Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиподинамија: Симптоми и третман

Хиподинамија - главни симптоми:

Хиподинамијата е патолошка состојба која се карактеризира со кршење на скоро сите функции на човечкото тело (респираторна, дигестивна, хематопоетска и циркулација на крвта). Сето ова се случува поради една причина - намалување на моторната активност. Како резултат на тоа, контрактилноста на мускулните структури е значително намалена.

Само пред еден век, клиничарите ретко слушнале за појава на физичка неактивност. Но, сега преовладувањето на болеста расте секој ден. Главната причина за ова е автоматизација и урбанизација на трудот. Претходно, луѓето се повеќе физички напори на работното место, но сега повеќето луѓе седат во канцелариите и нивната физичка активност е значително намалена.

Исто така може да се каже дека хиподинамијата е директна последица на ослободувањето на човекот од физички труд. Самата природа претходно го програмирала секој поединец за да добие храна и труд. Но сега сето ова е многу поедноставно. Како резултат на тоа, хиподинамијата води кон метаболички нарушувања, намалено снабдување со ткиво на крв, како и прогресија на патологиите на кардиоваскуларниот систем.

Механизам на прогресија

Поради намалување или отсуство на физичка активност, мускулните структури во човечкото тело постепено ослабуваат. Во тешки случаи, дури и атрофија. Издржливоста и силата се намалуваат, невро-рефлексните врски се скршени. Овие патолошки процеси повлекуваат прогресија на васкуларната дистонија и депресивна состојба . Исто така, наспроти позадината на сето ова, метаболизмот страда во голема мера, и болен човек брзо се зголемува.

Вреди да се напомене дека атрофијата на мускулните структури не е најопасната работа што може да се појави за време на физичката неактивност. Постепено се забележани патолошки промени во коскените структури. Како резултат на тоа, напредува остеоартрозата , остеохондрозата и остеопорозата . Ако хиподинамијата не се излечи, тогаш можно е да се развие коронарна артериска болест и артериска хипертензија . Нарушувањата на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт и опструктивниот бронхитис може да се припишат на ефектите од хиподинамијата. Исто така вреди да се напомене дека таквата болест влијае на состојбата на ендокриниот систем. Инсулинска резистенција, атеросклероза и дебелина може да се јават кај болно лице. Сето ова е причината поради која животот на еден човек е намален за неколку години.

Симптоматологија

Знаци на хиподинамијата

Симптомите на болеста се појавуваат постепено. Идентификувањето на нивното присуство не е тешко, бидејќи додека патологијата напредува, тие стануваат поизразени. Симптомите на физичка неактивност вклучуваат:

 • постојан замор;
 • повреда на ерекцијата;
 • зголемена нервоза без очигледна причина;
 • чести фрактури;
 • несоница;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • намалување на работниот капацитет;
 • дебелина;
 • недостаток на оргазам.

Ако ги почувствувате овие симптоми, веднаш треба да го посетувате докторот. Хиподинамијата во раните фази на прогресијата нема да биде тешко да се излечи, но ако продолжи да се развива, нема да биде лесно да се елиминираат нејзините последици.

Медицински настани

Ако се појави симптоми на патологија, неопходно е да се посети квалификуван специјалист за дијагноза. Ова е неопходно, бидејќи симптомите на физичка неактивност не се специфични и може да укажуваат на прогресија на други заболувања. Терапијата е развиена врз основа на степенот на развој на болеста, како и општата состојба на пациентот.

Пред да се лекува болеста, неопходно е да се елиминира вистинската причина, што доведе до хиподинамија. Планот за лекување обично е насочен кон елиминирање на последиците од патологијата (дебелина, зголемување на крвниот притисок, сексуална дисфункција, итн.).

Превенција

За да не се спроведува хиподинамичен третман, неопходно е да се започне со преземање превентивни мерки што е можно порано Спречувањето на физичката неактивност не е нешто тешко. Главната работа е да се води здрав начин на живот, вежбање и зголемување на физичката активност.

Превенција на физичка неактивност:

 • одење;
 • менување на ментална и физичка активност;
 • полнење;
 • долги прошетки во свеж воздух;
 • пливање;
 • нормализација на исхраната.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиподинамија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Прогресивна парализа (појавување симптоми: 6 од 12)

Прогресивната парализа (сингл Бетловата болест) се смета за ретка форма на церебрален сифилис, бидејќи во просек се дијагностицира кај 5% од луѓето кои ја имале оваа болест. Вреди да се забележи дека машките претставници најчесто страдаат од оваа болест.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 5 од 12)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Невроза (појавување симптоми: 5 од 12)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 5 од 12)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 12)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .