Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лактот Бурситис: Симптоми и третман

Бурситис на лакотниот зглоб - главните симптоми:

 • Слабост
 • Потечени лимфни јазли
 • Треска
 • Губење на апетитот
 • Потење
 • Треска
 • Апатија
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Појавата на фистула на кожата
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Екскреција на гној од фистула
 • Оток на зглобот
 • Црвенило на кожата околу лактот
 • Неможност да се свитка раката
 • Непријатност во погодениот зглоб

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

Бурса е обвивка од сврзно ткиво. Внатре содржи колекција на клетки од кои се излачува синовијалната течност. Течноста за спојување ја игра улогата на подмачкување, спречувајќи абење на површината на зглобот. Оваа течност, исто така, обезбедува исхрана за зглобна 'рскавица. Лакотниот зглоб се формира со приклучување на радијалните, хумеруларните и улнарните коски, така што за нив има три зглобови и капсули.

Причини

Бурситис на лакотниот зглоб обезбедува воспаление на зглобните структури, како и блиските мускули, тетивите и нервните влакна. Во овој случај се формира патолошки излив. Причините за нејзиниот изглед се:

 • постојано преоптоварување на рацете. Таа презема силни физички активности или долго наоѓање раце во една поза. Во зоната на ризик постојат спортисти, канцелариски персонал и подготвувачи;
 • повреди на коските, зглобовите или тетивите во лактите;
 • воспалителни процеси ( артритис , гихт ). Ова предизвикува намалување на ефикасноста на рацете, може да има руптура на вреќата со неговото подоцнежно полнење со лимфно ткиво;
 • присуството на гнојни вируси во телото. Ова предизвикува развој на гноен бурзитис на позадината на инфекции кои влегуваат во зглобовите со крв или лимфа;
 • присуство на автоимуни болести;
 • присуство на специфични болести - гонореја , сифилис , туберкулоза ;
 • интоксикација.

Често причините за болеста може да бидат неколку - на пример, повредата на отворен лактот може да доведе до инфекција на заедничката капсула. Крвта во заедничката празнина делува како одлично живеалиште за бактерии и вируси, што доведува до формирање на гној.

Видови

Бурситисот на лакотниот зглоб има неколку видови и форми, од кои секоја се карактеризира со интензитетот на болката, природата на промените во појавата на раката и последиците. Најчеста класификација е поделбата на болеста во такви форми:

 • хроничен. Се карактеризира со слаба болка сензации кои постојат долго време. Во исто време, не постои ограничување на подвижноста на лактот, нема тумор, но се чувствува густа форма на мала големина;
 • акутен. Претставени со акутна болка за време на движењата. Често симптомите се треска и интоксикација, што предизвикува проблеми во функционирањето не само на артикуларната артикулација, туку и на внатрешните органи;
 • повторливи. Се појавува ако интегритетот на претходно погодената област е повторно оштетена или настанала инфекција. Дури и по заздравување, ексудат со патогени бактерии е содржан во ѕидот на торбата. Симптомите на рекурентна форма се слични на акутните.
Хроничен бурзитис на двете лактажни зглобови

Во прилог на горенаведените форми, улнар бурзитис е:

 • специфични. Тоа е карактеристично за луѓе ангажирани на власт или долгорочна униформа работа, или имаат повреди на лактот заеднички;
 • неспецифични. Тој е забележан кај пациенти кои имаат трепонема, туберкулоза, сифилис и други болести.

Во зависност од составот на синовијалната течност, бурзитисот на лактот може да биде:

 • серозен. Течноста во лакотниот зглоб ја стекнува конзистентноста на серумот. Лекарите сметаат дека овој тип е безбеден и брзо го третира. Се карактеризира со мало оток и болка, треска во болното подрачје со мало нарушување на состојбата;
 • хеморагичен. Во овој тип на болест, крвта влегува во течноста;
 • гноен. Присуството на гној го означува процесот на воспаление и присуството на патогени бактерии и вируси. Во овој случај, лицето чувствува болка во задниот дел, постои забележителна црвенило и оток. Ремниот бурзитис на лакотниот зглоб е итно потребен за лекување со антибиотици.

Симптоматологија

Лактот бурзитис ги има следните симптоми:

 • оток во лактот, кој се јавува без посебна причина. Често е целосно безболно и воопшто не го попречува движењето;
 • зголемен безбоен оток на раката;
 • непријатност и болка во зглобовите;
 • остар црвенило на кожата околу лактот;
 • висока телесна температура, дури и треска;
 • општа слабост, апатија;
 • губење на апетитот;
 • високо потење;
 • големи лимфни јазли;
 • ограничено движење, неспособност да се свитка раката;
 • формирање на гној во лактот заеднички, кој ќе излезе (фистули, целулитис ќе се формира на кожата).

Хроничната форма на болеста често се јавува во отсуство на третман. Лекарите за време на испитувањето ќе можат да најдат една или повеќе цврсти формации. За хронични облици на рецидив.

Ако пациентот открие еден или повеќе симптоми, тогаш треба да се консултирате со лекар и немојте да се обидувате сами да го лекувате. Сите знаци на бурзитис може да се мешаат со полиартритис , гихт или друга болест, и овие болести се третираат поинаку. Ако има симптоми, пред да отидете кај ортопед, на лактот треба да се примени имобилизиран завој, со што се обезбедува одмор.

Дијагностика

Ортопедски хирург може да дијагностицира сериозен, хеморагичен или гноен бурситис на лакотниот зглоб како што следи:

 • откако го испитале пациентот. Специјалист без тешкотии за време на прегледот и палпацијата ќе утврди дека пациентот има бурзитис;
 • има радиограф. Ова се случува ако се бара проценка на состојбата на коската на колена на лактот - понекогаш може да се формираат остеофити. Исто така, оваа техника ви овозможува да изберете начин за лекување на болеста (конзервативна или оперативна);
 • пункција на артикуларната кеса. Се изведува ако докторот остане нејасен дали природата на болеста е инфективна или воспалителна. Течноста земена за време на пункцијата се испраќа во лабораторија, каде што за време на откривањето на неговата чувствителност кон антибиотици и други лекови се утврдува природата на болеста, врз основа на која лекарот развива режим на лекување.

Третман

Ограничувањето на моторната активност на лактот е она што ви е потребно за да започнете да го лекувате лактот бурзитис. Третманот вклучува наметнување на имобилизација (шалови, притискање, а понекогаш и - гипс) преливи. Ако лезиите се отворени во природата, раната се подложува на хируршки третман, по што се фиксира со антисептичко облекување. Пациентот е пропишан антибиотици со широк спектар на дејства.

Ако има ексудат во улнарната кеса, тогаш мора да се отстрани со шприц под апсолутно стерилни услови. За да се ублажат симптомите на воспаление, користете ги овие методи:

 • хормон од типот на стероид се инјектира во празнината на зглобната кеса (на пример, Кеналог);
 • се користат нестероидни агенси кои се прифатени од страна на пациентот во комбинација;
 • се користат масти (Вотарен, Ибупрофен);

Третманот на бурзитис на лакотниот зглоб обезбедува вклучување во програмата за третман на имуностимуланти со различни витамински комплекси. По лекувањето на воспалението, пациентот мора да помине физички процедури.

Ако конзервативниот третман не е успешен поради занемарување на процесот, тогаш хируршката интервенција е пропишана. Најефективни операции:

 • одвод на заедничка кеса. Од него се фрла течност низ мал засек;
 • отстранување на Бурса. Во текот на рехабилитацијата, во телото ќе се формира нова бурса.

Третман со народни методи

Треба веднаш да се забележи дека третманот на воспаление со народни лекови, што може да изгледа како алтернатива на антибиотиците, не може да се пропише за себе - неопходно е да се координираат избраните народни лекови со лекар. Малку е веројатно дека ќе можат целосно да ја излечат болеста, но ќе делуваат како помош за ублажување на болката и воспалението. Најефективни народни лекови за третман на бурзитис:

 • лосион од тинктура на алкохол на прополис. Тинктурата е подготвена од водка и неколку грама билки. Народните лекови мора да се инсистираат на една недела во цврсто затворени садови, а потоа се нанесуваат на кожата;
 • маст од сок од алое со мед. Неколку делови од мед и алкохол се додаваат во дел од сокот на растението, додека самата маст се применува на болното место;
 • јоргованот заврши. Тие се исфрлаат малку и се преврзани на лактот со завој за да се елиминираат воспалителни знаци;
 • гранулиран шеќер на решетка. Овој народен лек е ставен во торба и се применува на едемот за да се отстрани.

Заедно со третманот со лекови или народни лекови, потребни се превентивни мерки: правилно да се дистрибуираат работите на работното место, да се одморат повеќе, да се намали физичкиот напор на болното место, а не да се прецени.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бурзитис од зглобот на лактот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопед , ортопедски трауматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 7 од 16)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 16)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 6 од 16)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .