Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Chondroma: симптоми и третман

Chondroma - главните симптоми:

Chondroma е бениген тумор на зрели 'рскавични клетки. Оваа формација се карактеризира со бавен раст и отсуство на тешки симптоми. Првите знаци на хондрома обично се појавуваат кога формацијата е прилично голема и почнува да врши притисок врз околните ткива и садови. Ако зглобот се наоѓа во близина, присуството на тумор може да доведе до повреда на неговата мобилност.

Текот на болеста е обично поволен. Но, многу лекари сметаат дека оваа болест е потенцијално опасна, бидејќи туморот може да се претвори од бенигна во малигно.

Најчесто, хондромата влијае на коските (градната коска, клојкулата, фалангата на прстите, итн.), Но исто така може да се развие и во меките ткива и 'рскавицата (уво хондрома, ларинкс). Кај возрасните, најчесто се формира хондрома на тубуларните коски на раката, поретко во градната коска, бедрената и во областа на колената. Зафатените области на коската имаат тенденција да нодуларен деформитет. Доколку хондомата е локализирана на долгата кожна тубула (особено во областа на колената), тогаш постои висок ризик од ненадејна патолошка фрактура.

Видови

Лекарите користат класификација која се базира на локацијата на туморот. Постојат 2 типа на хондро:

 • Enchondroma Формирањето на таков тумор се јавува во оние места каде што вообичаено нема ткиво на 'рскавица. Најчесто се јавува кај паротидната жлезда, јајниците, мозокот, белите дробови и така натаму. Таа, исто така може да биде локализирана на малите коски на екстремитетите или тубуларните коски;
 • ecchondroma. Во овој случај, туморот се развива од голема големина на 'рскавица со мала големина. Најчесто влијае на шуплината на зглобовите, пршлените, увото, 'рскавицата на ребрата и така натаму.

Класификација по природа:

 • бенигни. Таквиот тумор полека расте и не предизвикува нервоза кај пациентот. Вреди да се напомене дека може да расте во текот на својот живот, додека не се прероди во малигни форми;
 • малигни. Овој тип на тумор се развива претежно во проксималниот бед и хумерот. Ребрата на хондрома, градната коска и карлицата се подложни на малигната дегенерација.

Причини

Точните причини за развојот на ова образование сè уште не се утврдени. Но, некои од факторите на ризик кои можат да предизвикаат прогресија на хондромите, научниците веќе ги идентификуваа. Тие вклучуваат:

 • наследност;
 • возраст Почесто, хондромата започнува да се развива кај младите луѓе, поретко кај возрасните лица;
 • повреди на разни видови;
 • историја на фрактури;
 • воспалителни процеси кои ја погодија коскената структура;
 • прекршување на процесите на осификација. Како по правило, ова се случува или во пренаталниот период, или во првите неколку години од животот.

Симптоматологија

Chondroma на Илиумот

Симптомите на прогресија на хондромите не се изговара, па затоа лицето кое ја прогресира оваа болест не може долго време да забележи развој на неоплазија. Најчесто се дијагностицира за време на испитувањето поради друга причина. Симптомите директно зависат од местото на локализација на образованието:

 • хондрома во трахеата или во параназалните синуси. Во овој случај, симптомите на развојот на патологијата може да се појават кај лице многу порано. Ова се должи на фактот дека туморот постојано расте и може да го притисне околното ткиво. Како резултат на тоа, пациентот има тешкотии при дишењето и може да се појави болка;
 • тумор во основата на черепот. Најопасно место на локализација, бидејќи може да го притисне мозокот. Симптомите на патологија се изговара. Чести се вртоглавица, несвестица, главоболки. Во тешки ситуации - грчеви во екстремитетите;
 • оток во зглобниот дел на коската. Ако растот се наоѓа во подрачјето на коленото, лактот и другите зглобови, тогаш пациентот има болка, болка. Дури е можно да се ограничи мобилноста во погодениот зглоб. Обично, ако овие симптоми се присутни, едно лице го посетува лекарот, осомничен за артритис на зглобот;
 • хондрома тубуларни коски на рацете или нозете. Како по правило, во овој случај болката не се јавува, дури и ако туморот достигне голема големина и може лесно да се палпира. Синдромот на болка може да се развие само ако формацијата е стегнати нервни завршетоци. Ако се најде печат, дури и ако тоа не предизвика непријатности, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза и третман на патологија;
 • оток на градната коска и ребрата. Таквиот тумор не може да се почувствува за многу години. Но, најчесто, пациентите одат на лекар поради естетски непријатности - образованието изгледа како мал рог на градната коска. Симптоми се појавуваат ако хондромата расте внатре. Постојат болки кога се обидува да ја смени позицијата, како и за време на чинот на дишење;
 • оток во увото. Локализирани главно во аурикта. Chondroma во увото се развива ретко и најчесто кај луѓето на возраст под 20 години. Обично таквите пациенти одат кај лекар само затоа што образованието им дава непријатност од естетска гледна точка. Но, постојат и ситуации каде што хондромата на увото достигнува голема големина и значително го нарушува функционирањето на слушниот апарат. Ретко кога хондомата може да биде локализирана зад увото.

Дијагностика

Дијагнозата на хондрома е малку тешка, бидејќи нема специфични симптоми. Вреди да се спомене фактот дека ендохондромите можат да се детектираат за време на рендгенските испитувања, но екхохондромите не можат да се детектираат на овој начин. Затоа, за нивната дијагноза ќе треба да спроведат дополнителни инструментални методи за испитување:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • биопсија. Методите се прибегнуваат кон ова ако не постои сигурност дека туморот е бениген. Анализата ќе овозможи да се утврди присуството или отсуството на клетките на ракот во материјалот.
Чонрома четка

Третман

Третманот на хондромата на градната, ушната, тубуларните коски се базира на целосно отстранување на оштетената површина на коската заедно со туморот. Главната цел е целосно прекинување на растот на образованието и елиминирање на ризикот од повторна појава. Главниот и најефикасниот третман е хирургија. Се користи за отстранување на хондромот насекаде - во основата на черепот, на градната коска, во областа на коленото и другите зглобови, на увото и така натаму.

Сега користете 3 методи за отстранување на хондрома:

 • радикална хирургија. За време на интервенцијата, коскеното ткиво се отстранува заедно со туморот, по што се изведуваат и други протези;
 • терапија со зрачење. Оваа техника е оптимална во случај кога не е можно да се изврши радикална операција. Таквата терапија се користи исклучително ретко, бидејќи може да предизвика разни компликации. Најчесто се пропишува во присуство на хондрома во основата на черепот;
 • хемотерапија. Ретко се користи техника. Се користи за отстранување на метастази, што може да доведе до хондрома.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chondroma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , ортопед и трауматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хордома (појавување симптоми: 5 од 13)

Хордома се однесува на бенигни неоплазми, и се појавува од остатоците на хормонот на ембрионот. Вообичаено, туморот се формира во основата на черепот (40% од случаите) и во областа на сакрумот. За оваа неоплазма, како и за другите бенигни, карактеристичниот бавен раст е карактеристичен. Од сите форми на централниот нервен систем, фреквенцијата на хордомата е 1%.

...
Грловична остеохондроза (појавување симптоми: 4 од 13)

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Стеноза на садовите (појавување симптоми: 4 од 13)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Продирање на цервикалниот 'рбет (појавување на симптоми: 4 од 13)

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

...
Ангиом (појавување симптоми: 4 од 13)

Ангиом (црвен крт) - тумор на бенигна природа, кој се состои од лимфни и крвни садови. Најчесто, формацијата се формира на лицето, кожата на трупот и екстремитетите, на внатрешните органи. Понекогаш неговиот изглед и развој може да биде проследен со крварење. Во повеќето клинички ситуации, оваа патологија е конгенитална и се дијагностицира кај новороденчиња во првите неколку дена од нивниот живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .