Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бејкер-циста: симптоми и третман

Цистата на Бејкер се главните симптоми:

 • Болка во коленото
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Нарушување на хаосот
 • Зголемена температура во погодената област
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Оток на коленото
 • Густа формација во поплитеалната област
 • Намалена чувствителност на ногата
 • Намалена Shin Sensitivity

Бејкерската циста е патолошка форма на течност во областа на поплитеалната јама која се јавува како резултат на одливот на синовијалната течност. Други имиња за патологија се бурзитис на поплитеалната фоса или хернија. Големината на таквата неоплазма во поплитеалниот регион може да биде толку мала што може да достигне неколку сантиметри во дијаметар. И колку е поголема големината на образованието, толку е очигледно лицето се соочува со симптоми.

Најчесто се јавува Бејкер циста на коленото кај деца на возраст под 7 години, како и кај возрасни - по 40 години. Во 50% од случаите, болеста се јавува кај постарите лица, што е поврзано со физиолошките процеси на уништување на нивните зглобови. Патологии кои често ги придружуваат цистите на коленото на Бејкер се остеоартритисот и артритисот својствени за постарите лица.

Имајте на ум дека цистата на Бејкер е локализирана, обично во областа под коленото зглоб на еден екстремитет. Но, ретко се појавува и бурзитис поплитеална фоса на две нозе.

Причини

Така се случува дека цистата на Бејкер под коленото се појавува без очигледна причина. Веќе е кажано погоре дека ова може да се случи кај постарите луѓе, чии зглобови се влошиле во текот на годините. Покрај тоа, луѓето со прекумерна тежина чии зглобови се соочуваат со прекумерен притисок се подложни на болеста. Во повеќето случаи, цистите на Бејкер имаат воспалителни или трауматски причини.

Особено, меѓу болестите кои можат да предизвикаат развој на патолошка неоплазма, може да постојат следниве услови:

Ако зборуваме за трауматски причини кои можат да предизвикаат формирање на бејкерска циста, ова се повреди на менискусите и повредите на коленото, што резултира од пад, спортска повреда и др. Во зависност од причината за патологијата, третманот со циста од Бејкер е исто така пропишан. Затоа, многу е важно да се провери и да се утврди што го предизвика својот раст.

Бејкер-циста

Симптоми

Како изглед, цистите на Бејкер се густи, но еластични, се карактеризираат со еластичност. Затоа, тие се лесни за откривање, особено ако се наоѓаат на коленото, бидејќи цистите може да се видат со голо око, дури и ако се мали. Ако цистерната на Бекер е лоцирана во поплитеалната јама и има мали димензии, едно лице можеби не е запознаено со присуството на оваа патологија за долго време, бидејќи нејзините симптоми ќе бидат неискористени.

Ако цистерната на Бекер во поплитеалната област почнува да се зголемува во големината, тогаш не е само визуелно видлива, туку може да почувствувате присуство на печат.

Симптомите предизвикани од патологијата зависат од големината на формацијата. Малата големина на цистерната на Бекер не ги предизвикува, но веднаш штом формацијата почнува да расте, ткивата околу зглобот се стегаат, што доведува до формирање на едем во поплитеалната област и предизвикува болни чувства кај лицето.

Во иднина, напредокот на симптомите - болката станува поизразена, а едемот се протега не само на подрачјето во кое се наоѓа цистата на Бекер, туку и на целиот коленски зглоб.

Како последица на тоа, развиваат и други симптоми на цистата на Бекер:

 • локална температура се зголемува;
 • ограничена мобилност;
 • црвенило;
 • нарушување на одењето;
 • намалена чувствителност на долниот дел на ногата и ногата поради стегање со формирање на нервни влакна.

Понекогаш цистите на Бекер со текот на времето поминуваат независно, а понекогаш остануваат непроменети долго време, влошување на квалитетот на човечкиот живот. Во некои случаи, цисти на Бекер води кон развој на компликации. Затоа, ако цистата Бејкер се најде кај дете или возрасен, третманот треба да биде навремен. Особено, поради стегање на крвните садови, се јавува снабдување со крв на погодените екстремитети, што на крајот го предизвикува развојот на проширени вени и тромбофлебитис .

Покрај тоа, цистите на Бекер се страшни и фактот што тие можат да се скршат. Ако постои раскинување на цистата на Бекер, течноста која се содржи во празнината на формацијата се одводнува во долниот дел на ногата, и иако е стерилна и не предизвикува бактериски воспалителен процес, се формира серозно воспаление со тешки симптоми. На пример, луѓето кои имале рак на циста од Бекер имаат силна болка, отекување на долниот дел од ногата со црвенило на кожата и појава на неподносливо чешање, локална и општа хипертермија. Воспалителниот процес може да трае неколку недели, предизвикувајќи големи страдања кај некоја личност.

Дијагностика

Дијагностицирање на "бурзитис на поплитеалната фоса" е лесно - таквата цицачка Бејкер е видлива со голо око и може лесно да се палпира. За да се потврди дијагнозата, лекарот пропишува ултразвук за пациентот. Понекогаш оваа болест бара подетална дијагноза за да се разликува од другите патологии, вклучувајќи ги и туморите. За оваа цел, може да се прикаже пресметувачка и магнетна резонанца.

Карактеристики на третманот

Ако цистата на Бекер е мала и не предизвикува непријатности кај некоја личност, се препорачува да се набљудува. Но, во оние случаи каде што се манифестираат симптомите на болеста, и цистата на Бејкер под коленото го спречува нормалното живеење на лицето, покажува нејзината пункција. Оваа постапка е минимално инвазивна и се состои од цицање на течната содржина на формацијата со употреба на специјална игла. Во исто време, анти-воспалителен лек, на пример, хидрокортизон, се вбризгува во празнината на цистата на Бекер.

За жал, ваквиот третман на цистата на Бејкер не е секогаш успешен - во половина од случаите течноста повторно се регрутира, а лицето повторно има поплителна фоса. Затоа, со рецидив на текот на болеста, операцијата е индицирана. Оваа интервенција се изведува и со минимално нарушување на кожата - низ мала засек, артроскопот се вметнува во поплитеалната фоса, преку која се исцеди цистата од коленото на коленото, по што се отстранува неговата капсула.

По хируршката екстракција на цистата на Бејкер заедно со капсулата, на лицето му е потребна рехабилитација, која се состои од физикална терапија, масажа, употреба на антиинфламаторни и аналгетски лекови.

Третманот е конзервативен за патологија како што е бурзитисот на поплитеалната област, е неефикасен, бидејќи има само симптоматско значење. Со помош на масти и гелови, можно е да се олесни болката и едемот за некое време, но бидејќи цистата на Бејкер и понатаму останува, симптомите се враќаат по некое време (обично, кога некој ќе престане да користи мази).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кист Бејкер и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синовитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Болка со болка (појавување на симптоми: 3 од 9)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Тендовагинитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Тендовагинитис - болест на воспалителна природа, која ги зафаќа тетивните ткива, како и мембраните што го покриваат (во медицината тие се нарекуваат обвивка од тетива). Оваа болест се разликува од тендинитис затоа што воспалителниот процес се јавува исклучиво во оние анатомски места каде што тетива е покриена со специфична обвивка - зглобот на зглобовите, подлогата, ногата, раката и зглобниот зглоб.

...
Ергин сарком (појавување на симптоми: 3 од 9)

Сарком на Еинг е рак кој влијае на коските на скелетот. Во повеќето случаи, туморот се развива во долните делови на тубуларните коски, карличните коски и 'рбетот. Поретко, може да се формира на ребрата, рамената, клучната коска.

...
Остеоартритис на глуждот (појавување симптоми: 3 од 9)

Остеоартритис на зглобот на зглобовите е патолошка состојба која се карактеризира со повреда на артикуларна артикулација со последователно нарушување на неговото функционирање. Повозрасните луѓе претежно страдаат од болеста, но оние кои страдаат од прекумерна тежина може да се разболат со оваа патологија дури и на млада возраст. Оваа болест влијае не само на зглобовите, туку и на околните ткива - лигаментите, 'рскавицата, коските, па затоа болеста предизвикува сериозни непријатности за лицето, бидејќи тој не само што доживува болка, туку има и нарушувања во одеа поради деформација на глуждот - во овој случај зборуваат за деформирање на остеоартритис на глуждот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .