Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спондилитис: Симптоми и третман

Спондилитис - главните симптоми:

 • Слабост
 • Замор
 • Болка во 'рбетот
 • Malaise
 • Спинален деформитет
 • Повреда на внатрешните органи
 • Формирање на грпка
 • Парализа на нозете
 • Делумна парализа на нозете
 • Болка во мускулите околу 'рбетот

Спондилитис е воспалителна болест на 'рбетниот столб на хронична природа, која е форма на спондилопатија. Прогресијата на патологијата може да доведе до примарно уништување на телата на 'рбетниците, намалување на густината на коскените структури, како и сложени коскени деформитети.

Во повеќето случаи, главната причина за прогресија на спондилитисот е пенетрацијата на тубуларниот бацил во човечкото тело. Ретко, неговиот развој се јавува на позадината на актиномикоза , ревматоиден артритис , остеомиелитис , сифилис , псоријаза (псоријатичен спондилитис).

Видови и етиологија

Во медицината, постојат доста голем број видови спондилитис, кои се разликуваат во нивните причини, како и во клиничката слика. Во зависност од етиологијата, постојат:

 • специфичен спондилитис на 'рбетот. Се развива како компликација на сифилис, гонореа , бруцелоза , туберкулоза и други заболувања. Почнува да напредува со поразот на 'рбетот со разни пиогени патогени;
 • неспецифичен спинален спондилитис.

Посебно, пак, ги има следниве подвидови:

 • туберкуларен тип. Почнува да напредува кога туберкулозната бактерија влегува во сунѓерестата супстанција на пршлените. Во оваа област, патогените организми почнуваат активно да се размножуваат и ослободуваат токсините, со што се предизвикува топење на коскените структури. 'Рбетот постепено се деформира и формира грпка (карактеристичен симптом на патологија). Деформитетот во градите предизвикува дисфункција на респираторниот систем. Ако гнојни маси акумулирани во внатрешноста на пршлените навлезат под надолжниот лигамент, тие ќе го притисне 'рбетниот мозок. Наспроти ова, лицето ќе почне да покажува невролошки симптоми - целосното функционирање на карличните органи, пареза или парализа на екстремитетите се нарушени;
 • актиномикотичен тип. Развива речиси секогаш средно. Неговата карактеристична особина е формирање на паравертебрални фистули, од кои се забележува мал исцедок. Почесто, овој тип на патологија влијае на торакалниот 'рбет;
 • тип на бруцелоза. Местото на нејзината локализација е 'рбетниот дел на' рбетот. Формирањето на абсцесот е забележано во ретки случаи. Ако земете слика, може да се забележи дека пршлените претрпеле мали фокални уништувања;
 • сифилитичен тип. Ретко се дијагностицира. Овој тип на спондилитис влијае на цервикалниот регион. Ако болеста не се третира, тогаш на крајот гума за џвакање ќе се распадне, а резултирачката компресија на 'рбетниот мозок ќе доведе до манифестација на невролошки симптоми;
 • тифоиден тип. Почнува да напредува против позадината на тифусната септикемија. Локализација на лезијата - лумбалниот и торакалниот 'рбет. Коските и карциногените структури многу брзо се деградираат. Во тешки случаи, може да се формира апсцес.

Подвидови на неспецифичен спинален спондилитис:

 • хематоген гноен. Симптомите на спондилитис на оваа форма се јавуваат остро. Веднаш има изразен синдром на болка. Понатаму, почнуваат да се формираат фистули и апсцеси. Патолошкиот процес е локализиран во цервикалната и лумбалната 'рбетна колона;
 • ревматоидна форма. Ова е хронична системска болест на 'рбетниот столб. Оваа патологија е формирана исклучиво на позадината на прогресивниот автоимун процес во сврзното ткиво. Ако ревматоидната форма не е дијагностицирана и третирана со време, тогаш 'рбетот може да биде целосно имобилизиран.
Спондилитис на 'рбетот

Симптоматологија

Спондилитисот на 'рбетот е ретка болест која во раните фази можеби не се манифестира воопшто, што го прави многу тешко да се дијагностицира. Тешки симптоми обично се случуваат кога различни опасни компликации почнуваат да напредуваат.

Карактеристичен симптом на болеста е уништувањето на телата на 'рбетниот столб, кои подоцна можат да доведат до деформитет на' рбетниот столб. Ако патологијата напредува, можно е да се формира грпка. Клиничката слика е надополнета со такви знаци:

 • малаксаност;
 • болка долж 'рбетот;
 • болка во мускулните структури лоцирани во непосредна близина на 'рбетот;
 • слабост;
 • замор;
 • повреда на функционирањето на внатрешните органи;
 • пареза или парализа на нозете.

Дијагностика

Дијагнозата на патологија во раните фази е тешка, бидејќи лицето нема речиси никакви симптоми. Пациентите обично одат кај лекар кога се појавуваат болки и ограничено движење на 'рбетниот столб. Со цел да се дијагностицираат лекарите прибегнуваат кон лабораториски и инструментални техники.

Лабораториски методи:

Инструментални методи:

 • Х-зраци
 • КТ на 'рбетот ;
 • биопсија со понатамошна микроскопија на добиениот материјал.

Третман

Третманот на спондилитис треба да вклучува употреба на медицински лекови, како и физиотерапија. Во случај на тешка патологија, е индициран хируршки третман.

Лекови третман:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • решенија за детоксикација;
 • кортикостероиди.

Физиотерапија:

 • Терапија за вежбање;
 • термотерапија;
 • масажа на грб;
 • фонофореза со хидрокортизон.

Компликации

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спондилитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:

Спиналната туберкулоза (туберкулозен спондилитис) е опасна болест на мускулно-скелетниот систем, како резултат на инфекција со туберкулозен бацил (Кох). Карактеристична особина на оваа болест е деформитетот на 'рбетниот столб. Спиналната туберкулоза може да се развие кај деца и кај возрасни.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 10)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Спондилоартритис (појавување симптоми: 3 од 10)

Спондилоартритис е воспалителна болест која ги зафаќа зглобовите, во која ограничувањето на мобилноста се развива бавно. Без соодветен третман, ова ќе доведе до оштетена моторна активност.

...
Амилоидоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .