Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пот поттикне: симптоми и третман

Пета шпора се главните симптоми:

Пета поттикне е вид на раст на пределот на коски и ткива, локализиран во областа на приврзаност во подножјето на лигаментите и во некои случаи има остеофит. Пета поттикната, симптомите кои главно се појавуваат кога пациентот е нарушен од метаболизмот, може да се појави и во случај на рамна нога како резултат на прекумерно претерување на стопалото.

Општ опис

Во основа, поттикот на петата се формира во подрачјето на површината на плочата на страната на коската на петата, каде што се прицврстени фасција и мускули, со што се задржува лакот на ногата. Поради оваа причина, пета поттикне што се случува тука се нарекува plantar поттикнат. Локацијата на оваа формација од задната површина на истиот calcaneus во областа каде што е фиксирана Ахиловата тетива е малку поретко забележана. Соодветно на тоа, со таква концентрација, поттикот е дефиниран како потпирачот на грбот.

Spur компоненти се новоформираните коскени ткива, карактеристична карактеристика на која е присуството на знаци на хронично воспаление. Меките ткива лоцирани над поттикната често имаат мускулна торба формирана како резултат на нејзиното присуство.

Вреди да се спомене дека потпетиците на петицата се доста чести. Така, откривањето на шпора се јавува кај околу 26% од пациентите на возраст меѓу 40 и 44 години, додека возрасната категорија на лица на возраст од 70 години и повеќе се соочува со оваа болест во редот на повеќе од 88%.

Пот поттикне локација

Причини за болест

Во повеќе од 90% случаи, flatfoot е главната причина за формирање на поттикнување. Ова се објаснува со фактот дека рамни нозете сами по себе доведуваат до значителни промени во распределбата на оптоварувањето на нозете, а исто така доведува до претерана тетива. Резултатот е постепено формирање на воспалителни процеси кои се случуваат во површинскиот слој на коскеното ткиво. Така, поттикната потпетица се формира, а симптомите својствени за него, доведуваат до значителни промени во нивото на квалитетот на животот на пациентот.

Во прилог на рамна нога, како што гледаме причините за формирање на шпора, како што веќе забележавме, се утврдуваат повреди поврзани со метаболичките процеси, акутни повреди на петицата и повреди на оваа област со хроничен тек. Ова исто така вклучува и неправилности во процесите на циркулација на крв, низок степен на васкуларна спроводливост и некои видови воспалителни болести ( анкилозен спондилитис , артритис и полиартрит ), рекурентен бурзитис .

Исто така постојат и некои фактори на надворешно влијание врз областа ранлива на болеста. Тие вклучуваат, особено, прекумерно оптеретување на нозете (што најчесто се должи на особеностите на професионалната активност), носејќи блиски и непријатни чевли, нагло зголемување на тежината како резултат на дебелина.

Симптоми на потпетици на пета

Кај пациенти со формирање на поттикнувач на плантарот, постојат поплаки за болка, дефинирани главно како болка од горење. Покрај тоа, болката се јавува и кога се потпира на подножјето - чувството често го опишуваат пациентите во согласност со аналогијата на присуството на "ноктите" во петицата. Можно е да се шири болка долж областа на петата. Во некои случаи, болката може да биде ненадејна и акутна, а во некои, напротив, постепено се развива.

Природата на болката и нејзиниот севкупен интензитет не влијаат врз големината на формацијата, бидејќи болката што се појавува е првенствено предизвикана од реалните воспалителни промени кои се јавуваат директно во меките ткива (бурса од петицата или Ахиловата тетива, воспаление на перистоумот, исто така познат како периоститис). Во некои случаи, малите нервни гранки лоцирани во близина на погодената област, исто така, се вклучени во воспалителниот процес.

Поради појавата на силна болка, пациентите имаат тенденција да го максимизираат ослободувањето на петата од зголемените оптоварувања, бидејќи тие се обидуваат да се движат или на прстите, или со притисок на надворешниот раб на ногата. Билатералната лезија води до "лизгачка" природа на одењето на пациентот, во некои случаи, на трска, а понекогаш и на патерици за движење.

Дијагностицирање на потпетици на пета

Се случува шпора од значителна големина со карактеристична шилеста форма да не се манифестираат на ниеден начин од клиничките симптоми кои се карактеристични за оваа формација, што доведува до нивно случајно откривање како резултат на рентген.

Инспекцијата, како по правило, не ги определува видливите промени предизвикани од воспаление во подрачјето на потколеницата. Дебелиот слој на меки ткива го прави невозможно да го истражи, сепак, испитувањето ја одредува болката што се појавува кога притисокот врз петицата е од плантарот. Задниот каменален поттик понекогаш се манифестира во форма на грубост на кожата и појава на едем, локализиран на страната на прицврстувањето на Ахиловата тетива на камениот.

Како методи, кои овозможуваат да се определи дијагнозата, се користат рентгенски прегледи и ултразвук.

Третман

Третманот на оваа болест е обично конзервативен. Таа се состои особено во елиминирање на вистинските воспалителни промени формирани во областа на околните ткива. Овој вид на третман подразбира носење на ортопедски чевли и влошки, поради што се намалува оптоварувањето во петалната област. Покрај тоа, се користат топли бањи со додавање на морска сол во вода. Масажи се пропишани за нозете и нозете, вклучувајќи и терапевтски вежби. Физиотерапијата, која исто така е применлива во третманот на петалните шпорети, се состои во употреба на парафински и озокеритни апликации, при употреба на новокаеинска електрофореза и фонофореза со хидрокортизон.

Во случај на изразена природа на воспаление, се предвидува одмор во кревет, во кој ногата е обезбедена со соодветен одмор. Може да се примени и имобилизиран гипсен долг со период на носење од 10-14 дена. Може да се примени и радиотерапија, магнетна терапија, ласерска терапија. Во некои случаи, пункцијата на петалната област на бурзата се користи кога глукокортикостероидите се администрираат под исклучително стерилни услови.

Недостатокот на потребна ефикасност во конзервативниот третман во некои ситуации бара хируршка интервенција, во која поттикната потпетица е комбинирана со основната коска. За анестезија применета интраозна анестезија.

Општо земено, рационалниот и навремен третман на потпирањето на петата одредува поволна прогноза за состојбата на пациентот. Како спречување на спречување на формирањето на потпирачот на пета, се препорачува да се избегнат значителни оптоварувања на нозете, што е особено важно за пациентите со рамост, како и за оние пациенти кои се склони кон неговиот можен развој.

Кога ќе се појават симптоми, што укажува на можна појава на поттик, неопходно е да се посети хирург.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате поттикна потпетица и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш хирургот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Коксартроза (појавување симптоми: 3 од 7)

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Стафилококи (појавување симптоми: 2 од 7)

Стафилококната инфекција е генерализирана верзија на дефиницијата на болести предизвикани од изложеност на стафилококи. Со оглед на фактот дека стафилококните инфекции се екстремно отпорни на антибиотската терапија која се применува кај нив, во бројот на воспалителни заболувања на стафилококиот, чии симптоми може да укажуваат на воспалителен процес во кој било орган, тоа го зазема првото место.

...
Кифоза (појавување симптоми: 2 од 7)

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...
Ахилобургитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Achillobursitis е воспалителна болест која влијае на ахиловата тетивска синовијална кеса. Како резултат на прогресијата на патологијата, ексудат се акумулира во рамките на артикуларната артикулација, предизвикувајќи компресија во близина на голем број локализирани ткива, што доведува до оштетена моторна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и ахилодинија или Албертовата болест. Локализацијата на воспалителниот процес е поврзаноста на Ахиловата тетива и каменене. Achillodinia лесно може да се излечи, главната работа е да побарате медицинска помош од квалификуван специјалист во времето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .