Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хип Трохантеритис: Симптоми и третман

Трохантеритис на зглобот на колкот - главните симптоми:

 • Треска
 • Болка во зглобот на колкот
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Оток во погодената област
 • Болка при поместување на нозете на страна
 • Надоместување во погодената област

Тропанетот на колкот е воспалителна болест која влијае на лигаментите и мускулите во зглобот на колкот. Во медицинската пракса, оваа патологија се карактеризира и со терминот плунковен бурзитис.

Оваа болест обично се јавува кај жени на возраст од 45 години и постари, кога поради менопаузата се појавуваат хормонални промени во женското тело. Но, болеста може да се развие кај мажи и жени на порано или подоцна, поради внесување на микроорганизми или трајна повреда на оваа област.

Причини

Постојат три форми на плукарен бурзитис:

 • асептичен;
 • септички;
 • туберкулоза.

Асептичната форма е најчестата - во нејзиниот случај воспалителниот процес во лигаментите на зглобот на колкот се развива како резултат на влијанието на различните физички фактори. Особено, причините за оваа форма на болеста може да бидат како што следува:

 • нагло зголемување на телесната тежина (вклучително и за време на бременоста);
 • постојани носечки тегови;
 • трауматски повреди на зглобовите, на пример, кога паѓаат на негова страна;
 • продолжен престој во иста положба (со седентарен начин на живот, со седентарен труд итн.).

Ако зборуваме за септичната форма на болеста, таа се јавува како резултат на активноста на стафилококите во телото. Оваа патологија може да се појави кај луѓе кои страдаат од тешки заразни болести предизвикани од стафилококи, со историја на хронични воспалителни процеси ( тонзилитис , кариесни заби, итн.).

Хеликс Бурситис

Една од најочигледните форми на трохантеритис е туберкулозата. Се јавува кај луѓе кои претрпеле оваа болест во детството или возраста. Дијагнозата на оваа форма е најлесната, бидејќи лекарот може да ги види туберкулозните лезии на рентген, што укажува на лезијата и нејзината природа. Дијагнозата на други форми на трохантеритис е тешка, поради недостаток на изразени клинички промени во анализите и изречени деформитети на рентгенскиот зглоб.

Симптоми

Симптомите на оваа болест се поврзани со неговата форма. Најочигледен - со туберкулозни лезии на лигаментозниот апарат на бутот. Во оваа форма, симптомите ќе бидат како што следува:

 • постепено зголемување на болката во погодениот зглоб на една или двете страни;
 • развој на едем на местото на зафатениот зглоб;
 • сензација на болка при киднапирање на нозете на лицето на страна

Во туберкулозен трохантеритис, често се јавуваат компликации како што се развојот на апсцес и супурација на местото на лезијата. Затоа, понекогаш пациентите бараат хируршки третман на оваа патологија, бидејќи конзервативната терапија и лекувањето со народни лекови немаат никаков ефект.

Симптомите на болеста во асептична форма се помалку изразени. Болно лице може да се жали на болки во зглобовите без ограничување на мобилноста. Ова ви овозможува да го дијагностицирате трохантеритисот на зглобот на колкот од разни артрози , во кој, покрај болката во зглобовите, исто така, е ограничена мобилноста.

Покрај тоа, со асептична форма постојат симптоми кои не се присутни кај артритис, имено:

 • присуство на болни поени;
 • вегевоваскуларни нарушувања во подножјето на ногата со погодениот зглоб.

Што се однесува до септичката форма, таа е најтешка. Пациентот има симптоми како што се покачување на телесната температура на фебрилни индекси, нарушување на подвижноста во зглобот заради негово уништување со стафилококна инфекција. Во оваа форма на болеста, лекувањето на болеста може да биде хируршко (замена на зглобовите), ако лицето е премногу доцна за да побара медицинска помош.

Карактеристики на третманот

Навремената посета на докторот во фазата кога се појавиле симптомите, му овозможува на лицето целосно да се опорави од патологијата. Ако некое лице е премногу доцна за да побара медицинска помош, прогнозата на текот на болеста може да биде неповолна, бидејќи главната компликација на оваа патологија е нарушување на движењето во зглобот поради уништување на коскеното ткиво. Покрај тоа, болката што некое лице доживува во оваа болест, прво со товар, а потоа во мирување, му дава многу проблеми и го влошува квалитетот на животот.

Во асептична форма, ваквиот третман е прикажан:

 • обезбедување на остатокот од повредениот екстремитет (имобилизација);
 • употребата на физиотерапевтски методи како што се електрофореза, терапија со ударни бранови, магнетна терапија, парафински бањи и други;
 • употребата на терапевтска гимнастика;
 • лекови (таблети за болка, како и нестероидни антиинфламаторни лекови).

Во туберкуларна форма на болеста, третманот со анти-туберкулозни лекови е неопходен, и во септичка форма, курс на антибиотска терапија.

Народни лекови може да ја излечат болеста само во комбинација со терапија со лекови. Сепак, третманот со народни лекови само по себе не го произведува посакуваниот ефект - туку само малку ја намалува болката, додека воспалителниот процес во лигаментозниот апарат ќе продолжи да расте, што може да доведе до развој на компликации.

Најчестите методи за третман на народни лекови на рбетниот бурзитис е употребата на разни тинктури за компреси и триење. На пример:

 • триење со алкохолни раствори на погодениот зглоб (календула, камилица и други билки инфилтрирани со алкохол);
 • надворешна и внатрешна употреба на тинктура од цимет (користете со претпазливост, бидејќи тоа е отровна растение).

Понекогаш болеста треба да се третира хируршки - кога главата на коската од тибија е целосно уништена. Тогаш пациентите треба заедничка имплантација, во комбинација со терапија со лекови и физиотерапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трохантеритис на зглобот на колкот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопед и трауматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болка со болка (појавување на симптоми: 3 од 6)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Панаритиум (појавување симптоми: 3 од 6)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Сауком на Јуинг (појавување симптоми: 3 од 6)

Сарком на Еинг е рак кој влијае на коските на скелетот. Во повеќето случаи, туморот се развива во долните делови на тубуларните коски, карличните коски и 'рбетот. Поретко, може да се формира на ребрата, рамената, клучната коска.

...
Ганглионитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...
Артритис (појавување симптоми: 2 од 6)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .