Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енхондрома: Симптоми и третман

Енхондрома - главни симптоми:

 • Болка во погодената област
 • Заедничка дисфункција
 • Оток на местото на раст
 • Бројни фрактури

Enchondroma е бенигна формација формирана од ткивото на 'рскавицата што се појавува и напредува во коската. Тоа е ограничен дел од хетеропејската локализација на хијалинските 'рскавици. Ова значи дека туморот се наоѓа во оние места каде што не треба да се формира нормално ткиво на 'рскавица.

Најчесто, енххондромот влијае врз човечките коски (ребра, фаланги на прстите, коските на бутот итн.), Но во медицината имало неколку случаи во кои лекарите откриле образование на места што не се типични за него - белите дробови, вилиците, јајниците.

Најчесто, растот на таков тумор започнува во детството. Но постепено растот ќе престане. Енхондромите често се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 10 до 20 години. Меѓутоа, таквите патолошки формации, ако тие веднаш не се третираат, можат да останат во едно лице во текот на неговиот живот.

Енхондромите обично се развиваат на мали коски - на фалангите на прстите, ребрата, ногата. Но, исто така, не се исклучува оштетување на поголемите коски - бедрените, хумалните, коските со долг екстремитет. И покрај фактот дека формациите не растат брзо и обично не предизвикуваат непријатност кај пациентот, лекарите ги сметаат за потенцијално опасни малигни тумори, поради што се препорачува хируршки да ги отстранат.

Причини

Засега, сеуште не се точно утврдени точните причини за формирање на енххндроми кај луѓето. Но, скоро сите научници се согласуваат дека формирањето на овие тумори не е поврзано со негативните ефекти на зрачењето или професионалната активност на пациентот.

Enchondroma почнува да се развива од областите на 'рскавицата кои се наоѓаат во атипични места за тоа. Повторно, беа спроведени студии, при што беше откриено дека хетеротропната локализација на 'рскавицата е последица на нарушување на процесот на осификација. Како по правило, ова се случува во пренаталниот период на развој на плодот и во првите неколку години од животот на детето. Некои лекари сугерираат дека растот на енххондромот може да биде предизвикан од развојот на рахитис, воспалителни заболувања на коскените структури или разни повреди.

Изглед

Неоплазмата е целосно зрела хијалинска 'рскавица која ја изгубила својата структура. Вреди да се напомене фактот дека во нормалните 'рскавични клетки се наредени во одреден редослед, а во таква патолошка' рскавица тие се случајно распоредени, разликуваат по големина и форма едни од други. Над, туморот го покрива перхондромот. Enchondroma има лобуларна структура. Како што расте, внатре почнуваат да формираат центри за осификација од различни големини.

Видови

Во медицината, се користи класификација која се заснова на преваленцата на патолошкиот процес. Постојат неколку форми на enchondroma:

 • сингл Формирањето на таков тумор се јавува на една коска;
 • повеќекратно. Во овој случај, туморот истовремено влијае и на неколку коскени структури.
Бетон enhondroma

Симптоматологија

Клиничките знаци на енхондромот на фалангите на прстот, бедрениот или други коскени структури обично се доста ретки. Ако туморот е мал, тогаш симптомите на развојот на патологијата може да бидат целосно отсутни. Често, образованието се открива за време на дијагнозата со сосема друга причина.

Ако големината на туморот е голема и почнува да врши притисок врз околните ткива, тогаш се појавуваат следниве симптоми:

 • постои синдром на слаба болка од хронична природа;
 • во текот на ноќта има умерена болка. Зголемената болка е алармантен симптом, бидејќи ова може да укаже дека енхондромата е дегенерирана во малигнен тумор. Во овој случај, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза и третман на патологија. Инаку, постои висок ризик за развој на опасни компликации;
 • на местото на локализација на излезот, се забележува отекување на кожата;
 • чести фрактури на коските (вклучително и феморални).

Ако голем тумор се наоѓа во непосредна близина на зглобот, може да се развие синовитис и артралгија. Функционалноста на зглобот може да биде малку намалена.

Дијагностика

Поради фактот што симптомите на развојот на патологијата се мали, пациентот самиот ретко бара лекарска помош. Обично присуството на тумор е откриено за време на испитувањето поради друга причина. Главната дијагностичка метода е рентген. Сликата јасно ќе ја прикаже централната локација на просветителството во форма на облак во коска. Темните области се локализирани во неа - ова се фокуси на калцификација.

Дополнителни методи:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • биопсија. Овој метод се користи во случај кога лекарот е осомничен дека туморот е малигнен.

Диференцијалната дијагноза се изведува со:

 • хондросарком;
 • коскена циста;
 • фиброзна дисплазија.

Третман

Третманот со енххондроми го пропишува само лекарот што посетува по темелна дијагноза. Планот за лекување е избран строго поединечно, имајќи ја предвид возраста на пациентот, општата состојба на неговото здравје, особеностите на патологијата во него.

Во процесот на лекување, растот се користи како конзервативни и хируршки методи. Изборот на еден или друг метод во голема мера зависи од локацијата на туморот, како и од нејзината големина.

 • конзервативен третман. Се применува во случај на мала големина на туморот и неговата локација во кратки тубуларни коски. Важна поента е дека енххндромите не треба да бидат подложни на маглинизација. Ако пациентот нема изразени симптоми, самиот раст не им пречи, тогаш многу лекари препорачуваат едноставно доаѓање на рендгенскиот систем систематски за следење на можниот раст на туморот;
 • хируршки третман. Овој метод се користи ако туморот расте брзо и постои можност тој да се дегенерира во малигнен. За време на операцијата, формираната формација е комплетно извлечена. Во резултираната празнина се става специјален филер. Како по правило, по таква интервенција не се почитуваат релапси на патологија. Коскеното калемење е исто така ефикасен метод на третман. Во овој случај, дел од здрава коска земен од друг дел од телото на пациентот е пресадена во погодената област.

Ако порано енкондира предизвика фрактура на коските, тогаш во овој случај, третманот треба да се започне само кога местото на фрактура е целосно обраснато. Само после тоа туморот се извлекува или се отстранува заедно со погодената коска.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате енххондром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , хирург , ортопед и трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Chondroma (појавување симптоми: 2 од 4)

Chondroma е бениген тумор на зрели 'рскавични клетки. Оваа формација се карактеризира со бавен раст и отсуство на тешки симптоми. Првите знаци на хондрома обично се појавуваат кога формацијата е прилично голема и почнува да врши притисок врз околните ткива и садови. Ако зглобот се наоѓа во близина, присуството на тумор може да доведе до повреда на неговата мобилност.

...
Полиартрит (појавување симптоми: 1 од 4)

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...
Саркома (појавување симптоми: 1 од 4)

Саркома, според сопствената дефиниција, ги обединува групите малигни туморски формации врз основа на сврзното ткиво на органот. Саркома, чии симптоми се состојат од нодули или некои отоци (почетни манифестации на патологија) во еден или друг дел од телото, се разликуваат од ракот од неговото потекло: ракот влијае на епителните клетки во шупливите органи, а саркомот во принцип не е врзан за органите.

...
Dropsy (појавување симптоми: 1 од 4)

Многу луѓе слушнале за таква болест како капка. Но, малкумина знаат што е болеста и како се манифестира. Исто така вреди да се знае одговорот на највозбудливото прашање - како да се ослободите од капка? Оваа информација е неопходна за да се знае, бидејќи патолошкиот процес може да се појави апсолутно кај секое лице. Dropsy може да се развие дури и кај новороденче. Причини Типови Симптоматологија Асцитес Едем на жолчното кесе Дафси во бремени жени Конгенитален едем Најчесто, оваа патологија се развива во телото на позадината на болестите на следните органи: срцето; ендокрини жлезди; бубрезите; на црниот дроб.

...
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 1 од 4)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .