Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тиеце синдром: симптоми и третман

Тиетце синдром - главните симптоми:

  • Болка во градите
  • Ширење на болка до други области
  • Оток во погодените области на ребрата
  • Запечатете ги погодените делови на 'рскавицата

Титсе синдромот е болест на групата на хондропатија, која се карактеризира со асептичен воспалителен процес на 'рскавица во областите II и III, а поретко I - IV ребрата, на точките на нивната поврзаност со градната коска. Болеста ги напаѓа мажите и жените на возраст од 20-40 години, но во некои случаи, патологијата може да се развие за време на адолесценцијата. Како по правило, болеста се карактеризира со болка што се случува одеднаш на позадината на благосостојбата на лицето. Болеста на болеста како што е синдром Тиетзе е локализирана од една страна и може да зрачи на градите и на раката.

Причини

Оваа патологија во медицинската пракса е исто така наречена ренд хондрит и нејзините причини не се целосно разбрани. Постојат неколку теории, од кои некои се потврдени, додека други не се. Тиетцевиот синдром е именуван по научникот кој прв ја опиша болеста. Тој тврдеше дека причините за болеста се во кршење на метаболните процеси во организмот, особено во нарушувањето на метаболизмот на калиум и недостатокот на витамини Ц и Б. Во моментов, оваа теорија не наоѓа објективни докази, па лекарите имаат тенденција кон други неодамнешни оправдувања за причините за болеста.

Постои претпоставка дека луѓето кои страдаат од таква патологија како Тиетцевиот синдром се изложени на физичко влијание за долго време, поради што интегритетот на коските и 'рскавичните структури во ребрата е нарушен со појавата на микротреќи. Како последица на тоа, постои асептично воспаление во местата на формирање на микрокредити, кои потоа се заздравуваат со загадување на ново ткиво на рскавицата и стискање на нервни завршетоци, што ги предизвикува симптомите на болеста. Ова е потврдено со фактот дека Титцевиот синдром често се забележува кај спортисти, луѓе со хронични заболувања, кои страдаат од долготрајно кашлање и кај луѓе со повредени ребра во историјата.

Според друга теорија, причините за болеста лежат во намалување на имунитетот против позадината на разни инфективни болести. Оваа теорија е поддржана од фактот дека луѓето кои биле подложени на хирургија на градите, како и оние кои страдаат од зависност од дрога, честопати страдаат од патологија.

Симптоми

Неисправна 'рскавица кај Тиеце синдром

Тјетцевиот синдром се манифестира со неколку карактеристични симптоми. И покрај тоа што овие симптоми можат да се појават кај други патологии, нивната комбинација му овозможува на лекарот да ја утврди дијагнозата речиси непогрешливо, иако е потребна диференцијална дијагноза со некои болести на внатрешните органи.

Главните симптоми на болеста се следните:

  • оток во погодените области на ребрата;
  • набивање на погодените делови на 'рскавицата;
  • болка од една страна - од благи до тешки;
  • Ирадијација на болка во раката од погодената страна.

Симптомите можат да се урнат и интензивираат, а тоа трае со години, што му дава на луѓето непријатност и го нарушува неговиот квалитет на живот.

Дијагностички карактеристики

Дијагнозата се поставува врз основа на визуелна инспекција, која го означува отокот на спојот на ребрата со градната коска, како и со палпација, во која има изразена локализирана болка. Сепак, и покрај фактот дека е лесно да се направи дијагноза, важно е да се исклучи веројатноста за појава на други заболувања, па затоа пациентите се препишуваат како дијагностички методи како радиографија и КТ.

Во почетната фаза на болеста на рентген не може да се забележат никакви промени - тие се јавуваат само неколку месеци по почетокот на болеста. Во исто време, Х-зраците можат да ја елиминираат веројатноста од појава на тумори, и почетни и метастатски. Компјутеризираната томографија овозможува да се детектираат знаци на болеста во претходните фази. Покрај тоа, тој им овозможува на лекарот да го диференцира ребрениот хондрт од исхемична срцева болест, ревматски патологии како што се спондилитис, фиброзитис и други.

Понекогаш синдром Тиетце може да се види од лекар како централна невралгија, која исто така се карактеризира со болка во областа на погодените ребра. Во исто време, со невралгија, нема отекување и задебелување на 'рскавицата, што е значајна карактеристика. Како што споменавме погоре, со оваа болест, општата состојба на лицето не страда, затоа, клиничките тестови, како што се анализата на урината и крвните тестови, не можат да бидат индикативни за дијагнозата.

Третман

Една болест, како што е синдром Тетце, ја третираат ортопедски лекари и трауматолози. Третман на Tietze синдром е назначувањето на разни масти и гелови за надворешна употреба, кои овозможуваат да се елиминира воспалителниот процес во 'рскавицата.

Исто така, третманот на Титс синдром може да бара употреба на аналгетици за да се елиминира силната болка.

Сеопфатен пристап кон третманот ви овозможува да добиете брзи резултати, затоа, покрај надворешните масти и земањето лекови усно, се прикажани физиотерапија, мануелна терапија и рефлексологија.

Понекогаш се покажува употреба на компреси со димексид. Во случаи кога болката и воспалението не можат да се ослободат со горенаведените лекови, лекарот може да препише инјекција во погодените области на ребрата на траумел Ц, новокаина со хидрокортизон и хијалуронидаза. Многу ретко, лекарите се принудени да се применат на хируршки третман, што подразбира субпериостална ресекција на реброто.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Tietze синдром и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматолошкиот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоторакс (појавување симптоми: 2 од 4)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Пневмоторакс (појавување симптоми: 2 од 4)

Пневмотораксот на белите дробови е опасна патологија во која воздухот продира до местото каде што не треба да биде физиолошки лоциран - во плевралната празнина. Оваа состојба е вообичаена. Оштетеното лице треба да започне да обезбедува итна медицинска помош што е можно поскоро, бидејќи пнеумотораксот може да биде фатален.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 2 од 4)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Акутен коронарен синдром (појавување на симптоми: 2 од 4)

Акутен коронарен синдром е патолошки процес во кој нарушувањето на природната крв во миокардот преку коронарните артерии е нарушено или целосно прекинато. Во овој случај, кислородот не се доставува до срцевиот мускул на одредено место, што може да доведе не само до срцев удар, туку и до фатален исход.

...
Соматоформна автономна дисфункција (појавување симптоми: 2 од 4)

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .