Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис на зглобот на глуждот: Симптоми и третман

Остеоартритис на зглобот на зглобовите - главните симптоми:

 • Пореметување во спиењето
 • Болка во глуждот
 • Заеднички деформитет
 • Зголемена температура во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Заедничка вкочанетост наутро
 • Зголемен замор на нозете
 • Заедничка чувствителност на промена на времето
 • Црвенило на кожата над зафатениот зглоб
 • Ограничување на подвижноста на зглобот на глуждот
 • Заеднички непријатност по одење во потпетици

Остеоартрит на зглобот на зглобовите е дистрофично дегенеративно патолошко нарушување кое се карактеризира со постепено уништување на 'рскавицата, зглобовите и соседните коскени структури, како и лигаментите, па дури и мускулите, што доведува до оштетена мобилност, па дури и попреченост на пациентот. Причината за развојот на таквата патологија може да биде трауматска повреда, која развива посттрауматска артроза на зглобот на зглобовите, метаболичко нарушување во телото или некои воспалителни болести.

Дијагнозата на патологија се утврдува земајќи ги предвид поплаките на пациентот, како и врз основа на резултатите од радиографскиот преглед и ултразвукот. Неопходно е да се третира болеста главно конзервативно и само во тешки (занемарени) случаи е индицирана хируршка интервенција.

Болеста има хроничен бран-курс во кој периодите на егзацербација се наизменично со периоди на смиреност, но прогресијата на патологијата продолжува дури и во отсуство на симптоми, па затоа глуждот е целосно уништен со текот на времето ако не се изврши третман. Постарите луѓе најчесто страдаат од остеоартритис поради природните метаболни нарушувања во телото, но постојат и други причини за развој на артроза .

Причини

Во медицинската пракса, постојат два типа на артроза: примарна и секундарна. Примарната се развива како независна патологија, без очигледна причина. Вториот е последица на какви било негативни ефекти, како што се трауматски повреди.

Главните причини за болеста може да бидат како што следува:

 • дијабетес мелитус ;
 • тироидна жлезда;
 • прекумерна тежина;
 • постојана микротраума што може да се појави кај луѓето кои се вклучени во спортот или редовно да шетаат во високи потпетици;
 • ревматски заболувања;
 • трауматски повреди во оваа област (фрактура, дислокација);
 • воспалителни процеси поради болести како што се гихт , артритис ;
 • наследни нарушувања на метаболичките процеси, што води до чистење на ткивата.
Остеоартритис на зглобот на глуждот

Понекогаш болеста се јавува кај деца, а причините за тоа може да бидат:

 • ткивна дисплазија;
 • конгенитални аномалии;
 • тиротоксикоза ;
 • повреди;
 • артикуларни инфламаторни заболувања.

Степени и симптоми

Артрозата на глуждот има три степени, се разбира, кои предизвикуваат симптоми на болеста. Важно е да се запамети дека болеста постепено се развива, затоа нарушувањата во зглобот прво ќе бидат незначителни, а потоа се повеќе и повеќе изразени. Во исто време, промените што се појавија се веќе непоправливи, а третманот на патологијата во една или друга фаза ќе се состои само во спречување на прогресијата на болеста.

Со првиот степен на болеста, ткивото станува потенка, а тоа не се случува на целата површина, но во одредени делови - се формираат специфични острови.

Првиот степен на болеста се карактеризира со следниве симптоми:

 • прекумерна замор со продолжено оптоварување на нозете;
 • непријатност во зглобот по потпетици;
 • мала болка, исчезнува во мирување.

Со радиографски или ултразвучен преглед, не се пронајдени патолошки промени во зглобот, затоа, во оваа фаза, лекарите не можат да се дијагностицираат.

Во првата фаза на болеста, може да се третира дома со народни лекови - прво, да престане да носат потпетици, да ја изгубат тежината (ако е потребно), да преземат терапија за вежбање и да користат некои популарни методи, кои ќе бидат разгледани подолу.

Со вториот степен на патолошки процес во оние области каде ткаенината се разредува, товарот паѓа на основната коска. Поради ова, расте, формирајќи остеофити, кои ги повредуваат спротивните или блиските здрави области на ткивото на 'рскавицата. Симптомите на вториот степен на артроза се веќе поочигледни:

 • болка со помал стрес, кој не поминува веднаш по неговото завршување;
 • појавата на ноќна болка, која го нарушува квалитетот на спиењето;
 • ограничување на мобилноста на зглобот во утринските часови (потребно е извесно време да се работи);
 • заеднички одговор на времето.

Кога третиот степен развива деформација на артроза на глуждот. Во овој период, ткивата на целиот зглоб стануваат послаби, како и коскените структури, мускулите на едната страна се надминуваат, а од друга, напротив, тие грч, обидувајќи се да го задржат зглобот во правилна положба. Симптомите на третиот степен на таква патологија како деформирачка артроза на зглобот на зглобовите се поврзани со целосно нарушување на неговата мобилност и силни болни сензации:

 • тешка болка која не застанува дури и во мирување;
 • во утринските часови, заедничкиот бара долг развој, дури и за да се направат минимални движења;
 • чувство на криза;
 • потребата да се употребуваат лекови против болки за олеснување на болката;
 • ограничување или дури и целосно нарушување на мобилноста во погодената област.

Таквите патологии како трауматска артроза на зглобот на зглобовите се својствени за некои други симптоми:

 • оток и црвенило во погодената област;
 • локална пораст на температурата;
 • криза или крепитација.
Симптоми на артроза на глуждот

Дијагноза и третман

Клучна улога во дијагностицирањето на болеста е доделена на радиографски истражувања. Сепак, важно е лекарот да ги слуша жалбите на пациентот, што може да му дозволи да направи дијагноза во рана фаза, кога радиографските промени не се видливи. Во тешки случаи, пациентот се упатува на КТ скен на глуждот или МРИ.

Третманот на артроза на зглобот на зглобот зависи од фазата на болеста. Во почетната фаза, сосема е доволно да се промени начинот на живот и точниот мотор. Тоа е корисно во оваа фаза на масажа и терапија за вежбање, со што ќе се подобри протокот на крв. Ако зборуваме за третман на народни лекови кои можат да се користат дома, тогаш тоа ви овозможува да ја намалите болката и да го ослободите воспалителниот процес. Таквите народни лекови кои секој човек може да ги користи дома се:

 • триење на маслиново масло во погодената област наутро;
 • употребата на лисја од лисици во форма на приврзаност на болки во зглобовите преку ноќ;
 • подготовка на маст маст и триење во погодената област два пати на ден;
 • земајќи ја мумијата внатре во форма на таблети и триење во зафатениот зглоб.

Постојат и други популарни методи на лекување, но важно е да се запамети дека тие не се лек за болеста и дека само нивното комбинирано користење со терапијата со лекови, исхрана, терапија за вежбање и вистинскиот начин на живот ќе ја спречат прогресијата на уништувањето.

Ако зборуваме за третман на остеоартритис на зглобните зглобни лекови, се состои во употреба на антиинфламаторни и лекови против болки, како што се Диклофенак, Нимесил и други. Покрај тоа, на пациентите се пропишани хондропротектори кои го штитат зглобовите за долго време (најмалку шест месеци).

За да се подобри исхраната на погодениот зглоб, се индицира земање на васкуларни лекови како никотинска киселина или Трентал. Терапијата со хијалуронска киселина се смета за ефикасна и во некои случаи е потребна единствена администрација на хормони.

Исто така, потребно е во комплексот да се третира болеста со физиотерапевтски методи. Се прикажани посебни вежби за артритис на зглобот на зглобовите, кои во секој конкретен случај ги избира физиотерапевт. Многу е важно што гимнастиката во случај на артроза на зглобот на зглобовите не предизвикува болка кај пациентот, но во исто време, лицето треба да доживее непријатност, бидејќи во спротивно постапката ќе биде неефикасна.

Меѓу другите физиотерапевтски методи се прикажани:

 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија;
 • фонофореза;
 • термички постапки и некои други видови на изложеност.

Операцијата за оваа болест е индицирана само во тешки случаи кога зглобот е целосно уништен. Честопати пациентите се подложени на заедничка протеза, која ги враќа своите екстремитети на мобилност, но исто така се користат и други хируршки техники - изборот го прави лекарот, земајќи ја предвид состојбата на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артроза на глуждот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис на зглобот на глуждот (појавување симптоми: 7 од 12)

Остеоартритис на зглобот на зглобовите е патолошка состојба која се карактеризира со повреда на артикуларна артикулација со последователно нарушување на неговото функционирање. Повозрасните луѓе претежно страдаат од болеста, но оние кои страдаат од прекумерна тежина може да се разболат со оваа патологија дури и на млада возраст. Оваа болест влијае не само на зглобовите, туку и на околните ткива - лигаментите, 'рскавицата, коските, па затоа болеста предизвикува сериозни непријатности за лицето, бидејќи тој не само што доживува болка, туку има и нарушувања во одеа поради деформација на глуждот - во овој случај зборуваат за деформирање на остеоартритис на глуждот.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 12)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 12)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Деформирање на остеоартритис (појавување симптоми: 4 од 12)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 12)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .