Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артралгија: Симптоми и третман

Артралгија - главни симптоми:

 • Болки во зглобовите
 • Мускулна болка
 • Заеднички деформитет
 • Болка во коските
 • Болка при допирање на зафатениот зглоб
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Црвенило на кожата над зафатениот зглоб

Артралгија е патолошка состојба која се карактеризира со појава на изразен синдром на болка во еден зглоб, како и неколку во исто време. Оваа болест се јавува поради иритација на нервни завршетоци локализирани во синовијалната заедничка кеса. Треба да се забележи дека обично се изложени големи зглобови на оваа лезија (најчесто се дијагностицира артралгија на коленото зглоб).

Артралгија е поизразена кога постои воспалителен процес во човечкото тело (на пример, артритис ). Послабиот се манифестира кај дистрофични лезии на коскените структури и зглобовите. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот. Артралгија често се дијагностицира кај деца. Но сепак вреди да се напомене дека се изложени на ризик луѓе на работоспособна возраст кои работат во неповолни услови (рибари, рудари, градители итн.).

Етиологија

Постојат многу причини за прогресија на артралгија. Развојот на болки во зглобовите може да се должи на следните фактори:

 • автоимуни заболувања;
 • прекумерна тежина;
 • ревматски процеси;
 • зголемен стрес на одредени зглобови, често големи - колено, колк, лактот и така натаму;
 • неуспех на централниот нервен систем;
 • нарушување на ендокриниот систем;
 • присуство на неоплазми од бенигна или малигната природа;
 • повреди со различна тежина;
 • инфективни, бактериски или протозоални заболувања;
 • ненадејна промена на временските услови.

Болести за кои обично се забележани симптоми на артралгија:

Видови

До денес, прилично голем број на сорти на артралгија на коленото, лактот, колкот и други се разликуваат во медицината. Класификацијата се базира на бројот на зафатени зглобови, причината за прогресијата на болеста.

Локализација на артралгија

Во зависност од бројот на истекување на зглобовите:

 • полиартралгија. Во овој случај, синдромот на болка влијае истовремено на 5 и повеќе зглобни зглобови;
 • олигоартрагија. Лезијата покрива од два до четири зглобови;
 • моноартрагија. Синдромот на воспаление и болка е локализиран исклучиво во рамките на истата артикуларна артикулација.

Поради прогресија:

 • пост-трауматски;
 • заразен;
 • артралгија, напредувајќи против остеоартритис;
 • патологија која се развива во присуство на неоплазми од бенигна и малигната природа во човечкото тело;
 • псевдоартрагија.

Клиничарите, исто така, вклучуваат синдром на болка во зглобовите, кој се манифестира поради присуство на одредени форми на артритис:

 • реактивна артралгија;
 • псоријатичен;
 • ревматски;
 • гихт.

Симптоматологија

Тежината на симптомите зависи од причината за прогресијата на патологијата. Во овој случај, непријатноста може да биде брза и хронична. Болката е прободување, остра, досадна, болна природа. Артралгија, која напредува заради заразна болест, обично се манифестира во почетните фази на развојот на основната патологија. Во овој случај, постојат два симптоми: мијалгија и осалгија.

Болеста се карактеризира со симптоми на дисфункција на артикуларна артикулација:

 • оток во заедничката област;
 • болка на чувство;
 • деформација е можно;
 • хиперемија на кожата.

Третман

Ако симптомите на оштетување на зглобовите не заминуваат во рок од три дена, треба да контактирате со квалификуван ревматолог кој ќе спроведе сеопфатна дијагноза и ќе ја утврди причината за синдромот на болка. Планот за лекување е пропишан само по потврдување на дијагнозата. Главната цел на третманот е да се елиминира коренот на артралгија.

Антиинфламаторните лекови обично се препишуваат за да се намалат непријатните симптоми (симптоматски третман).

Лекови третман:

 • нестероидни лекови (во акутната фаза на болеста);
 • антиинфламаторна маст;
 • лекови за затоплување за локална експозиција;
 • аналгетски маст.

Исто така во планот за лекување обично се вклучени процедури за физикална терапија:

 • ласерска терапија;
 • НЛО;
 • UHF;
 • магнетна терапија.

Не е исклучено користење и народни лекови за лекување на болеста. Треба да се напомене дека тие можат да се користат само со дозвола на лекарот што присуствува и во тандем со методите на официјална медицина. Да се ​​ослободи од болеста во заднина, тие нема да помогнат, но со нивна помош, може да ги отстраните непријатните симптоми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артралгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Деформирање на остеоартритис (појавување на симптоми: 4 од 7)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Хеморагичен васкулитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Хеморагичниот васкулитис е заболување кое припаѓа на примарен системски васкулитис. Прво, патолошкиот процес "напаѓа" деца и млади луѓе. Болеста се манифестира со оштетена гастроинтестинална функција, микротромбоза, артралгија, пурпура (што може да се палпира).

...
Артропатија (појавување симптоми: 3 од 7)

Артропатијата е секундарна болест која се манифестира со различни дегенеративни-дистрофични или воспалителни манифестации во погодениот зглоб. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува реактивен артритис. Најчесто болеста влијае на зглобовите на колкот, лактот и коленото. Вреди да се напомене дека патологијата може да почне да напредува и кај децата и кај возрасните. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Хиперпаратиреоидизам (појавување симптоми: 3 од 7)

Хиперпаратироидизмот е хронична патологија на паратироидните жлезди, напредувајќи како резултат на појава на тумори или зголемена пролиферација на нивните ткива. Патологијата се карактеризира со зголемено производство на паратироиден хормон кој влијае на метаболизмот на калциум. Нејзината прекумерна содржина во крвта предизвикува излачување на калциумот од коските, а тоа, пак, доведува до сериозни компликации.

...
Ревматоидна артроза (појавување симптоми: 3 од 7)

Ревматоидна артроза е автоимуна лезија на зглобните зглобови, како што напредува, се јавува нивниот деформитет и уништување. Дегенеративните процеси можат да влијаат врз 'рскавицата, коската, па дури и мекото ткиво, што е неповратен феномен и води кон тешки деформитети. Со силно уништување на ткивата, се формира остеоартроза, која се карактеризира со нарушени моторни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .