Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ревматоиден артритис: Симптоми и третман

Ревматоиден артритис - главните симптоми:

Ревматоидниот артритис е системска болест на хронична природа, која се карактеризира со истовремено воспаление на неколку зглобни зглобови. Овој патолошки процес е проследен со уништување на 'рскавични и коскени структури. Ако не се спроведе навремена дијагноза и третман на болеста, тогаш постои висок ризик дека некое лице ќе стане онеспособено. Обично ревматоидниот артритис влијае на зглобните зглобови на нозете и рацете, но исто така е можно патолошкиот процес да влијае на големите зглобови.

Клиничарите имаат тенденција да ја разгледаат главната причина за прогресијата на ревматоидниот артритис како нарушување на имунолошкиот систем на телото. Но, исто така вреди да се напомене дека не постои консензус за ова меѓу научниците. До денес, точната причина за прогресијата на патологијата кај луѓето сè уште не е точно утврдена. Во развиените земји, инциденцата на болеста не е премногу висока - во просек, околу едно лице од сто. Почесто патологијата се дијагностицира во фер сексот од возрасната група од 30 до 50 години.

Етиологија

Точните причини за прогресија на ревматоидниот артритис сеуште не се утврдени. Но, научниците имаат две најверојатни теории за нејзиното појавување:

 • наследни. Некои експерти имаат тенденција да претпостават дека присуството на антигени со специфична амино киселинска структура во генотипот на одредена индивидуа може да влијае на развојот на болеста. Ако бактериска инфекција се активира во организмот кој ги има овие супстанции, ќе започне да се произведуваат специфични антитела - ревматоиден фактор. Во случај на нивно поврзување со крвни протеини, тие ќе можат директно да влијаат на пролиферацијата на синовијалната мембрана на одредени зглобни зглобови;
 • патогена активност на некои микроорганизми. Според оваа теорија, микроорганизмите можат да предизвикаат производство на интерлеукини и да придонесат за синтеза на протеази, кои имаат деструктивен ефект врз ткивата на артикуларните зглобови. За време на истражувањето беше откриено дека стрептококите биле пронајдени во лимфните јазли на внатрешните органи на лицата со ревматоиден артритис. Затоа, научниците имаат тенденција да укажуваат на тоа дека причината за развојот на болеста може да биде перзистентна инфекција или присуство на акутни болести како што се грип или АРВИ .

Фактори на ризик:

 • алергиска реакција;
 • траума на еден или повеќе зглобни зглобови. Често станува причина за развој на патологија;
 • стрес

Видови

Според имунолошките карактеристики:

 • серопозитивни;
 • серонегативен.

Со тип на проток:

 • брза прогресија на патолошкиот процес;
 • бавна прогресија.

Серонегативен тип

Овој тип на патологија влијае главно на големи зглобни зглобови, но како што напредува болеста, сврзното ткиво на рацете, нозете, зглобовите и интерфалангеалните 'рскавици е вклучено во процесот. Развојот на патологијата е проследен со следниве симптоми:

 • хипертермија до големи броеви;
 • анемија ;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • атрофија на мускулни структури;
 • треска;
 • намалување на телесната тежина.
Ревматоиден артритис

Карактеристични карактеристики на овој тип на патологија:

 • мобилноста на колената и лактот на 'рскавицата се намалува;
 • како што напредува патологијата, сврзното ткиво на зглобот станува главна "цел" на воспаление. Тоа е онаа што се подложува на најголемото уништување;
 • во тешки случаи, се јавуваат симптоми на бубрезите.

Серопозитивен тип

Некои научници сугерираат дека причината за нејзината прогресија се вирусни агенси, микоплазма или специјални бактерии. Симптомите на патологија обично се манифестираат кај луѓе од возрасна група над 40 години. Прво, воспалителниот процес влијае на синовијалната мембрана на артикуларната артикулација, а неговата празнина е исполнета со ексудат. Подоцна, специфичното ткиво почнува да расте, продира во структури на `рскавици и ги уништува.

Фази

За да се утврди фазата на ревматоиден полиартритис е можно само со помош на инструментална дијагностичка метода - Х-зраци. Вкупно, клиничарите идентификуваат 4 фази во прогресијата на болеста:

 1. Малите артикуларни зглобови се зафатени, меките ткива стануваат подебели и се појавуваат знаци на намалување на коскеното ткиво.
 2. Ерозија се јавува околу зглобните зглобови. Постојат знаци на оток на синовијалната кесичка, мускулна атрофија.
 3. Клетките на сврзното ткиво брзо се делат, што доведува до негово задебелување. Како резултат на тоа, движењето во зглобот е ограничено. Како резултат на сликата може да се смета стеснување на заедничкиот простор, калцификација на коскените структури.
 4. Бројни ерозии и цисти се локализирани на коските. Симптоми на манифестација на анкилоза, мускулни структури се силно атрофирани.

Симптоматологија

Кај повеќето пациенти, болеста продолжува прилично подмолно. Патолошкиот процес може да се развие во текот на неколку месеци и во исто време да не покажува симптоми. Ова е неговата опасност, бидејќи колку побрзо ќе биде идентификуван и ќе се изврши неговиот целосен третман, толку е поголема шансата за лице да се опорави.

Првите симптоми на болеста се слични на знаците на АРВИ:

 • мускулна болка;
 • слабост;
 • хипертермија;
 • губење на апетитот, наспроти позадината на која има намалување на телесната тежина.

Кај ревматоидниот артритис, истиот артикуларен зглоб на двете страни на телото е симетричен. Прво, воспалението ги опфаќа малите зглобови. Ако не спроведете комплетен третман за ревматоиден артритис со помош на фармацевтски препарати и медицински процедури, воспалението ќе се прошири на големи зглобови.

Меѓу главните симптоми на болести може да се идентификува следново:

 • ограничување на моторната активност;
 • оток во зглобовите;
 • задебелување на зглобовите на прстите и рачниот зглоб - овој симптом се нарекува "лебеден врат";
 • со поразот на зглобовите на гркланот забележан грубост на гласот, скратен здив, дисфагија;
 • со воспаление на зглобовите на ногата, палецот се отклонува на страна. Но постепено другите прсти ја менуваат својата позиција.

Дијагностика

Стандардниот дијагностички план вклучува:

Медицински настани

Основата на третманот на ревматоидниот артритис е основната терапија, која ќе му овозможи на лекарот да ги коригира механизмите на прогресија на болеста. Се врши и симптоматска терапија. Како правилно да се третира ревматоидниот артритис може да се каже само високо професионален специјалист. Затоа, само-лекувањето е неприфатливо.

Основна терапија се базира на употреба на такви групи на лекови:

 • препарати од златни соли;
 • имуносупресиви. Текот на лекувањето со такви лекови е доста долг - до 6 месеци;
 • антималарични лекови;
 • сулфа лекови;
 • моноклонални антитела;
 • имуносупресивни лекови.

Симптоматска терапија:

 • глукокортикостероиди;
 • НСАИЛ;
 • додатоци на калциум.

Физиотерапија:

 • масажа;
 • ласерска терапија;
 • размена на плазма;
 • лимфна дренажа;
 • криотерапија;
 • фонофореза;
 • електрофореза;
 • Терапија за вежбање.

Народна медицина

Народни лекови исто така се користат за лекување на ревматоиден артритис. Но, вреди да се забележи дека тие не треба да бидат главната терапија. На сите народни лекови им е дозволено да користат само во тандем со методите на официјалната медицина и со дозвола на лекарот кој го посетува. Многу луѓе им даваат предност на народни лекови, бидејќи сметаат дека не се толку ефикасни како безбедни за телото.

Јаболков оцет за лекување на полиартритис

Народни лекови за третман на ревматоиден артритис:

 • тинктура од лук. Овој народен лек се користи многу често, поради едноставноста на нејзината подготовка, како и ниските трошоци;
 • јаболков оцет;
 • минерална вода. Исто така, тоа е ефективен народен лек. Се користи како дополнителен лубрикант за дехидрирани зглобови;
 • тинктура на коренот на sabelnik.

Исхрана

Поради фактот што автоимуните процеси можат да се активираат кога алергените со храна влегуваат во телото, неопходно е да се следи диета за ревматоиден артритис. Од диетата треба целосно да се елиминираат:

 • млеко;
 • ореви;
 • морски плодови;
 • агруми;
 • свинско месо

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ревматоиден полиартритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфом (појавување симптоми: 8 од 20)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Интерстицијална пневмонија (појавување симптоми: 7 од 20)

Лекарите зборуваат за интерстицијална пневмонија кога едно лице има воспаление во белите дробови, влијае на интерстициумот лоциран во преградите меѓу крвните садови и алвеолите. Како резултат на воспалителниот процес и едем, размена на гасови во засегнатиот орган е нарушена, што предизвикува сериозни симптоми. Идиопатската интерстицијална пневмонија не е една болест, туку група на патологии во кои се развиваат дифузни промени во интерстицијалното ткиво.

...
Карцином (појавување симптоми: 7 од 20)

Карцином се развива од епителот - ова е еден од типовите на малигни неоплазми. Епителното ткиво е наредено со слузницата на внатрешните органи, површината на телото, мускулите, уринарниот тракт, гастроинтестиналниот тракт, жлездите, респираторниот систем, па така туморот може да се појави во секој орган со епителните клетки и да има било каква локализација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .