Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рамениот бурзитис: Симптоми и третман

Рамен бурзитис - главните симптоми:

 • Треска
 • Слабост во рацете
 • Непотребни раце
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Болка во погодениот зглоб
 • Болка при допирање на зафатениот зглоб
 • Моторна дисфункција
 • Тријање во погодената област

Бурситис на рамо заеднички - воспаление на артикуларната кеса со течност, која е локализирана помеѓу коската и тетивата во заедничкиот ражен зглоб. Таков воспалителен процес најчесто се јавува поради влијанието на големите оптоварувања на рамениот зглоб. Но, ова не е единствената причина за прогресијата на патологијата. Повремени рамења, несоодветна адхезија на коските по фрактура, артритис, како и некои автоимуни болести може да предизвикаат таква болест.

Најчесто, болеста е придружена со симптоми како што се вкочанетост на раката од рамо до рамо. Третманот може да биде на различни начини кои се директно зависни од формата на болеста. Техниката на терапија ја избира само квалификуван лекар.

Во здрава состојба, бурата има појава на мала празнина, која содржи малку течност. Вкупно, во човечкото тело има повеќе од сто и педесет такви кеси. За време на воспаление, кесата се зголемува во големина и произведува голема количина на течност, составот на кој може да биде различен и зависи од формата на болеста. Ако не се лекува, рамениот бурзитис е комплициран од акумулацијата на калциумови соли во воспалената област.

Многу често, болеста ги напаѓа мажите кои се принудени да ги подигаат тешките тежини секој ден, како и спортистите. Жените се многу помалку погодени. Со право, и што е најважно, навремено лекување, сите симптоми на воспаление исчезнуваат во рок од неколку недели.

Рамото бурзитис не носи никакви компликации за здравјето на луѓето, единствената проблем што може да се случи е формирање на хроничен тип на болест.

Етиологија

Бремето на рамото е прилично честа болест која може да почне да напредува поради различни причини, вклучувајќи:

 • прекумерна вежба на рамениците;
 • повреди, модринки, пробивања, исеченици или абразии;
 • алергиски реакции;
 • метаболички нарушувања;
 • продолжена тензија на одреден зглоб во рамото;
 • автоимуна лезија;
 • интоксикација на телото;
 • ефекти врз телото на алкохол или тутунски чад;
 • артритис

Повреда на структурата на рамениот зглоб може да предизвика и една причина и нивна комбинација.

Видови

Во зависност од тоа како болеста продолжува, се случува бурзитис :

 • акутен;
 • субакутен;
 • хроничен;
 • заразен.

Составот на течната болест е:

 • гноен;
 • влакнести;
 • серозен;
 • со крвни нечистотии.

Покрај тоа, во областа на медицината, постојат и други видови на рамениот бурзитис, кои имаат слични причини, но се разликуваат во нивниот тек:

 • варовнички бурзитис на рамениот зглоб, кој исто така се нарекува камен - кластери на калциумови соли се трансформираат во вар;
 • Калкулус - депозитите на калциум се локализирани толку длабоко што операцијата се изведува за да се врати функцијата на рамото;
 • субакроминална - која се карактеризира со манифестација на акутна болка кога зглобовите се напнати, а кога раката е спуштена, во слободно спуштање, сите непријатни чувства исчезнуваат;
 • tendobursit - комбинира воспалителниот процес со чистење на тетивната структура.

Симптоми

Рамен бурзитис

Во прилог на главниот симптом на бурзитис на рамо - болката сензации со различен интензитет, болеста ги има следните симптоми:

 • оток и пецкање во погодената област;
 • црвенило на кожата на местото на воспаление;
 • мало зголемување на телесната температура;
 • слабеење и брзо замор на рацете.

Ваквите знаци се карактеристични за акутната форма и камен тип на болеста. Со хроничниот тек на патолошкиот процес, посочените симптоми малку се интензивираат и се појавуваат брановидни - периодите на интензивирање на болните сензации се менуваат со периодите на нивното слегнување.

Tendobursitu има симптоми како што е досадна болка со одредена локација, на која пациентот лесно може да укаже на намалување на моторната функција. Надворешно, не се забележани промени во рамената. Оваа форма на бурзитис може да се открие само на Х-зраци.

Субакроминалниот бурзитис е проследен со такви симптоми како што се:

 • тешка болка, која се појавува не само кога се движи, туку и во мирување;
 • слабост во раката;
 • допирање на погодената област предизвикува непријатност;
 • Течноста за торба на рамо содржи гној и крв.

Дијагностика

Лесно е дијагностицирање на бурзитис на рамениот зглоб за искусен лекар. Дијагностичкиот процес се состои од цела низа активности:

 • испитување на погодената област за црвенило и оток;
 • собирање на информации за причините и времето на симптомите;
 • Радиографија - сликата може да се користи за да се одреди формата на воспалителниот процес;
 • пункција на погодената артикуларна кеса, преку која можете да го дознаете составот на течноста, присуството на гнојни или нечистотии во крвта;
 • употреба на ултразвук и МРИ на зафатениот рамен зглоб .

Третман

Третманот на бурзитисот на рамениот зглоб се изведува со помош на многу техники, почнувајќи од терапија со народни лекови и завршувајќи со операциите.

Со помош на операции, не се третираат сите видови бурзитис, но само неколку:

 • камен, бидејќи депозитите на калциумови соли ја стекнуваат структурата на вар или камен, од кои лековите не можат да излечат таков процес;
 • калкулус - затоа што калциумот се собира многу подлабоко отколку во други форми, а функцијата на рамото може да се нормализира само кога со хирургијата се отстрануваат соли;
 • tendobursit - можно е да се излечи и да се врати ефикасноста на раката само со операцијата, при што се отстрануваат калциумските депозити и зглобот е вештачки зајакнат;
 • гноен - операцијата е насочена кон отстранување на пурулентната течност (понекогаш со крвни нечистотии) од торбата на торбата на зглобот.

Во прилог на таков кардинален лек, бурзитисот може да се третира со триење во терапевтски масти и земајќи антивоспалителни и антибактериски лекови. Исто така, за зајакнување и обновување на моторните функции, се користат терапевтски масажи и физичко образование. Цело време, додека не се комплетира опоравувањето, пациентот треба да носи тесна завој или завој на повреденото рамо (зафаќајќи го лактот), така што по операцијата, ткивната адхезија се одвива во правилна форма.

Завој со бурзитис на рамениот зглоб

Третманот на бурзитис на рамениот зглоб може да се врши дома со помош на народни лекови, чиј ефект ќе биде забележлив само ако се користи заедно со други техники.

Значи, народни лекови се состојат од медицински компреси, кои се направени од:

 • листови од зелка;
 • Kalanchoe;
 • лисја од репка;
 • соли - за ова, солта е натопена во врела вода, шамија или крпа се натопи во добиениот раствор, а болно место е врзано.

Исто така, третманот на народни лекови се состои од готвење decoctions, кои вклучуваат - burdock корен, прополис и путер.

Можете да го користите затоплување со употреба на ленено семе, кое се загрева, а потоа се уште се загрева на крпа, врзано за да не се истури семето и се нанесува на болното место.

Последниот народен лек за третман на бурзитис е лековистички зимзелени бањи, кои мора да се земаат секојдневно, до целосна ремисија на болеста. Времетраењето на капењето не е подолго од дваесет минути.

Превенција

Превентивните мерки за спречување на појава на такво воспаление се состојат од:

 • намалување на физичката активност (насочена кон рамените зглобови);
 • одржување на здрав начин на живот и откажување од лоши навики;
 • добар одмор;
 • вршење на гимнастички вежби во паузите помеѓу напорна работа;
 • исхрана, која мора да се збогати со витамини и калциум;
 • навремена дијагноза и третман на сите заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рамен бурзитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , ортопедски трауматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Артритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 9)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Долен артритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Гихт артритис (гихт) е болест од воспалителна природа, која е придружена со ограничување на подвижноста на зглобовите и може да доведе до нивна деформација. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај мажи, додека нивната максимална инциденца се зголемува на 40-50 години, жените ретко се разболуваат - според статистичките податоци, од нив страдаат 5-8 жени од 1000 пациенти.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Пурпурентен артритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Глутавиот артритис е болест од акутна природа, во која влијае на одредени зглобови во човечкото тело. Развојот на болеста предизвикува пиогени бактерии. Инфекцијата може да продира во артикуларната шуплина на различни начини, но ова најчесто се должи на трауматизирано оштетување на кожата. Во повеќето клинички случаи, патогените бактерии "ги напаѓаат" зглобовите, кои се најмногу подложни на стрес.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .