Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тендовагинитис: симптоми и третман

Тендовагинитис - главните симптоми:

Тендовагинитис - болест на воспалителна природа, која ги зафаќа тетивните ткива, како и мембраните што го покриваат (во медицината тие се нарекуваат обвивка од тетива). Оваа болест се разликува од тендинитис затоа што воспалителниот процес се јавува исклучиво во оние анатомски места каде што тетива е покриена со специфична обвивка - зглобот на зглобовите, подлогата, ногата, раката и зглобниот зглоб.

Тендовагинитисот е прилично честа патологија. Најчесто се дијагностицира кај претставници на одредени професии кои во текот на работен ден се принудени да вршат слични движења со рацете или нозете. Вреди да се напомене дека таквиот воспалителен процес може да има сериозни последици. Акутниот тендовагинитис лесно се лекува, додека хроничната форма на патологијата може да доведе до нарушување на функционирањето на прстите, рацете, рачниот зглоб.

Тетивите на мускулните структури се тесно поврзани со коскените структури. Од горе, тие се покриени со школка која произведува ексудат, со што се намалува триењето при одредени активни движења. Оваа школка се состои од два листа - внатрешна и надворешна. Воспалителниот процес на тендовагинитис влијае само на внатрешната обвивка, која се наоѓа во непосредна близина на тетива. Како што прогресира воспалението, се создаваат специфични супстанции - простагландини, кои ги иритираат нервните завршетоци (синдром на провоцирачки болки), предизвикуваат едем на ткивата и нивната хиперемија.

Етиологија

Клиничарите идентификуваат неколку главни причини кои можат да доведат до прогресија на тендовагинатис, зглобот и други:

 • повреди на тетивите и нивните мембрани со различна тежина;
 • неспецифични инфекции. Развојот на болеста обично се предизвикува со бактерии кои се веќе во телото. На хематоген начин, тие навлегуваат во обвивката на тетивата, се населуваат таму и почнуваат активно да се размножуваат, со што предизвикуваат воспаление;
 • специфични инфекции. Причината за прогресија на болеста - веќе постоечки гноен или воспалителен процес во коскените структури. Од оваа појава, инфективните агенси лесно ги пробиваат тетивните обвивки;
 • долготрајна микротраума на тетивите;
 • достапни системски болести.

Класификација

Лекарите користат класификација која се базира на етиологијата, природата на воспалението, како и на времетраењето на патолошкиот процес.

Според етиологијата:

 • заразен;
 • асептични. Овој тип вклучува крвавечки тендовагинитис на подлактицата, како и реактивен тендовагинитис (со системски патологии).
Шематски илустрација на тендовагинитис

Од природата на воспалението:

 • гноен теновагинитис. Најопасните. Растворлив тендовагинитис се развива во случај на заразен процес. Како резултат на неговата прогресија, гној се акумулира во зафатената тетива и неговата мембрана;
 • серозен. Овој тип на патологија се карактеризира со воспаление на внатрешната обвивка на мембраната со ослободување на серозни течности;
 • серозен фиброзен. Паралелно со појавата на серозен ексудат, на површината на обвивките се формира специфичен фибрински депозит. Тоа предизвикува зголемено триење на тетивите.

Од времетраењето на протокот:

 • акутен - до 30 дена;
 • субакутен - од месец до шест;
 • хронично - над 6 месеци.

Форми

 • почетна. Во овој случај, постои само хиперемија на синовијалната вагината. Можеби формирањето на мали инфилтрати во својот надворешен леток. Овие знаци се забележани на тетивите на раката, ногата и прстите;
 • ексудативно зрно;
 • хроничен стенотик.

Симптоматологија

Земајќи го предвид клиничкиот тек, клиничарите разликуваат акутни и хронични форми на патологија.

Остро

Оваа клиничка форма обично почнува да напредува по систематско преоптоварување на одреден дел од телото (нога, рака). Незначителен едем форми на местото на повреда, на кои пациентите не веднаш да се сврти вниманието. Бојата на кожата не се менува. Синдромот на болка се јавува кога се прават активни движења со вашата рака или нога. Нејзината локализација зависи од тоа која одредена тетива е засегната. Почесто, палецот и зглобот на зглобот се "нападнати".

Со прогресијата на гноен процес, симптомите на воспаление се многу изразени. Зафатениот прст е многу црвен, кожата е тесна и сјајна, постои локална хипертермија. Болката се забележува не само за време на активните движења, туку и во целосен одмор.

Дополнителни симптоми:

Ако појавата на симптомите не води до третман на тендовагинитис, состојбата на пациентот брзо ќе се влоши. Знаци на воспаление од прстот се движат кон раката и подлактицата. Септичниот шок може да се развие.

Хроничен

Хроничниот теновагинитис напредува исклучиво со асептични лезии. На местото на повредата, пациентот забележува умерена болка. Кога чувствувате дека оваа област може да се забележи појавата на крепитација. Хроничниот теновагинитис се јавува без изразени симптоми.

Симптомите на тендовагинитис, исто така, зависат од тоа која тетива е под влијание на воспалителниот процес. Клиниките може да се разликуваат малку.

Нога лезија

Симптомите на тендовагинитис на стапалото се прилично специфични, па затоа, патологијата може да се дијагностицира без тешкотии:

 • синдром на болка со оптоварување на нога. Болката е акутна и може да биде пулсирачка по природа (во присуство на гноен ексудат);
 • оток на ногата и глуждот;
 • хиперемија на кожата над вагината на тетива;
 • мала ограничена подвижност на зглобот;
 • ограничена функционалност на тетивите;
 • локална температура се зголемува;
 • при испитување на местото на повреда може да се забележи појава на патолошки јазли и инфилтрати;
 • синдром на интоксикација (поизразен со супуративен тендовагинитис на стапалото).

Поразот на зглобот на зглобот

Главните симптоми на тендовагинитис на рачниот зглоб:

 • оток на зглобовите;
 • спазам на мускулните структури на раката;
 • болка во зглобовите, кои имаат тенденција да се зголемуваат;
 • движењата на прстите се малку ограничени;
 • кога се прават активни движења на рацете, може да се појави криза во рачниот зглоб;
 • тендовагинитис на зглобниот зглоб може да биде придружен со вкочанетост и пецкање во рачниот зглоб и прстите.

Пораз четка

Клиничката слика на тендовагинитис на раката обично се развива откако раката доживеа тежок физички напор. Главни симптоми:

 • оток во погодената област. Најчесто ткивата се наоѓаат на задниот дел на четката;
 • на местото на локализација на тетива се појавува перзистентна хиперемија;
 • забележана е вкочанетост во зглобот на зглобот;
 • конвулзии. Кога четка на тендовагинитис пациентот често има чувство како да се намали четката.

Третман

Тактиката на третман на тендовагинитис директно зависи од видот на патологијата, како и од клиничката слика.

Третман на асептичен тип:

 • наметнете малтер Longuet на погодената тетива;
 • антиинфламаторни лекови;
 • физиотерапија со блокади на новокаинот;
 • кал апликации.
Употреба на шлинзи за теновагинитис

Третман на инфективен тип на патологија:

 • ако гноен ексудат се акумулира во синовијалната вагина, се посочува непосредна дисекција и одводнување на тетива;
 • наметнување на гипс-спојки;
 • терапија со заболување во подрачје што предизвикало тендовагинитис;
 • антибиотици;
 • антисептици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • физиотерапија.

Третман на хронична форма:

 • антибиотици со широк спектар;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • парафински бањи;
 • масажа;
 • терапевтска вежба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тендовагинитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопед и трауматолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Флегмон (појавување симптоми: 6 од 13)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 5 од 13)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Панаритиум (појавување симптоми: 5 од 13)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 4 од 13)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .