Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плантарски фасцитис: симптоми и третман

Плантарски фасцитис - главни симптоми:

Многу луѓе се свесни за фактот дека плантарниот фасциит не е по послушност - луѓето ја нарекуваат оваа патологија не на друг начин од "пета поттикне". Оваа болест се развива како резултат на преоптоварување на лигаментите, што ја обележува внатрешната страна на ногата. Овој лигамент го поврзува камененот и метатарзалот, создавајќи го лакот на ногата, кој е неопходен за стабилност при одење.

Плантарски или на друг начин плантарен фасцитис е воспалителен феномен. Првично е локализиран во областа на calcaneus, а со текот на времето деформационите промени се одвиваат на местото на лезијата со набивање на ткивата и појава на коскена испакнатост поради депонирањето на соли на ова место, кое се нарекува пета поттикне.

Имајте на ум дека оваа фасција на ногата е една од најсилните во човечкото тело, така што воспалителните процеси во него доведуваат до нарушување на одењето, до развојот на трајна кутрата. Покрај тоа, лице со таква патологија се соочува со силна болка при одење, а потоа - во состојба на одмор.

Причини

Најчесто оваа болест ги зафаќа луѓето во старост, бидејќи нејзината главна причина лежи во продолженото и прекумерно преоптоварување на лигаментите. Исто така, некои луѓе имаат професионална предиспозиција за таква патологија, на пример, спортисти и луѓе од балетската професија.

Главните причини под дејство на кои во фасција на ногата прво се појавуваат воспалителни промени, а потоа дегенеративни, се:

 • вишокот тежина (и, како резултат на тоа, прекумерно оптоварување на нозете);
 • остеохондроза на лумбалниот 'рбет ;
 • долги носење чевли со високи потпетици, како и блиски и непријатни чевли;
 • воспалителни дегенеративни заболувања на зглобовите;
 • рамни стапала и други нарушувања на одењето;
 • оштетен снабдување со крв до долните екстремитети поради болест како облитеранс на атеросклероза.

Третманот на оваа болест почнува со утврдување на причината за нејзиното појавување, бидејќи самата " поттикнува на потпетици " е последица на воспалителни и дегенеративни промени во фасцијата и се обидува да ја третира со разни методи, вклучувајќи и фолк, резултатот не може да се добие. Со дејствувањето на причината за патологијата, може да се примени успешно, со тоа и конзервативни методи.

Клинички манифестации

Плантарски фасцитис

Симптомите на болеста, како што се плантарен фасциит, се изговара, па затоа обично е лесно да се направи дијагноза. Главниот симптом е болка, која е:

 • се зголемува со продолжено одење;
 • се случува кога се обидува да зачекори на петицата наутро, а во вечерните часови станува толку силно што го принудува лицето да користи трска или патерици;
 • локализиран во задниот дел на ногата, но дава на прстите и мускулите на ногата;
 • има остар карактер, како да човек зачекори на некој вид на сечење објект.

Се разбира, постојат и други симптоми на оваа болест, кои не се толку очигледни, туку им овозможуваат на лекарот да добие комплетна слика за причината за патологијата кај луѓето. Особено, овие се симптоми како што се:

 • развој на деформитетот на нозете со формирање на контрактури, што се должи на скратување на фасцијата и намалување на неговата мобилност;
 • грчеви во мускулите на нозете, како и на мускулите на ногата, кои можат да се појават и ноќе и наутро кога едно лице се обидува да излезе од кревет по долг период на одмор.

Исто така, треба да се каже дека симптомите на таквата патологија како фасцијатис на плантарот може да се надополнат со визуелни манифестации. Во областа на фасционата лезија, може да се појави оток и хиперемија на кожата. Општата состојба на лицето обично не е прекината.

Сите овие симптоми го влошуваат квалитетот на човечкиот живот. И ако болеста не се третира навреме, тоа може да доведе до попреченост на пациентот.

Дијагноза и третман

Пред да започне третманот на болеста, неопходно е да се дијагностицира Лицето со горенаведените симптоми треба да го контактира ортопедскиот хирург или трауматологот. Ако некое лице живее во мал град каде што нема такви специјалисти, треба да го контактирате хирургот, кој ќе спроведе визуелен преглед, ќе го тестира стапалото за да ја утврди локацијата на болката и ќе назначи рентген. На сликата ќе видите раст на коските во коската на петата.

Третманот на болеста, како што е фабрикалниот фасциит, е конзервативен и хируршки. За среќа, лекарите прибегнуваат кон хируршки методи само во екстремни случаи кога конзервативните методи немаат ефект или кога болеста е премногу напредната. Во повеќето случаи во текот на годината, третманот на оваа болест дава добар резултат со целосно закрепнување на пациентот.

Како што е споменато погоре, третманот на болеста мора да започне со елиминација на причината. Особено, ако причината е прекумерна тежина, мора да се префрлите на соодветна исхрана и да додадете физичка активност во дневната рутина. Ако болеста настанала во позадина на спортот, треба да го намалите бројот на товари или целосно да го напуштите овој вид спортска активност и да ја замените со друг.

Понекогаш треба да ја смените професијата, на пример, ако болеста настанала поради фактот што едно лице троши многу време на нозе поради природата на неговата активност. Покрај тоа, се прикажува носење специјални ортопедски чевли, или употреба на специјални ортопедски табачки што го намалуваат притисокот врз петицата.

Исто така, третманот вклучува употреба на гипс долгет, за фиксирање на нозете за време на спиењето, или, во случаи на тежок деформитет, употреба на гипс.

Масирањето на таблата, исто така, дава одличен резултат, овозможувајќи ви да ги елиминирате областите со ограничена подвижност и да развиете пакет. Исто така постои и одреден сет на вежби за проширување на екстензорните мускули на ногата, што овозможува да се подобри снабдувањето со крв во оваа област и да се зголеми мобилноста на таблата. Вежбите треба да се вршат дневно пред да се опоравуваат за 10 минути на ден, и по заздравување за да се спречи повторување на патологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Плантарски фасцитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: ортопед , ортопедски трауматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Flatfoot (појавување симптоми: 3 од 7)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Тендонитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...
Лимфаденитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Лимфаденитис е воспалителен процес локализиран во лимфните јазли. Во ретки случаи, тоа е независна патологија, најчесто неговото присуство е еден вид на симптом кој сигнализира дека има патолошки реакции во човечкото тело. Вреди да се напомене дека симптомите на лимфаденитис можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа каков тип на патологија напредува кај луѓето.

...
Остеоартритис на зглобот на глуждот (појавување симптоми: 2 од 7)

Остеоартритис на зглобот на зглобовите е патолошка состојба која се карактеризира со повреда на артикуларна артикулација со последователно нарушување на неговото функционирање. Повозрасните луѓе претежно страдаат од болеста, но оние кои страдаат од прекумерна тежина може да се разболат со оваа патологија дури и на млада возраст. Оваа болест влијае не само на зглобовите, туку и на околните ткива - лигаментите, 'рскавицата, коските, па затоа болеста предизвикува сериозни непријатности за лицето, бидејќи тој не само што доживува болка, туку има и нарушувања во одеа поради деформација на глуждот - во овој случај зборуваат за деформирање на остеоартритис на глуждот.

...
Сиаладенитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Сиаладенитис е воспалителен процес на плунковните жлезди. Може да биде хронична и акутна. Често болеста влијае на паротидната жлезда, а многу поретко и субмандибуларната, сублингвална или мала. Во човечкото тело постојат голем број мали и три пара големи плунковни жлезди, кои извршуваат многу функции. Болеста е формирана против позадината на вирусите или бактериите кои продираат во празнината на плунковната жлезда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .