Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спондилолистеза: Симптоми и третман

Спондилостестаза - главни симптоми:

Спондилолистезата е патолошка состојба која се карактеризира со присуство на поместување на пршлените во 'рбетниот столб во однос на едни со други. Вреди да се напомене дека оваа состојба не е посебна болест, туку последица на вродени или стекнати патологии на 'рбетниот столб.

Развојот на спондилолистезијата се случува постепено. Конечниот резултат е апсолутно лизгање на телото на надребреното тело од основното. Оваа состојба е крајно опасна за една личност, бидејќи како резултат на неговиот развој, едно лице може да се појави спинален деформитет, компресија на нервни корени, како и стеснување на 'рбетниот канал.

Спондилолистезата може да влијае на кој било дел од 'рбетната колумна, но обично пршлените се подложени на "напад", кои го сочинуваат максималното оптоварување - L4-L5, L5-S1 (лумбален регион). Оваа болест е помалку веројатно да влијае на цервикалниот регион, бидејќи е најмногу мобилен.

Причини

Спондилолистезата обично се манифестира како компликација на други патологии на 'рбетниот столб. Затоа, главните причини за прогресија на оваа состојба се:

 • дегенеративни процеси во 'рбетниот столб (особено во областа на пршлените L4-L5);
 • зголемена физичка активност;
 • конгенитални дефекти на развојот на 'рбетните структури;
 • оптоварена наследност;
 • малигни и бенигни тумори во 'рбетот;
 • повреди на 'рбетот со различна тежина.

Класификација

Во медицината се користат неколку класификации на оваа состојба, кои се засновани на следните знаци: развојен механизам, насока на поместување на пршлените, степен на поместување, етиологија, природа на поместување.

Според механизмот на развој:

 • акутна форма. Како по правило, се развива по повредите;
 • долготрајна форма. Почнува да напредува против позадината на долгорочните дегенеративни-дистрофични процеси кои влијаат врз структурите на 'рбетот.
Спондилолистеза

Во насока на поместување на пршлените:

 • андесптилолистеза. Во овој случај, постои промена на структури напред. Антиферозата најчесто се дијагностицира кај пациенти;
 • задна спондилолистеза. Повикот од кој било оддел се преместува назад;
 • неточно. Структурата и структурата на 'рбетот не се менуваат, но пршлените се поместуваат под влијание на мускулните структури лоцирани во оваа област;
 • скалила. Во овој случај, неколку сегменти истовремено се префрлуваат во која било насока;
 • комбиниран офсет.

Според степенот на пристрасност:

 1. постои поместување на не повеќе од 1/4 од ширината на пршленот;
 2. смена 1/2;
 3. промена со 2/3;
 4. комплетна ширина офсет.

Поради прогресија:

 • диспластичен тип;
 • спондилоидна спондилолистеза;
 • дегенеративен тип;
 • патолошки тип;
 • трауматски тип.

Од природата на офсет:

 • стабилен - постои фиксирано поместување на пршлените во било кој дел од 'рбетот (обично во лумбалниот дел);
 • нестабилен. Степенот на поместување може да варира во зависност од промената на положбата на телото.

Симптоматологија

Симптомите на антиспанилолистезис, како и нивниот интензитет, првенствено зависат од фазата на развој на патолошкиот процес:

Степенот на поместување на пршлените
 • Фаза 1 - симптомите на оштетување на структурите на 'рбетот обично се отсутни, па пациентот не дава никакви поплаки. Во некои случаи може да настане ситна лумбална болка (површина L4-L5);
 • Фаза 2 - синдром на болка се зголемува со извршување на активни движења. Таа, исто така може да се појави во состојба на целосен одмор, но ова ретко се забележува;
 • Фаза 3 - синдром на болка постојано се манифестира. Можен развој на парализа. Во погодениот дел (обично лумбалниот) постои ограничување на мобилноста;
 • Фаза 4 - одењето, обликот на телото и промената на положбата. Болката исцрпува лице, бидејќи постојано се манифестира.

Чести симптоми на антиспанилолистезис или други форми на патологија:

 • болка во различни делови на 'рбетот. Локализацијата на болни сензации зависи од тоа кој одреден сегмент бил засегнат. Кога го напаѓаат L4, болката се појавува во лумбалниот регион, со L5 - во областа на нозете со постепен премин во лумбосакралниот регион;
 • намалување на чувствителноста на кожата;
 • пливање сензација;
 • замор;
 • парализа;
 • пареза;
 • поспаност

Со поразот на цервикалниот сегмент со антифернална конгестија, се забележуваат следните симптоми:

 • несвестица;
 • главоболка;
 • ѕвонење во ушите се појавува;
 • несоница;
 • нарушување на визуелната функција;
 • вртоглавица.

Со поразот на торакалниот регион се јавуваат следните симптоми:

 • гушење;
 • недостаток на здив;
 • болка на органите лоцирани во дадена област;
 • сува кашлица.

Придружниците на лумбалниот 'рбет (L4-L5) се манифестираат со следниве симптоми:

Дијагностика

Невозможно е да се утврди точната дијагноза на "antspondilolisthesis" врз основа на само симптоми, бидејќи тие може да индицираат многу други патологии. Затоа, лекарите пропишуваат голем број методи на испитување на пациентот:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • радиографија.

Третман

Третманот на спондилолистезата треба да започне веднаш, веднаш штом се појават првите симптоми. Само во овој случај, терапијата ќе даде најмногу позитивни резултати. Во тоа време, третманот на патологијата се изведува со две техники:

 • конзервативен;
 • хируршки

Главната цел на конзервативната терапија во третманот на поместување во лумбалниот (L4-L5) или во другите одделенија е да го уапсат синдромот на болка, да го нормализираат држењето на телото, да ги фиксираат пршлените во физиолошка положба, да ги зајакнат мускулните и лигаментозните структури.

Методи на конзервативна терапија:

 • земање лекови кои содржат активни супстанции за ублажување на болката и воспалението;
 • воведување на хормонални лекови на 'рбетот;
 • терапевтски вежби. Тој дава одлични резултати, особено ако почнете да го изведувате во првите фази на `рбетните лезии L4-L5, L5-S1. Терапевтската гимнастика е развиена само од лекар, земајќи ја предвид тежината на текот на болеста;
 • физиотерапија;
 • облечен во специјален корсет;
 • намалување на физичките активности.

Хируршкиот третман на спондилолистезата се изведува со:

 • 4 степени на прогресија на болеста;
 • присуство на силен болен синдром, што не е можно да се запре со други методи;
 • неефективноста на конзервативната терапија (ако нема резултати за 6 месеци);
 • невролошки компликации.

Главната цел на оперативната интервенција е да го поправат погодениот прешлен во физиолошки правилна положба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Spondylolisthesis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипогликемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 6 од 20)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Дислокација на 'рбетници (симптоми на појавување: 6 од 20)

Дислокација на 'рбетот е нарушување кое се нарекува спондилолистеза во медицинската пракса. Оваа патологија е од два вида - при првиот поглед, пршлените се поместуваат навнатре, а во втората, тие се надворешни. Последиците од таквата повреда се 'рбетните кривини, како и силната болка што резултира од стегање на нервните завршетоци. Најчесто постои поместување на цервикалните пршлени, но во лумбалните и торакалните региони ваквата патологија исто така се јавува поради одредени причини.

...
Tenioz (појавување симптоми: 6 од 20)

Tenioz (teniodoz) е вид на интестинална инфекција, чија појава е предизвикана од тенија: свинска тенија и говеда тенија. Болеста се карактеризира со знаци на цревни нарушувања, манифестации на астено-невротична природа, присуство на патогенот во фекалните маси.

...
Кројцфелд-Јакоб-болест (појавување на симптоми: 6 од 20)

Кројцфелд-Јакоб-овата болест е прионска болест која е вклучена во групата на преносливи невродегенеративни патологии на прион. Прировите се нарекуваат инфективни протеини, тие се главните предизвикувачи на оваа болест. Тие имаат способност да трансформираат здрав протеин во инфициран. Така, се јавува инфекција на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .