Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хигрома: Симптоми и третман

Hygroma - главните симптоми:

 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Мека структура на неоплазмата
 • Јасни контури на неоплазмата
 • Неоплазма неподвижност
 • Заокружено образование под кожа

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

Етиологија

Точната причина за развојот на таков патолошки процес сè уште не е откриена. Но, како што покажува медицинската пракса, хигрома може да се формира во такви околности:

 • наследност;
 • зглобна повреда или тетива;
 • систематско преоптоварување на зглобот.

Исто така, причината за хигрома може да послужи како начин на живот, работа. Тоа подразбира систематски движења на лице од ист тип - програмери, пијанисти, laundresses, packers на стоки и така натаму.

Општи симптоми

Вреди да се одбележи дека таквите формации можат да се развијат од неколку недели до неколку дена. Во некои случаи, лицето не може да забележи при појава на хигром. Симптомот на болка е забележан многу ретко.

Во принцип, може да се разликуваат такви симптоми на хигрома:

 • под кожата постои формирање на тумор;
 • кога ќе притиснете, постои остра болка;
 • кожата над формацијата се движи слободно;
 • кожата околу туморот може да биде црвеникава;
 • со активни движења, туморот може да стане поголем, при мирување хигрома се намалува.

Во околу 35% од сите случаи, хигромите не се придружени со болни симптоми.

Што се однесува до кожата, во некои случаи, симптомите може да бидат целосно отсутни или да бидат поизразени - кожата станува воспалена, груба, може да олупи.

Исто така, забележете дека гореспоменатите симптоми може да укажуваат на други болести. Затоа, со овие симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Во повеќето случаи, хигромата не надминува 3 сантиметри. Но, понекогаш таквата формација може да достигне дијаметар од 6 см. Хигрома никогаш не се развива во малигнен тумор, тоа не претставува опасност за човечкиот живот.

Природа на локализација

Најчесто овој тип на тумор се јавува во областа на зглобот. Понекогаш патологијата може да расте над тетива, па очигледно е сосема невидлива. Едно лице може да побара медицинска помош само кога туморот почнува да дава значајни непријатности за време на движењата.

Најчесто тумори се локализирани на такви места:

 • лактот;
 • подлогата;
 • задната и дланката на рачниот зглоб;
 • колено и зглобови на зглобовите;
 • outsole;
 • прсти;
 • глава (субдурална хигрома).

Најчесто се дијагностицира хигрома во лактот или зглобот.

Класификација

Според МКБ-10, класификацијата на тумори според бројот на капсули е усвоена:

 • една комора;
 • мулти комори

Раководител хигрома

Одделно, треба да се издвои субдуралната форма на оваа патологија. Субдуралната хигрома може да се формира поради трауматска повреда на мозокот. Во овој случај, течноста се акумулира и притиска врз мозокот. Кај децата, субдуралната форма може да се развие како компликација по менингитис .

Симптомите во овој случај се:

 • главоболка;
 • губење на свеста;
 • оштетен слух и визија.

Во некои случаи, можни краткотрајни ментални нарушувања. Во субдурална форма се користи само оперативен третман.

Со навремени медицински интервенции, прогнозата е поволна. Субдуралната хигрома не е причина за рак или други опасни болести.

Дијагностика

Дијагнозата на цистична хигрома не бара сеопфатен преглед. Инструменталните истражувачки методи се користат само ако постои сомневање за малиген процес или е субдурална форма. Во овој случај се користат следните истражувачки методи:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • течна биопсија;
 • радиографија.

Лабораториските методи не се користат. И покрај фактот дека клиничката слика на цистична хигрома е недвосмислена, само-лекувањето не вреди. Конечниот дијагностички метод и третман треба да ги пропише само надлежен специјалист. Покрај тоа, причините за овој патолошки процес не се утврдени.

Нога хигрома

Третман

Како што покажува медицинската пракса, не е препорачливо конзервативно да се третира овој тумор. Во 90% од случаите, по третманот, беше забележан рецидив, додека по хируршкото отстранување на хигромата, оваа бројка не надминува 10%.

Ако големината на туморот не надминува 2-3 сантиметри, тогаш третманот се изведува на амбулантска основа. Во други случаи, лицето бара кратка хоспитализација. Ова се должи на фактот што цистичната формација може да ги допре тетивите, нервните завршетоци и крвните садови. Затоа, откако операцијата бара надзор на лекар.

Отстранување на хигромите неопходно извршени во такви случаи:

 • брз раст;
 • неестестичен изглед;
 • болка при движење;
 • ограничување на зглобната мобилност.

Во некои случаи, туморот може да се отстрани ендоскопски.

Третманот хигроми треба да биде пропишан само од лекар и по точна дијагноза. Третманот на хигрома дома е полн со повторување, а исто така може да предизвика развој на заразен процес.

Што се однесува до традиционалната медицина, таквите методи може да се сметаат само за привремен третман - пред оперативната интервенција. Третманот со народни лекови дава само привремен резултат и не ја исклучува повторувањето на развојот на туморот.

И покрај фактот дека таквите субкутани формации не го нарушуваат здравјето на луѓето, сепак треба да се лекуваат.

Прогноза

Со навремено лекување за медицинска нега и хируршко отстранување на туморот, прогнозата е позитивна. Превенцијата како таква не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Hygroma и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , ортопед хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Foot Hygroma (појавување симптоми: 4 од 6)

Хигрома на ногата - заокружено образование, кое е исполнето со транспарентна, или со жолтеникава нијанса, гел-како тајна. Неговата текстура е слатка. Од горе, густата сврзувачка ткивна капсула ја покрива хигромата. Оваа патолошка формација е тесно поврзана со обвивките на тетивата или со самата заедничка капсула, па затоа е локализирана само во близина на зглобовите.

...
Рачна хигрома (појавување симптоми: 4 од 6)

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

...
Зглобна хигрома (појавување симптоми: 4 од 6)

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

...
Атерома (појавување симптоми: 2 од 6)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Лимфангитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Лимфангитисот е болест од акутна или хронична природа која влијае на лимфните стебла и капиларите. Во примарната форма не е пронајдена. Почнува повторно да напредува, спроти воспалителни процеси во човечкото тело. Во медицинската литература се користат и такви термини - лимфангитис и лимфангитис. Почесто дијагностициран лимфангитис на екстремитетите. Ова се должи на високата микротрауматска природа на оваа област, како и на карактеристиките на лимфна циркулација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .