Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ахилобурситис: Симптоми и третман

Ахиллобуритис - главни симптоми:

 • Треска
 • Пета болка
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Пета болка
 • Ахилева болка во тетивата
 • Оток во петицата
 • Црвенило на кожата во петицата

Achillobursitis е воспалителна болест која влијае на ахиловата тетивска синовијална кеса. Како резултат на прогресијата на патологијата, ексудат се акумулира во рамките на артикуларната артикулација, предизвикувајќи компресија во близина на голем број локализирани ткива, што доведува до оштетена моторна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и ахилодинија или Албертовата болест. Локализацијата на воспалителниот процес е поврзаноста на Ахиловата тетива и каменене. Achillodinia лесно може да се излечи, главната работа е да побарате медицинска помош од квалификуван специјалист во времето.

Етиологија

Причините за прогресијата на ахилодинијата се доста разновидни. Оваа заедничка артикулација е изложена на големо оптоварување секој ден, па затоа воспалителниот процес се развива многу често. Главните причини за прогресија на ахиллобуритис се следниве:

 • носење непријатни чевли (премногу тесни или несоодветни);
 • зголемената телесна тежина има значително влијание врз прогресијата на болеста;
 • ревматоидниот артритис често е причина за развој на ахиллобуритис. Симптомите на таква болест постепено стануваат поинтензивни и се развиваат во бурзитис ;
 • траума на артикуларна артикулација поради пролонгиран физички напор. Поради оваа причина ахиллобуритис често напредува кај спортистите.

Симптоми

Achillobursitis има изразена клиничка слика. Пациентите се жалат на:

 • болка во локализацијата на Ахиловата тетива;
 • болка кога се обидува да ја пренесе тежината на петицата;
 • зголемена болка наутро. Исто така вреди да се напомене дека ако некој се обиде да застане на прстите, болката во петицата ќе се зголеми само;
 • нарушена подвижност во артикуларна артикулација;
 • оток и хиперемија во петицата.

Ако болеста не се третира и продолжува понатаму да напредува, тогаш симптомите на ахиллобуритис ќе станат поизразени. Особено, ќе се забележи хипертермија , тешка пулсирачка болка. Вреди да се напомене дека ако воспалителниот процес не се прекине, веројатноста за прекин на тетивите значително се зголемува. Ќе биде можно да се третира оваа состојба само со помош на оперативна интервенција.

Медицински настани

Признаваат оваа болест искусен специјалист не е тешко. Неговата терапија се базира на употребата на лекови и физиотерапевтски процедури (комплексен третман на ахилобургитис). Употребата на антиинфламаторни лекови како Ketorol дава добар ефект. Времетраењето на терапијата е не повеќе од 10 дена.

Ахиллобуритис

Главните методи на физиотерапија, кои се користат во третманот на ахиллобуритис:

 • ултразвучна терапија;
 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија;
 • електрофореза;
 • НЛО.

Achillobursitis може да се третира со народни лекови, но само во тандем со методите на традиционалната медицина и по препорака на лекарот што посетува. Најефективните средства се:

 • црна ротквица компресира;
 • суво затоплување;
 • компресира со додавање на рен.

Превенција

За да се заштитите од развојот на таквата патологија, треба да ги следите едноставните правила:

 • носат само удобни чевли. Петицата не треба да надминува 4 см;
 • следете ја вашата телесна тежина;
 • користи за време на тренингот специјални фиксатори на глуждот;
 • не ги исекувајте жилите и калусиите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ахилобургитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматолошкиот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Шинц (симптоми на појавување: 4 од 7)

Шинц-ова болест (синхронизирана болест на Хаглунд-Шинц, остеохондропатија на каканален кртулак) е еден од видовите на остеохондропатија, која се карактеризира со уништување на канцерната коска на какапниот кртулак, што се јавува во позадината на нарушувањето на локалната циркулација на крвта. Најчеста дијагноза се дава на адолесцентните девојки.

...
Остеохондропатија (појавување симптоми: 3 од 7)

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Пот поттикне (појавување симптоми: 2 од 7)

Пета поттикне е вид на раст на пределот на коски и ткива, локализиран во областа на приврзаност во подножјето на лигаментите и во некои случаи има остеофит. Пета поттикната, симптомите кои главно се појавуваат кога пациентот е нарушен од метаболизмот, може да се појави и во случај на рамна нога како резултат на прекумерно претерување на стопалото.

...
Артритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .