Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колено Бурситис: Симптоми и третман

Бурзитис на коленото - главните симптоми:

 • Malaise
 • Деградација на перформансите
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Болни пломби
 • Зголемена температура во погодената област
 • Болка во погодениот зглоб
 • Знаци на набивање за време на палпација
 • Вкочанетост на движењата на коленото
 • Црвенило на кожата над зафатениот зглоб

Бурситисот на коленото е воспалителна болест во која патолошкиот процес е локализиран директно во синовијалната кеса на артикуларната артикулација, исто така наречена бурса (оттука и името на болеста). Заедничката кеса е мала шуплива форма (џеб), во која има одредена количина на ексудат наменета за подмачкување на зглобот. Неговата главна функција во човечкото тело е да го намали товарот на одреден зглоб.

Во близина на секој колен зглоб постојат три бурзи локализирани, и вреди да се напомене дека секој од нив може да биде предмет на прогресија на таква болест. Кога бурзитис се почитува воспаление на бурзата, придружено со ексудација на серозен, хеморагичен или гноен карактер (гноен бурзит). Исто така, додека болеста напредува, се јавува клеточна пролиферација и ткивна фиброза. Често солите се депонираат во погодените ткива. Во повеќето клинички ситуации, текот на бурзитисот е забележан во однос на позадината на другите патолошки воспалителни процеси во меките ткива.

Етиолошки фактори

Во зависност од причините кои можат да предизвикаат таква болест, бурзитисот е поделен на инфективни и неинфективни. Инфективниот тип е често компликација на претходно пренесена инфективна болест. Хематогени или лимфогени од бактериски агенси од погодените области на човечкото тело навлезат во бурзата, провоцирајќи го своето воспаление. Исто така, инфекцијата може да навлезе во Бурса со повреди на разни видови (намалување, нула). Најчесто, инфекција со прогресија на гноен бурзитис. Често во ексудата на бурзата се забележува не само гној, туку и мешавина на крв.

Причини за прогресија на неинфективен вид на болест:

 • гонартроза ;
 • текот на автоимуните процеси во човечкото тело;
 • ревматоиден артритис ;
 • падови и модринки со различна тежина;
 • не-нормализиран физички оптоварувања на колена;
 • протегање на тетивите во областа на артикуларна артикулација;
 • нарушување на метаболизмот, како резултат на кој соли постепено почнуваат да се акумулираат во Бурса;
 • алергиски болести;
 • тешка интоксикација на телото;
 • хормонски нарушувања. Доста често бурзитис напредува поради нарушување на секрецијата на секрецијата на тироидните хормони.

Видови

Во зависност од тоа која од 3-те синовијални кеси е погодена од воспаление, постојат такви видови на болест:

 • супрапателарен бурзитис на колената. Исто така во медицинската литература може да се најде и второто име на овој патолошки процес - поплитеален бурзитис. Во овој случај, "целта" е поплитеалната Бурса. Најчесто, супрапателарниот бурзитис на коленскиот зглоб напредува кај пациентот по повредата на тетивата, која е локализирана под коленото. Но, не се исклучуваат други причини за прогресија на патологијата. Оваа форма често се дијагностицира кај спортистите. Во нив супрапателниот бурзит на коленото напредува како резултат на зголемен физички напор на колената;
 • prepatellar бурзитис на коленото зглоб. Овој тип на болест најчесто се дијагностицира кај пациенти. Воспалителниот процес влијае на паселата Бурса, а причината за нејзиното појавување е обично траумата на пателата;
 • Бејкер цисти. Овој тип на болест е почест кај луѓето кои имаат зголемена телесна маса. Воспаление напредува на внатрешната долна страна на колената.
Бурситис на коленото

Според природата на патолошкиот процес, се разликуваат следниве видови болести:

 • акутен бурзит на колената;
 • хроничен бурзитис на коленото.

Класификација во зависност од акумулираниот ексудат во Бурса:

 • серозен;
 • хеморагичен;
 • гноен.

Фази

Текот на оваа болест вклучува неколку фази, кои се разликуваат меѓу себе за време на манифестацијата и симптомите:

 • акутен. Во овој случај, постои брза прогресија на воспаление во Бурса, која е придружена со хипертермија , треска, силна болка, како и повреда на општото добро;
 • субакутен. Постепено, состојбата на пациентот се стабилизира. Едема во погодената област, како и хипертермија, престанува. Интензитетот на болката синдром се намалува, а болката станува досадна во природата;
 • хроничен. Амплитудата на движењата на екстремитетот е донекаде ограничена, бидејќи мембраните на бурзата се згуснуваат и ткивна фиброза е забележана. Ако не го третирате бурзитот на коленото во времето, тогаш постојната бурса празнина ќе се подели на неколку одделни шуплини во кои ќе се формираат некротични области;
 • повторливи. Се карактеризира со бран-како проток, што значи дека периодите на егзацербација на симптомите се проследени со периоди на нивно задушување.

Симптоматологија

Симптомите на бурзит првенствено зависат од локализацијата на воспаление, како и од содржината на артикуларната вреќа.

Серузна форма:

 • мало оток на местото на воспаление;
 • хиперемија и хипертермија минорна;
 • при испитување на погодената област, можно е да се забележи присуство на еластична формација. Кога ќе го допрете, лицето чувствува умерена болка;
 • карактеристичен симптом е некоја вкочанетост на движењата во областа на погодената артикуларна артикулација;
 • намалување на работниот капацитет;
 • болест

Симптоми на гноен бурсит:

 • локална температура се зголемува;
 • хипертермија до критични параметри;
 • остра болка во локализацијата на патолошкиот процес;
 • хиперемија на кожата во текот на формирањето;
 • палпацијата е обележана со присуство на густа формација, топла на допир;
 • ако патолошкиот процес напредува, тогаш наскоро соли ќе почнат да се депонираат во синовијалната кеса, која може да се палпира.

Дијагностика

Ако се појават првите симптоми на оваа болест, тогаш е невозможно да се одложи. Потребно е што е можно поскоро да се оди во здравствена установа за полноправна дијагноза и назначување на правилен курс на лекување. Компликациите од оваа болест може да бидат многу опасни. Без третман може да се развијат остеомиелитис, сепса и фистули.

Стандардниот план за дијагностицирање на болеста вклучува такви методи и процедури:

 • физичко истражување;
 • колекција на анамнеза на животот на пациентот, како и самата болест (времето на симптомите, нивниот интензитет, можни повреди итн.);
 • пункција на Бурса со цел да се собере неговата содржина;
 • Х-зраци на погодените артикуларни артикулации;
 • МНР на колената ;
 • Ултразвук на колената .

Диференцијалната дијагноза се изведува со следните патологии:

Медицински настани

Третманот на колена бурзитис започнува откако нејзиното појавување е прецизно воспоставено - неинфективно или заразно, бидејќи терапијата во двата случаи има значајни разлики.

Третмански режим за неинфективен тип на патологија:

 • комплетен одмор за погодениот екстремитет. Без сомнение, експертите спроведуваат наметнување на тесни завои на коленото зглоб;
 • земајќи антивоспалителни лекови;
 • под локална анестезија, се врши аспирација на течноста акумулирана во шуплината на бурзата;
 • вовед во погодените заеднички кортикостероиди. Главната цел на оваа терапија е да се намали сериозноста на болката;
 • земајќи мускулни релаксанти.

Инфективна болест терапија:

 • антибиотска терапија е задолжителен метод на терапија. Неговата главна цел е целосно уништување на инфективни агенси локализирани во Бурса;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • аспирација на гноен содржина од шуплината на вреќата со неговото последователно одводнување;
 • bursectomy се пропишува само во тешки случаи.

Физиотерапијата е индицирана за сите видови патологија, и вклучува такви постапки:

 • масажа;
 • парафински бањи;
 • UHF;
 • микро терапија.

Народна медицина

Третманот на народни лекови за бурзитис е прикажан само во тандем со методите на традиционалната медицина. Тие не треба да бидат единственото средство за терапија. Секое народно лекување може да се примени само по советување со вашиот лекар. Инаку, нивниот неконтролиран прием може да предизвика прогресија на опасни компликации.

Народни лекови за лекување на болеста:

 • Целурна лушпа. Овој народен лек е нашироко познат по своите антиинфламаторни својства;
 • бања со додавање на инфузија на бор игли;
 • лисја од жолчка, претходно смачкана во состојба на чорба, се применува на местото на повреда;
 • бело зелка заврши;
 • Популарен народен лек е маст што се состои од мед, кромид и брашен сапун за перење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате колено бурзитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед-трауматолог , ортопед , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пурпурентен артритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Глутавиот артритис е болест од акутна природа, во која влијае на одредени зглобови во човечкото тело. Развојот на болеста предизвикува пиогени бактерии. Инфекцијата може да продира во артикуларната шуплина на различни начини, но ова најчесто се должи на трауматизирано оштетување на кожата. Во повеќето клинички случаи, патогените бактерии "ги напаѓаат" зглобовите, кои се најмногу подложни на стрес.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 3 од 9)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Синовитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .