Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кифосколиоза: Симптоми и третман

Кифосколиоза - главните симптоми:

Кифосколиоза - болест која влијае на торакалниот 'рбет. Патологијата истовремено ги комбинира симптомите на кифоза и сколиоза. Со прогресија на сколиозата кај некоја личност, има кривина на 'рбетот на лево или десно. Со кифоза - кривината се зголемува постериорно. За кифосколиоза, и двете се карактеристични. Почесто се дијагностицира кај адолесцентите.

Етиологија

Кифосколиозата обично почнува да напредува во период на зголемен раст на скелетот поради повреди на 'рбетниот мозок. Но, лекарите се уште се главната причина што придонесува за појава на патологија, наречена фетални абнормалности.

Етиолошки фактори на кифосколиоза на торакалниот 'рбет:

 • остеохондроза ;
 • прекумерна тежина;
 • седентарен работа (обично на компјутер);
 • претходни хируршки интервенции на 'рбетниот столб;
 • тежок стрес;
 • наследност;
 • полиомиелитис .

Вреди да се напомене дека прогресијата на кифосколиозата на торакалниот 'рбет негативно влијае на функционирањето на виталните органи. Патологијата предизвикува намалување на волуменот на белите дробови. Бидејќи телото ќе добие недоволно количество кислород, размена на гасови е нарушена. Наспроти ова, се јавува респираторна и срцева слабост .

Класификација

Оваа патологија може да биде или вродена или стекната. Причините за прогресија на конгениталната форма се развојни нарушувања во пренаталниот период. Болеста може да се открие кај бебето на возраст од 6 месеци, кога почнува да седи. Ако откриете повреда на 'рбетниот столб во рана фаза, тогаш лесно може да се лекува. Често доволно дури и правилно составена терапија за вежбање.

Клиничарите идентификуваат 4 форми на патологија:

 • наследна;
 • идиопатска;
 • постоперативен;
 • посттрауматски.

Степенот на прогресија на болеста:

Четврта степен на кифосколиоза
 • кифосколиоза од 1 степен. Во оваа фаза, постои мала искривување на 'рбетот на страна (често на десно), мало извртување. Третманот за овој степен обично се сведува на назначување на терапија за вежбање, масажа;
 • Кифосколиоза 2 степени. Латералната девијација и извртување е поизразена. Комплексот за третман, покрај физикалната терапија, вклучува и физиотерапија, масажа и носење корсет;
 • Кифосколијата на третото одделение се карактеризира со деформитет на градите поради силно поместување на 'рбетот, присуство на ребрата (карактеристичен симптом на патологија);
 • 4 степени кифосколиоза. Најтешка форма на патологија. Постои симултана деформација на градите, 'рбетот и карлицата. Во овој случај, конзервативните методи (масажа, терапија за вежбање) не се ефикасни, а лекарите прибегнуваат кон хируршки третман.

Класификација во зависност од правецот на деформација:

 • десната еднострана кифосколиоза;
 • лево едностран.

Симптоматологија

Главните симптоми кои укажуваат на прогресија на патологијата кај луѓето:

 • слабост;
 • болка во скопуларниот регион;
 • вртоглавица;
 • уринарна инконтиненција;
 • стоп;
 • диспнеа поради зголемен физички. товари;
 • металоиди;
 • конвулзии;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • запек .

Компликации

 • миозитис ;
 • рана остеохондроза;
 • излив на интервертебрален диск;
 • артроза на зглобовите;
 • повреди на кардиоваскуларниот систем.

Дијагностика

Патологот се занимава со дијагноза на патологија, но за точно да ја потврди дијагнозата, пациентот се упатува на консултација кај невролог. Присуството на кривина и нејзиниот степен веќе може да се идентификува преку лична инспекција и палпација. Дополнително, се доделуваат инструментални дијагностички техники:

Кифосколиоза на радиографија

Третман

Третманот на болеста зависи од степенот на нејзиниот развој. Лекарите прибегнаа кон конзервативни и хируршки техники. Првата и втората фаза на кифосколиоза се третираат конзервативно. Потребно е да се примени само интегриран пристап за постигнување на најпозитивни резултати. Вреди да се напомене дека третманот на патологијата е доста долг и рецептите на сите лекари треба редовно да се вршат.

Третманот се заснова на употреба на такви техники:

 • Терапија за вежбање. Вежбите за кифосколиоза е ефикасен метод за да се ослободи од него. Терапијата за вежбање е развиена само во врска со лекар, земајќи го предвид видот на закривеноста, како и нејзиниот степен. Ако редовно ги извршувате вежбите, тоа ќе помогне за зајакнување на мускулните структури на грбот, како и релаксирање на некои мускулни групи;
 • физиотерапија. Главната цел на третманот е да се отстрани грчењето во мускулните структури, да се нормализира микроциркулацијата, да се намали синдромот на болка;
 • масажа;
 • корсетинг;
 • терапија со лекови.

За хируршки методи на лекување се користат во такви случаи:

 • 4 степен на деформација;
 • козметички индикации;
 • изречен синдром на болка;
 • невролошки компликации;
 • неуспех на внатрешните органи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кифосколиоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Емболизам (појавување симптоми: 5 од 10)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Пернициозна анемија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...
Атрофичен гастритис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...
Спинален хемангиом (појавување симптоми: 4 од 10)

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .