Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спенка: Симптоми и третман

Spreins се главните симптоми:

 • Промена на бојата на кожата во погодената област
 • Болка во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Болка при движење
 • Модринки
 • Неможност да се потпре на болно нога
 • Пулсирање на местото на оштетување
 • Топлина на повреда

Спенка - една од најчестите повреди на една личност, се јавува почесто поради извршување на остри движења (во случај на надминување на нормалниот степен на еластичност на зглобовите). Со самиот процес на истегнување се подразбира и кинење на влакна или мали честички на лигаментот. Најчести ефекти од таквата болест се горните и долните екстремитети. Главните симптоми на оштетување се тешки отоци и болка, како и оштетените моторни функции.

Таквата штета може да се појави во апсолутно секое лице, без оглед на возраста или полот. Најчести се попречувања на ногата, глуждот, раката и рамената. Со вистинскиот третман, можно е да се ослободите од непријатни чувства за околу еден месец, а целосното закрепнување трае повеќе време - околу два месеци.

Често болеста се изразува независно, но може да се појави во однос на фрактури или дислокации, во слична погодена област. Во зависност од тежината на болеста, третманот може да се одвива дома или во болнички услови. Трауматологот ќе обезбеди комплетна информација за третманот на зглобовите на глуждот, ногата, коленото, раката и рамената.

Етиологија

Главната причина за патологија е ненадејно движење на зглобот, што во голема мера ги надминува неговите физички способности. Таквите повреди можат да бидат предизвикани поради:

 • прекумерна физичка активност. Затоа честопати професионалните спортисти страдаат од sprains;
 • тешки работни услови под кои е неопходно да се укинат тежините;
 • домашни повреди;
 • временски услови. Чести случаи на контакт со просторијата за итни случаи со sprains во студената сезона;
 • дебелина ;
 • носејќи непријатни, тесни или, обратно, премногу лабави чевли;
 • болести кои влијаат на мускулите и лигаментите, како што се артроза ;
 • заразни болести;
 • фрактури или други повреди, по што претходно оштетените зглобови најдобро се изложени на пругите;
 • рамнина ;
 • наследни или стекнати патологии кои го нарушуваат односот на оптоварување помеѓу делови од телото.

Видови

Бидејќи целото тело на човекот се состои од зглобови и мускули, болеста се разликува во локализацијата и може да биде од следниве видови:

 • испрскано стапало. Оваа патологија, исто така, има второ име - зглоб на глуждот. Многу честа болест, која произлегува од апсолутно било какво ненадејно движење. Може да тече во три форми. Лесно - се карактеризира со болка која не предизвикува непријатност, оток е отсутен или речиси незабележлив. Средно - синдром на болка се манифестира многу силно, се нагласуваат оток и модринки, не се забележува деформитет на нозете. Симптомите се повлекуваат по неколкудневната апстиненција од движењето. Тешка - болката е силна и пулсирачка, зглобот е скршен. Терапијата се врши само од лекар;
 • излив на рамениот зглоб - изразен по повреда или паѓа на рамото;
 • Sprains на колена зглобовите - главниот фактор предизвикува болеста, се игра спортски или директен удар на ногата. Често се комплицира со прекин на коленото менискус;
 • sprains на раката - најчесто зглобот страда. Придружуван од болка и тешка вкочанетост. Кај возрасните, таа може да се појави како резултат на повреда, а кај децата густината на лигаментите е многу помала, па затоа може да има поттик поради остар кич на раката. Особено често се случува кога родителите се брзаат некаде и силно повлекуваат дете зад нив;
 • наклонетоста на лигаментите на вратот не е толку раширена, но сепак има своја природа на појава - неправилна положба на телото за време на спиењето или остриот пресврт на главата.

Покрај тоа, постои класификација според сериозноста на болеста:

 • светлина - која се карактеризира со прекин на влакната на зглобовите, но моторната функција не е нарушена, додека болката е толерантна;
 • оштетување на средни влакна на неколку места, се појавува оток, движењата се болни и ограничени;
 • тешка - јазот себе, во кој е невозможно да се направи нешто со повредениот екстремитет. Се појавува модринка.

Првите два степени често се третираат дома со помош на специјални затоплувачки масти за истегнување на лигаментите. Тешка фаза се третира само во клинички услови, во некои случаи, хирургија е потребно лекари. Само специјалист треба да ги дијагностицира и третира спојните.

Симптоми

Симптоми на зглобот на глуждот

Првиот знак на прскање е болка со различни степени на интензитет, и кога интегритетот на лигаментите е прекинат, се слуша карактеристичен памук. Покрај тоа, болеста се изразува со следниве симптоми:

 • зголемена задушеност во споредба со здрава рака или нога;
 • чувство на пулсација и топлина на местото на повреда;
 • модринки;
 • неможност да се потпре на болно нога;
 • прекин на моторните функции или неподнослива болка во нив;
 • кожата може да ја промени својата сенка.

Во зависност од местото на настанот и степенот на оштетување, интензитетот на симптомите ќе варира од суптилен до акутен.

Дијагностика

Лекарот ја одредува дијагнозата врз основа на надворешните знаци на болеста и она што пациентот го чувствува (каков степен на симптоми). Лекарот врши палпација на проблемот со цел да се разликува таква патологија од фрактура. Покрај тоа, можеби ќе ви бидат потребни дополнителни испитувања:

 • МНР;
 • Ултразвук на зглобовите на зафатениот екстремитет. Бидејќи лигаментите се многу еластични, тие нема да бидат видливи на фотографиите, но ова ќе му овозможи на специјалистот да го потврди или одбие присуството на фрактура;
 • артроскопија, при што се зема мал елемент на зглобот за лабораториско испитување.

Третман

Пред да контактира со клиниката за помош, неопходно е жртвата да му се пружи прва помош за псоријати, кои треба да ги извршуваат лицата кои се блиски до него за време на повредата. Кога ги истегнувате лигаментите на колената, прво, потребно е да се ослободите од болката, која обичните лекови против болки може да ја елиминираат. Исто така е неопходно да се обезбеди нога со одмор и да се поправи, така што тоа е над нивото на срцето. После тоа, нанесете ладно на местото на повреда (многу е важно нешто помеѓу извор на ладно и нога да биде, на пример, облека или крпа).

Кога ги истегнувате лигаментите на раката, треба да направите компресија, бидете сигурни да студите, ако е можно, завој на екстремитетот со еластичен завој. Ако рамениот зглоб се протега, брза помош треба да се повика веднаш, додека чека да се обезбеди целосна имобилизација на рамото и да се обидат да ги ублажат симптомите на болка. Кога ги истегнете лигаментите на стапалото, треба да се обидете нежно да ги извадите чевлите и чорапите, да го завезете местото на истегнување со еластичен завој и да ја поправите ногата над срцето. Нанесете мраз за дваесет минути, наизменично со ист интервал помеѓу следната примена на студот.

Откако пациентот ќе биде пренесен во болница, високо квалификувани лекари се прифаќаат за третман на ракувањето. Како да се третираат sprains на ногата, раката, долниот дел од ногата или рамото, се определува од страна на трауматологот за секој пациент поединечно - терапијата зависи од тежината на болеста. Првото нешто што треба да се отстрани болката и отокот. Тие го прават тоа во првите фази, главно со масти и таблети за болка. Доколку е потребно, користете инјекција на лидокаин.

По неколку дена, студот се заменува со топли облоги, но пациентите треба да се воздржат од земање топли бањи. Потоа можете да изведувате едноставни гимнастички вежби, секој ден да ја зголемите силата на употреба на погодените делови - главен критериум е дека лицето не чувствува болка. Во случај на тешки лезии, неопходно е да се примени актерска екипа. Третманот на sprains со оперативна интервенција се изведува многу ретко, и тоа се прави само во случај на целосно прекин. Најчесто, операцијата се врши во случај на:

 • испакнатини на зглобот на зглобовите;
 • sprains на рамо заеднички;
 • sprains на раката.

Третманот на зглобовите на глуждот, коленото, рамената и раката е доста долг процес кој може да потрае во просек од два до три месеци.

Прва помош за sprains

Превенција

Превенција на sprains се состои од:

 • соодветно извршување на физичка активност;
 • задолжително носење на тесни завои на еластичен завој, особено кога се протегаат лигаментите на глуждот, како и ако имало фрактури или прелиминарни протези пред;
 • за да ги избегнете потколениците на ногата, мора да се воздржите од долги прошетки, особено пешачење, брзо движење со тежина во вашите раце;
 • навремена посета на доктор во случај на оштетување на горните и долните екстремитети, така што специјалистот може да обезбеди соодветна помош ако се покаже дека истегнување всушност се покажа како фрактура.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Sprains и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматологот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вари (појавување симптоми: 3 од 8)

Furuncle е пурулентна воспалителна болест на кожата која влијае на фоликулите на косата и блиските ткива. Се карактеризира со акутен тек. Патолошкото образование може да се формира на кој било дел од телото. Причината за вриење е зголемена активност на патогени микроорганизми, кои продираат во длабоките слоеви на епидермисот преку микротраума, тресење, сечење и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста, но почесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст.

...
Трендонска руптура (појавување симптоми: 3 од 8)

Тендонска руптура - трауматско оштетување на овие анатомски елементи. Најчесто постои руптура на тетивите на ногата, бидејќи тука е најголем товар паѓа. Тендонската руптура се јавува кога постои трауматска повреда на сврзното ткиво на мускулите кои се прикачени на коските и мускулите.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 3 од 8)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Спондилоартроза (појавување симптоми: 2 од 8)

Што е спондилоартроза, не секој знае, иако многу луѓе се соочуваат со оваа болест. Оваа дијагноза може да се направи околу 90% од пациентите на возраст за пензионирање, иако првите симптоми може да се појават кај младите. Низ неговиот живот, лицето редовно се соочува со болни сензации во вратот и 'рбетот, што се релаксира со возраста.

...
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 2 од 8)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .