Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хондроматоза: Симптоми и третман

Chondromatosis - главните симптоми:

 • Болки во зглобовите
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Limp
 • Зголемена температура во погодената област
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Повреда на мускулно-скелетниот систем
 • Заедничка вкочанетост

Хондроматозата е патолошки процес во кој се јавува дегенерација на синовијалната мембрана на зглобот во ткиво на 'рскавица. Во покомплексни случаи, осификација на преродено ткиво е можно. Како по правило, патологијата е забележана само во еден од зглобовите. Болеста во неколку одеднаш е многу ретка. Во главните ризични групи мажи по 40 години. Кај жените, хондроматозата ретко се дијагностицира.

Етиологија

За жал, етиологијата на оваа болест не е проучена. Провокативни фактори не се утврдени.

Веројатно провоцирачките фактори може да бидат честа повреда на екстремитетите, претходно претрпеле тешки заразни болести.

Симптоматологија

Хондроматозата е прилично комплицирана болест, бидејќи симптомите речиси целосно одговараат на субакутен артритис . Може да се појават следниве симптоми:

 • повреда на мускулно-скелетниот систем;
 • болки во зглобовите;
 • криза при одење;
 • оток на кожата;
 • локален пораст на температурата.

Треба да се забележи дека во повеќето случаи во раната фаза на развој на овој патолошки процес, знаците на болеста може да бидат целосно отсутни. Краткорочната природа на една личност може да се припише на замор, последиците од повреда и поради тоа не бара лекарска помош од лекар.

Локализација

Chondromatosis може да се развие во речиси секој зглоб. Но, како што е наведено од страна на лекарите, најчесто патологијата е локализирана во областа на коленото или колкот. Со оглед на тоа, се разликуваат овие видови болести:

 • хондроматоза на зглобот на колкот;
 • хондроматоза на коленото;

Повреда на коленото

Хондроматоза на коленото

Хондроматозата на колената може да биде или конгенитална (идиопатска форма) или стекнати (веројатно поради претходните повреди). Не постои точна етиологија.

Во рана фаза, хондроматозата на коленото може да се појави без никакви симптоми. Како што се развива патолошкиот процес, може да се забележи следната клиничка слика:

 • вкочанетост на коленото;
 • болката. Како што се развива болеста, може да се манифестира дури и во мирување;
 • оток во коленото;
 • треска

Chondromatosis на коленото се развива прилично бавно. Болката почнува да го вознемирува лицето само во фазата на раст на нодули во зглобот.

Третманот на таквата болест се изведува само оперативно, со подоцнежно обновување преку терапија со вежбање и физиотерапија.

Коска повреда на зглобовите

Хондроматозата на зглобот на колкот ретко се дијагностицира. Се карактеризира со пролиферација на ткива на крлежи во колкот на колкот. Етиологијата исто така е непозната.

Симптомите во овој случај се како што следува:

 • чувство на непријатност при одење;
 • кутре без никаква очигледна причина;
 • локален пораст на температурата.

Со развојот на хондроматозата на зглобот на колкот, болката може да го вознемири лицето дури и во мирување.

Во рана фаза на болеста, третманот може да биде конзервативен. Лекови и физиотерапија го елиминираат контрактурот. Кога болеста ќе влезе во хроничната фаза, третманот може да се употреби само.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа болест се изведува само инструментално. Бидејќи симптомите на синовијалната хондроматоза се слични на други болести, често се врши дополнителна диференцијална дијагноза.

По личен преглед и појаснување на анамнезата, се врши инструментална дијагностика:

Само врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да утврди точна дијагноза и да го пропише точниот курс на лекување. Но, како што покажува медицинската пракса, најчесто е оперативна интервенција.

Третман

Ако болеста се дијагностицира во рана фаза, третманот може да се спроведе без операција. Но, во овој случај, повторувањето на патолошкиот процес не е исклучено. Конзервативниот третман може да донесе само привремено олеснување.

Видот на оперативната интервенција зависи од големината на лезиите. Ако се дијагностицира една формација на патолошки тела, тогаш отстранувањето е можно за време на артроскопијата. Во спротивно, се врши целосна операција.

Како што покажува медицинската пракса, радикалниот третман носи најпозитивни резултати. Ако во границите на здравото ткиво е невозможно да се изврши операција, а не ампутација на исклучок

Во тој случај, ако оперативниот третман не донесе соодветен резултат и се дијагностицира рецедив на болеста, зглобот се отстранува со замена со протеза.

Прогноза

Во почетната фаза, болеста реагира добро на третман и не предизвикува значителни компликации. Во спротивно, патолошкиот процес може да доведе до искривување на екстремитетите и инвалидитетот. Превенцијата како таква не постои, бидејќи етиологијата не е проучена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chondromatosis и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Тендонитис (појавување на симптоми: 4 од 7)

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...
Бурзитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .