Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артропатија: Симптоми и третман

Артропатија - главните симптоми:

 • Долна абдоминална болка
 • Глуден исцедок од вагината
 • Заеднички деформитет
 • Болка во погодениот зглоб
 • Заедничка неподвижност
 • Простатитис
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Крварење во отсуство на менструација
 • Заедничка вкочанетост
 • Нарушување на мочниот меур
 • Црвенило на кожата над зафатениот зглоб

Артропатијата е секундарна болест која се манифестира со различни дегенеративни-дистрофични или воспалителни манифестации во погодениот зглоб. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува реактивен артритис. Најчесто болеста влијае на зглобовите на колкот, лактот и коленото. Вреди да се напомене дека патологијата може да почне да напредува и кај децата и кај возрасните. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

Етиологија

Во зависност од етиолошките фактори, лекарите ги разликуваат следниве видови на оваа патолошка состојба:

 • реактивна артропатија. Основата на прогресијата на оваа болест е реакцијата на ткивата и структурата на 'рскавицата во следните системски патологии: сирингомиелија , леукемија , болести на жлездите на ендокриниот систем;
 • дистрофична форма. Развиена како резултат на примарна неухранетост на структури на 'рскавица. Вообичаено, оваа форма на патологија се дијагностицира кај постарите лица, кога целото тело се подложува на дистрофични процеси;
 • пирофосфорна артропатија или хондрокалциноза. Патологијата се развива поради нарушен метаболизам на калциумови соли во човечкото тело. Како резултат на тоа, тие се спојуваат на површината на 'рскавицата. Повреди на колено, колк, лакт и други зглобови, инфективни процеси, хипокалцемија може да предизвика пирофосфатна артропатија. Вреди да се напомене дека најчесто се дијагностицира токму пирофосфорната артропатија;
 • идиопатска форма. Се зборува за неговиот развој во случај лекарите да не ја утврдат причината што предизвика прогресија на патолошкиот процес;
 • псоријатична артропатија. Болеста напредува во позадината на псоријазата ;
 • наследна форма. Патологијата на структури на 'рскавица се пренесува на генетско ниво. Обично оваа форма почнува да се појавува кај мали деца.

Симптоматологија

Клиничката слика на пирофосфатна артропатија или друг вид патологија се состои од два синдрома - артикуларни и урогенитални.

Артикуларен синдром

Тоа е главен синдром на артропатија. Вреди да се напомене дека често два или три зглобови истовремено се воспалени одеднаш. На пример, во случај на артропатија на зглобот на коленото кај деца и возрасни, двете колена се засегнати истовремено (двонасочен процес). Во овој случај, појавата на такви симптоми:

 • болката. Синдромот на болка е болка во природата и може да се зголеми со зголемување на оптоварувањето на погодениот зглоб. По добар одмор, болката може малку да се смири, но до вечер повторно се влошува. Во случај на прогресија на пирофосфатна артропатија, болката се јавува со напади;
 • нарушено функционирање на погодениот зглоб. На почетокот на прогресијата на артропатијата, постои само мала вкочанетост при изведување на вообичаени движења. Но, постепено амплитудата на движењата е значително намалена, до тој степен што може да се појави комплетна блокада на зглобот;
 • деформација. Заедницата постепено ја менува својата форма;
 • оток и хиперемија на кожата. Вообичаено, во случај на овие симптоми, синдромот на болка се зголемува.

Можно е да се открие присуство на артропатија на коленото, лактот, колкот, итн, дури и во рана фаза на патолошка прогресија. За таа цел, лекарите прибегнаа кон рентгенски преглед. На сликата, радиологот може да го утврди присуството на периартикуларна остеопороза .

Здрава и оштетена зглоб

Урогенитален синдром

Покрај лезиите на зглобовите, артропатијата често провоцира прогресија на други нарушувања во органите и системите на телото. Особено често на позадината на пирофосфатната артропатија или друга форма на патологии на болеста на генитоуринарниот систем кај деца и возрасни напредува. Но, вреди да се напомене дека таква манифестација на болеста е забележана само кај 30% од пациентите.

На фер секс може да се доживее интерменструално крварење, гноен вагинален исцедок, цервицитис , болка во долниот дел на стомакот. Кај мажите, се појавуваат знаци на акутен простатитис , а процесот на излачување на урината исто така може да биде нарушен.

Покрај тоа, кај возрасни и деца со артропатија, екстра-артикуларни и висцерални лезии, оштетување на 'рбетниот столб и системски инфламаторен одговор се забележани.

Третман

Третманот на патологијата треба да започне веднаш штом дијагнозата е воспоставена. Спроведено во две насоки:

 • антибактериска терапија;
 • терапија на артикуларен синдром.

Антибиотиците се пропишани за да ги уништат инфективните агенси кои предизвикале прогресија на патологијата кај деца и возрасни пациенти.

Времетраењето на третманот е 7 дена. Лекови на избор:

 • азитромицин;
 • доксициклин;
 • еритромицин;
 • кларитромицин;
 • олоксацин;
 • амоксицилин.

Стандардниот план за лекување ги вклучува и следниве лекови:

 • антиинфламаторни лекови (нестероидни). Назначен за намалување на воспалението, и ублажување на болката;
 • имуносупресиви и имуномодулатори. Неопходно е да се зголеми реактивноста на организмот;
 • ако патологијата е многу тешка, пациентот мора да биде назначен за глукокортикоидни хормони за да го елиминира воспалителниот процес во зглобот.

Бидејќи болеста се развива по втор пат, важно е да се лекува основната патологија. Затоа, главниот план за лекување може да се надополни:

 • хемотерапија (ако има системски крвни болести);
 • заменска терапија се прибегнува кон присуство на болести на ендокриниот систем;
 • невропротектори.

Долготраен третман на артропатија. Обично се изведува на амбулантска основа и само во тешки случаи е пациентот примен во болница.

Компликации

Ако адекватен третман на патологијата не се изврши навремено, тогаш во повеќето случаи се развиваат следните компликации:

 • транзицијата на акутната форма на болеста во хронична;
 • релаксирачки курс;
 • нарушена подвижност или целосна блокада на зафатените зглобови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ревматоидна артроза (појавување симптоми: 4 од 11)

Ревматоидна артроза е автоимуна лезија на зглобните зглобови, како што напредува, се јавува нивниот деформитет и уништување. Дегенеративните процеси можат да влијаат врз 'рскавицата, коската, па дури и мекото ткиво, што е неповратен феномен и води кон тешки деформитети. Со силно уништување на ткивата, се формира остеоартроза, која се карактеризира со нарушени моторни функции.

...
Артралгија (појавување симптоми: 3 од 11)

Артралгија е патолошка состојба која се карактеризира со појава на изразен синдром на болка во еден зглоб, како и неколку во исто време. Оваа болест се јавува поради иритација на нервни завршетоци локализирани во синовијалната заедничка кеса. Треба да се забележи дека обично се изложени големи зглобови на оваа лезија (најчесто се дијагностицира артралгија на коленото зглоб).

...
Ендометријален карцином (појавување симптоми: 3 од 11)

Ендометријалниот канцер, или преканцерот на матката, зазема едно од првите места во однос на преваленцата кај туморите на ракот. Гинеколозите забележуваат дека оваа состојба се јавува кај жени на возраст над педесет години, што значи дека главната причина за болеста може да се смета за таков процес во телото како менопауза.

...
Кламидијален артритис (појавување симптоми: 3 од 11)

Хламидијалниот артритис е патолошка состојба на автоимун тип кој напредува како резултат на хламидија која влегува во човечкото тело. Главниот пат на пренесување на патогенот е сексуален (од инфициран партнер до здрав). На болеста се дијагностицира главно кај претставниците на двата пола, кои се во сексуално активна возраст - од 20 до 45 години.

...
Рајтер-ова болест (појавување симптоми: 3 од 11)

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .