Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Chondromalacia patella: симптоми и третман

Chondromalacia patellae - главните симптоми:

 • Болка во коленото
 • Болка за вежбање
 • Зголемена температура во погодената област
 • Светлечко колено
 • Воспаление на пателата
 • Едем на пателата
 • Црвенило на коленото

Chondromalacia patella - патолошки процес, што резултира со уништување на 'рскавицата на задната површина на пателата. Кај луѓето, оваа болест често се нарекува "колено на тркач". Најчесто, болеста се дијагностицира кај жени после 40 години. Но помладите луѓе не се исклучок.

Етиологија

Оваа патологија се развива поради систематското триење на пателата на фемурот. Следното може да доведе до овој патолошки процес:

 • недостаток на еластичност на Ахиловата тетива;
 • конгенитални абнормалности на нозете;
 • прекумерна вежба;
 • повреди на долните екстремитети (фрактура на кондил, оштетување на медијалниот мениск);
 • преоптоварување на коленото зглоб за време на вежбање.

Исто така, хондромалацијата на колената може да се развие поради систематски некоректно вежбање.

Што се однесува до оштетување на кондил и медијален менискус, овие патологии најчесто се забележуваат кај професионалните спортисти кои често вршат ист тип на вежби. Треба да се напомене дека повредата на медијалниот мениск или кондил бара долг и сериозен третман. Инаку, можно е не само да се развие хондромалација на пателата, туку и други, посериозни заболувања на мускулно-скелетниот систем.

Бидејќи причината за развојот на патолошкиот процес е влошување на еластичноста на мускулите на фемурот, во отсуство на соодветен третман, болеста може да доведе до попреченост.

Општи симптоми

Првиот и повеќето вистински знак на болеста е болка за време на вежбањето. Како што болеста напредува, болката во бедрениот регион може да го наруши човекот дури и во мирување.

Chondromalacia patella

Покрај тоа, во хондромалацијата на колената може да се забележат следните симптоми:

 • кликнување, дури и со незначителна моторна активност;
 • воспаление на пателата или кондил;
 • едем на Чашка, локална температура се зголемува;
 • црвенило на кожата.

Со развојот на chondromalacia patella болката за лелекање може да го вознемири лицето дури и во мирување.

Треба да се напомене дека таквите знаци може да укажуваат на други болести. Затоа, кога горенаведената клиничка слика, треба да побарате медицинска помош, а не да се само-лекувате.

Фази

Во официјалната медицина, според меѓународната класификација (МКБ 10), вообичаено е да се разликуваат таквите степени на развој на оваа болест:

 • прв степен - површно оштетување на 'рскавицата;
 • втор степен - патологија во областа на средниот и базалниот слој на 'рскавицата;
 • трет степен - уништување на 'рскавицата, достигнувајќи ја бедрената коска без оштетување на втората;
 • четвртиот степен е уништување на базалниот слој на 'рскавицата и површината на коската.

Доколку ја откриете болеста во почетните фази на развојот, може да добиете со конзервативен третман.

Дијагностика

Бидејќи клиничката слика на оваа болест е двосмислена, невозможно е да се направи прецизна дијагноза само врз основа на симптоматологија и анамнеза. За ова, се врши инструментална дијагностика:

Радиографијата, во овој случај, не се изведува, бидејќи ткивото на `рскавицата едноставно не е видливо. Како и за лабораториски истражувачки методи, тие се користат според околности.

Препишувањето на правилниот третман е можно само врз основа на точна дијагноза. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Третман

Во повеќето клинички случаи, третманот е конзервативен. Хируршката интервенција се применува само во најекстремните случаи. Во однос на терапијата со лекови, лекарот може да пропише употреба на такви лекови:

 • антиинфламаторно;
 • локални лекови против болки.

Исто така се применува и курс за вежбање. Ако болеста се дијагностицира кај спортист, тогаш е неопходно да се промени програмата за обука, зачестеноста на вежбање, барем за периодот на лекување.

Оперативната интервенција се применува само ако конзервативната терапија и терапијата со вежбање не го донесат соодветниот резултат. Операцијата има за цел да ја врати анатомски точната положба на пателата во однос на фемурот.

Превенција

Како таква, спречувањето на оваа болест, бр. Но, ако правилно вежбате, вежбате правилно, се заштитите од повредите и веднаш барате точна медицинска нега, може да го минимизирате ризикот од развој на болести на мускулно-скелетниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chondromalacia patellae и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: ортопедски и трауматолошки , ревматолози .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кршење на рутирање на лигаменти (појавување на симптоми: 4 од 7)

Кршливото прекинување на лигатурата е патолошка состојба која се развива како резултат на траума на колената. Оваа траума на ПКС е една од најопасните, но со навремено откривање, обезбедување на помош и целосен третман, нема да има никакви последици за некое лице. Тој ќе може да продолжи со нормален живот. Најчесто прекинот на крутиот лигамент на коленото се јавува кај луѓе кои се активно вклучени во спортот, особено тенисот, кошарката и фудбалот.

...
Контрактура (појавување симптоми: 3 од 7)

Контрактура е болест која се карактеризира со постојано ограничување на моторната функција. Овој патолошки процес може да се должи на инфективни болести, болести на мускулно-скелетниот систем и мускулно ткиво, повреди и некои медицински мерки.

...
Коксартроза (појавување симптоми: 2 од 7)

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 2 од 7)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
зема ревматологот
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .