;
 • урамнотежена исхрана, збогатена со витамини и хранливи материи.

Ако ги почувствувате првите симптоми на Коениг-овата болест, веднаш треба да побарате помош од специјалисти. Колку побрзо започнува третманот, толку е поповолна прогнозата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест на Кениг и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопедски траума хирург , ревматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периартритис (појавување симптоми: 3 од 6)

Периартритис е болест во која се нарушени периартикуларните ткива. Ако за време на артритисот самиот зглоб станува воспален, тогаш во овој случај воспалителните процеси ја опфаќаат заедничката капсула или тетивите, лигаментите, синовилните кеси, мускулното ткиво на местото на прицврстување на зглобот кон коската. Таквата болест може да влијае на сите видови на меѓусезиски врски кои се присутни во мускулно-скелетниот систем на телото.

...
Ревматоидна артроза (појавување симптоми: 3 од 6)

Ревматоидна артроза е автоимуна лезија на зглобните зглобови, како што напредува, се јавува нивниот деформитет и уништување. Дегенеративните процеси можат да влијаат врз 'рскавицата, коската, па дури и мекото ткиво, што е неповратен феномен и води кон тешки деформитети. Со силно уништување на ткивата, се формира остеоартроза, која се карактеризира со нарушени моторни функции.

...
Артритис (појавување симптоми: 2 од 6)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 2 од 6)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 6)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .